logo Silvarium tisk

Náchodsko – Nenápadný zabiják smrkových stromů – kůrovec smrkový, o sobě dává opět pořádně vědět. Jeho zvýšený výskyt po celém regionu je hrozbou nejen pro všechny vlastníky lesů, ale i pro parky či soukromé zahrady.

Kůrovec úřaduje po celém regionu

„Výskyt kůrovce je zaznamenán na celém území okresu. Jak je situace vážná, ukáže čas. Vzhledem k suchému počasí v posledních letech se výskyt stále zvyšuje. Pokud bude pokračovat i letos suché léto, tak bude ohrožení napadení opravdu veliké. Především je potřebné, aby vlastníci lesů na to reagovali a své porosty pravidelně kontrolovali," informoval pracovník odboru životního prostředí Městského úřadu v Náchodě Aleš Balcar.
V případě zaznamenání i sebemenšího výskytu kůrovce je potřebné okamžitě kontaktovat odborného lesního hospodáře, kterýmádanou lokalitu na starost.
Situace je o to horší, že se po okolí v poslední době rozšířil druh kůrovce, který v našich lesích doposud nebyl. Ten začíná napadat stromy od jejich koruny, což je hůře pozorovatelné – tedy na rozdíl od toho druhu, který se v našich lesích běžně vyskytoval. Ten napadal stromy od kmene.
„Napadení novým druhem kůrovce se pozná tím, že postupně začínají usychat koruny stromů. Jediný spolehlivý prostředek na likvidaci brouků je motorová pila a následné spálení napadeného stromu. Žádné postřiky neexistují," vysvětlil Aleš Balcar.
Existují i lapače, ale ty jsou prý účinné pouze na některé druhy, zejména na ten, který se v našich lesích vyskytoval. Lapač sice zčásti pomůže, ale není jej možné použít všude. Zvláště v smrkových porostech parků a u jednotlivých stromů u domů si musí jejich stav majitelé ohlídat sami.

Po pokácení je nutné vše spálit

V případě zjištění napadení kůrovcem je nutné strom pokácet. Důležité rovněž je jeho zbytky okamžitě spálit.
„Nový druh kůrovce se vyvíjí v korunách stromů asi zhruba na metru větve. Pokud se ořežou jen větve a nechají se na hromadě, tak se dalšímu množení nezabrání," upozorňuje Aleš Balcar.
Nejvíce ohrožené jsou smrkové lesy, a to stromy ve stáří od třiceti let. Kůrovec působí i na borovicích, těch v našich lesích ovšem moc není a napadení bylo zaznamenáno minimální. Existuje i druh, který byl zaznamenán na modřínech, ale těchto případů je prý minimum.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě