Přihlásit

Kůrovec Krkonoše letos neoholí (Právo)

Krkonoše oholené kůrovcem nepředpokládá Správa Krkonošského národního parku (KRNAP).

Ochranáři neplánují mimořádné uzavírky horských stezek vynucené likvidací lýkožrouta, jenž jinde představuje mediální evergreen. „Pokud někde dojde k omezení pro turisty, půjde o záležitost běžné těžby," potvrdil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Hrozba kůrovce vzrostla kvůli loňské vichřici Herwart, která spolu s ostatními větrnými smrštěmi smetla v zimních měsících v Krkonoších 30 tisíc kubíků stromů. Podíl dřeva napadeného kůrovcem letos narostl ze sedmi na osmnáct procent.

„Situaci zvládáme. Okolo třiceti tisíc kubíků kalamitního dřeva se podařilo zpracovat. Něco málo zbývá. Ploch na skladování vytěženého dřeva je dostatek a připraveny jsou další, pro krizovou variantu, jakmile zkolabuje obchod se dřevem," přiblížil náměstek ředitele Správy KRNAP Václav Jansta.

Pokles zájmu trhu o smrkové dřevo lze kvůli rozsáhlým kalamitním těžbám především na severní a střední Moravě předpokládat. Přebytek dřeva stlačí i ceny, ačkoliv kůrovcem napadené stromy výrazně neutrpí na kvalitě. „Jako argument tlaku na snížení ceny to stačí," podotkl Jansta. Ruce na likvidaci poslední větrné kalamity v Krkonoších nescházejí.

„Nelze říci, že s tím nebojujeme. Dřevařů je akutní nedostatek. Máme na letošek uzavřené smlouvy s těžaři, kteří by naše požadavky měli pokrýt. Akutní nedostatek je loupačů," doplnil Jansta.

Rozdíl mezi Krkonošemi a severní Moravou spočívá v nadmořské výšce, v níž kůrovcová kalamita naplno propukla. „Na Moravě jde o střední polohy od 300 do 500 metrů, kde byl smrk, jakožto nepůvodní dřevina, vysazen. Zaúřadovalo sucho jako první spouštěč přemnožení kůrovce. Kdežto v Krkonoších rostou vesměs smrkové porosty od 600 metrů, kde panuje vyšší vlhkost i kratší vegetační období. Dole jsou z poloviny smíšené nebo bukové lesy. Tam vláhový deficit není tak razantní," vysvětlil Jansta.

Hráz kůrovci postavila před čtvrtstoletím v Krkonoších i nizozemská Nadace Face. Peníze evropských průmyslníků pomohly zalesnit imisní holiny nejen smrky, nýbrž i původními listnáči. „Stejný postup panuje dodnes," podotkl Jansta.

Ochranáři v nejvyšších českých horách každoročně věnují značnou pozornost prevenci proti drobnému broučku. Krkonoše přestály akutní hrozbu kůrovcové kalamity naposledy v roce 2017. Orgán Kyrill tehdy zdevastoval 72 tisíc kubíků horského lesa. To je pouze o osmnáct tisíc kubíků méně, než reprezentuje celoroční těžba.

Kalamitu se národnímu parku podařilo zklikvidovat do půl roku, než se kůrovec stačil na padlých stromech nebezpečně rozmnožit.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly...

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Aktualizováno 20. 3. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby