Přihlásit

Kůrovec Krkonoše letos neoholí (Právo)

Krkonoše oholené kůrovcem nepředpokládá Správa Krkonošského národního parku (KRNAP).

Ochranáři neplánují mimořádné uzavírky horských stezek vynucené likvidací lýkožrouta, jenž jinde představuje mediální evergreen. „Pokud někde dojde k omezení pro turisty, půjde o záležitost běžné těžby," potvrdil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Hrozba kůrovce vzrostla kvůli loňské vichřici Herwart, která spolu s ostatními větrnými smrštěmi smetla v zimních měsících v Krkonoších 30 tisíc kubíků stromů. Podíl dřeva napadeného kůrovcem letos narostl ze sedmi na osmnáct procent.

„Situaci zvládáme. Okolo třiceti tisíc kubíků kalamitního dřeva se podařilo zpracovat. Něco málo zbývá. Ploch na skladování vytěženého dřeva je dostatek a připraveny jsou další, pro krizovou variantu, jakmile zkolabuje obchod se dřevem," přiblížil náměstek ředitele Správy KRNAP Václav Jansta.

Pokles zájmu trhu o smrkové dřevo lze kvůli rozsáhlým kalamitním těžbám především na severní a střední Moravě předpokládat. Přebytek dřeva stlačí i ceny, ačkoliv kůrovcem napadené stromy výrazně neutrpí na kvalitě. „Jako argument tlaku na snížení ceny to stačí," podotkl Jansta. Ruce na likvidaci poslední větrné kalamity v Krkonoších nescházejí.

„Nelze říci, že s tím nebojujeme. Dřevařů je akutní nedostatek. Máme na letošek uzavřené smlouvy s těžaři, kteří by naše požadavky měli pokrýt. Akutní nedostatek je loupačů," doplnil Jansta.

Rozdíl mezi Krkonošemi a severní Moravou spočívá v nadmořské výšce, v níž kůrovcová kalamita naplno propukla. „Na Moravě jde o střední polohy od 300 do 500 metrů, kde byl smrk, jakožto nepůvodní dřevina, vysazen. Zaúřadovalo sucho jako první spouštěč přemnožení kůrovce. Kdežto v Krkonoších rostou vesměs smrkové porosty od 600 metrů, kde panuje vyšší vlhkost i kratší vegetační období. Dole jsou z poloviny smíšené nebo bukové lesy. Tam vláhový deficit není tak razantní," vysvětlil Jansta.

Hráz kůrovci postavila před čtvrtstoletím v Krkonoších i nizozemská Nadace Face. Peníze evropských průmyslníků pomohly zalesnit imisní holiny nejen smrky, nýbrž i původními listnáči. „Stejný postup panuje dodnes," podotkl Jansta.

Ochranáři v nejvyšších českých horách každoročně věnují značnou pozornost prevenci proti drobnému broučku. Krkonoše přestály akutní hrozbu kůrovcové kalamity naposledy v roce 2017. Orgán Kyrill tehdy zdevastoval 72 tisíc kubíků horského lesa. To je pouze o osmnáct tisíc kubíků méně, než reprezentuje celoroční těžba.

Kalamitu se národnímu parku podařilo zklikvidovat do půl roku, než se kůrovec stačil na padlých stromech nebezpečně rozmnožit.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnictví

Lesnické organizace a profesní lesnická sdružení se v posledních dnech ohradily proti - podle svých slov nestandardnímu - vývoji připomínkovému řízení při schvalování nové vyhlášky...

Čti dál
Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Lesnictví

Doplněno 24. 9. Vichřice, které o víkendu zasáhly Českou republiku, poničily podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky přibližně 300.000 metrů krychlových...

Čti dál
Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál

7°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 73%

Vítr: 40.23 km/h

  • 24 Zář 2018 14°C 6°C
  • 25 Zář 2018 12°C 4°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby