logo Silvarium tisk

Loket - Loketské lesy se potýkají s hrozbou kůrovcové kalamity. Přestože v loketských lesích není situace tak vážná jako na Šumavě, musí se počítat s tím, že škůdce může napadat místní porost.

"„Aktuální je zvýšená kontrola kůrovce, u kterého hrozí kalamita," informoval jednatel Loketských městských lesů František Kolář.
S jarem se probouzí ze svého zimního spánku i kůrovec, který je na zimu zavrtaný pod kůrou stromu, kde stráví většinu svého života.
Nejznámějším druhem je lýkožrout smrkový. Tento škůdce je schopen poškodit a zdevastovat rozsáhlé plochy. Svým počínáním zabíjí stromy a způsobuje tak kalamity. Obzvláště mu chutná smrk, který mu dal i jméno.
Smrk je u nás nejrozšířenější. Kůrovec si v kůře vytvoří chodbičky, kdy každý druh kůrovce má natolik charakteristické rysy tvorby chodbiček, že už na první pohled je jasné, o jaký druh se jedná.
Kůrovec se nejčastěji živí dřevem a lýkem stromu. Strom sám se brání škůdci tím, že produkuje chemické látky, které by měly kůrovce zahubit.
V lesích se používají i feromonové lapače, které by měly ulehčit stromům. V současnosti panují spory o tom, zda je kůrovec škůdce, nebo přirozená součást lesa. Když pomineme období, kdy dochází ke kalamitám, tak napadá kůrovec jen staré a nemocné stromy, čímž zajišťuje přirozené omlazení lesa."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě