Přihlásit

Kůrovec ničí lesy na Dačicku (5plus2)

DAČICE / Když si loni poprvé Vlastimil Pekárek všiml, že se v jeho lesích usadil kůrovec, myslel si, že nebude problém se ho zbavit. Po roce se ale situace v okolí Dačic tak dramaticky zhoršila, že mu nyní ze sedmi hektarů smrkového porostu zbývá pouhá polovina a osud zbývající části lesů je zřejmě také zpečetěný.

Ve státních lesích na Dačicku se kůrovec poprvé výrazněji připomněl před čtyřmi roky, soukromníci s ním ve větším měřítku bojují od minulého roku. „Loni to ještě šlo, to jsme museli vykácet jen zhruba desetinu hektaru lesa," říká Pekárek. Právě malých hospodářů se problém dotýká nejvíce, protože v současné situaci nejsou schopni si sami zajistit vykácení napadeného lesa. Navíc nemohou pro vytěžené dřevo sehnat odbyt.

„Letošní rok je pro nás doslova tragický. Zbyla mi polovina stromů, o kterou zřejmě také přijdu. Kůrovec se mi pustil i do mladých a nízkých stromů," ukazuje ve svém lese Pekárek na nažloutlé smrčky, pod kterými je často vidět i zelené jehličí. Drobný lýkožrout smrkový v kombinaci s dlouhotrvajícím suchem likviduje stromy prakticky všem menším hospodářům v oblasti. „Jeden známý už to vzdal, shání si na svůj les kupce," dodává Pekárek.

Jenže cena lesních pozemků je v současnosti okolo 40 tisíc korun za hektar. Navíc v důsledku nadbytku dřeva klesá i jeho tržní hodnota. Nyní je to zhruba 700 korun za metr krychlový, což je méně než třetina oproti stavu před kalamitou. Ke všemu je velmi obtížné vůbec kupce sehnat. Případné výnosy z prodeje dřeva hospodářům sotva zaplatí nové sazenice.
Kalamita má kromě finančních ztrát i ekologický rozměr. „Ubývání stromů nám bude postupně měnit klima. Les zadržuje vodu a ochlazuje okolí, takže přibudou zřejmě i problémy s dostatkem pitné vody," uvádí výčet možných následků vedoucí odboru životního prostředí v Dačicích Jiří Müller. Podle jeho odhadů bude třeba vykácet přibližně 400 tisíc metrů krychlových lesa, což je asi tisíc hektarů. Se zoufalou situací si Dačičtí nevědí rady, i proto se před dvěma týdny obrátili na premiéra, aby se pokusil v kritické situaci pomoci. „Poslal jsem premiérovi na Úřad vlády otevřený dopis ve kterém jsem mu problém popsal a požádal jsem ho, aby zajistil rychlou a konkrétní účinnou pomoc," vysvětluje dačický starosta Karel Macků. Odpovědi se do začátku tohoto týdne nedočkal.

Řešením by mohly být rychlé dotace na likvidaci napadeného dřeva s cílem zastavit další šíření kůrovce. Problémem je ale dostat peníze i ve stávajícím dotačním programu.
„Vždy v březnu žádáme o peníze na lesní hospodaření, ale letos, stejně jako v předchozích letech, jsme ještě ani nedostali odpověď, zda máme na dotace nárok. Počítám, že vyjádření dostaneme koncem roku, peníze na jeho přelomu," nechápe liknavost úřadů lesní hospodář Městských lesů Dačice Kamil Kupec.

V takových případech by podle něho měly peníze přijít co nejdříve. „Nechápu, proč to trvá deset měsíců, než se něco v případě kalamity udělá," dodává rozhořčeně.

Problémy se nevyhnuly ani Lesům České republiky, hospodařícím na více než polovině českých lesů. „Máme zasaženo zhruba 8 tisíc hektarů lesa na Dačicku. Pokud to tak půjde dál, mohly by do pěti let kvůli suchu a kůrovci zmizet všechny smrky v regionu," naznačila dopady kalamity mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová. Sami ale malým hospodářům příliš pomoci nemohou. „Vlastníkům lesů poskytujeme poradenství i kontakty na zpracovatele dřeva. Konzultujeme s nimi také způsob ošetření dříví i možnosti zalesnění. Těžbu ale nikomu nezajistíme, nemáme na to stroje ani lidi. Takovou práci řeší naši smluvní partneři," krčí rameny Jouklová. Lesním hospodářům tak v tuto chvíli nezbývá nic jiného než čekat na ochlazení s deštěm a na odpověď od vlády.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

Lesnictví

Téměř pět milionů sazenic dřevin plánují letos na svých polesích vysadit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL). Reagují tak na následky kůrovcové kalamity, která postihla...

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno. Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana pro nadcházející rok bude kromě řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky především pokračování v boji s...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby