Přihlásit

Kůrovec Krkonoše letos neoholí (Právo)

Krkonoše oholené kůrovcem nepředpokládá Správa Krkonošského národního parku (KRNAP).

Ochranáři neplánují mimořádné uzavírky horských stezek vynucené likvidací lýkožrouta, jenž jinde představuje mediální evergreen. „Pokud někde dojde k omezení pro turisty, půjde o záležitost běžné těžby," potvrdil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Hrozba kůrovce vzrostla kvůli loňské vichřici Herwart, která spolu s ostatními větrnými smrštěmi smetla v zimních měsících v Krkonoších 30 tisíc kubíků stromů. Podíl dřeva napadeného kůrovcem letos narostl ze sedmi na osmnáct procent.

„Situaci zvládáme. Okolo třiceti tisíc kubíků kalamitního dřeva se podařilo zpracovat. Něco málo zbývá. Ploch na skladování vytěženého dřeva je dostatek a připraveny jsou další, pro krizovou variantu, jakmile zkolabuje obchod se dřevem," přiblížil náměstek ředitele Správy KRNAP Václav Jansta.

Pokles zájmu trhu o smrkové dřevo lze kvůli rozsáhlým kalamitním těžbám především na severní a střední Moravě předpokládat. Přebytek dřeva stlačí i ceny, ačkoliv kůrovcem napadené stromy výrazně neutrpí na kvalitě. „Jako argument tlaku na snížení ceny to stačí," podotkl Jansta. Ruce na likvidaci poslední větrné kalamity v Krkonoších nescházejí.

„Nelze říci, že s tím nebojujeme. Dřevařů je akutní nedostatek. Máme na letošek uzavřené smlouvy s těžaři, kteří by naše požadavky měli pokrýt. Akutní nedostatek je loupačů," doplnil Jansta.

Rozdíl mezi Krkonošemi a severní Moravou spočívá v nadmořské výšce, v níž kůrovcová kalamita naplno propukla. „Na Moravě jde o střední polohy od 300 do 500 metrů, kde byl smrk, jakožto nepůvodní dřevina, vysazen. Zaúřadovalo sucho jako první spouštěč přemnožení kůrovce. Kdežto v Krkonoších rostou vesměs smrkové porosty od 600 metrů, kde panuje vyšší vlhkost i kratší vegetační období. Dole jsou z poloviny smíšené nebo bukové lesy. Tam vláhový deficit není tak razantní," vysvětlil Jansta.

Hráz kůrovci postavila před čtvrtstoletím v Krkonoších i nizozemská Nadace Face. Peníze evropských průmyslníků pomohly zalesnit imisní holiny nejen smrky, nýbrž i původními listnáči. „Stejný postup panuje dodnes," podotkl Jansta.

Ochranáři v nejvyšších českých horách každoročně věnují značnou pozornost prevenci proti drobnému broučku. Krkonoše přestály akutní hrozbu kůrovcové kalamity naposledy v roce 2017. Orgán Kyrill tehdy zdevastoval 72 tisíc kubíků horského lesa. To je pouze o osmnáct tisíc kubíků méně, než reprezentuje celoroční těžba.

Kalamitu se národnímu parku podařilo zklikvidovat do půl roku, než se kůrovec stačil na padlých stromech nebezpečně rozmnožit.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko ALDP a LDK. Video v článku! Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo na příští rok balíček mimořádných opatření na řešení kůrovcové kalamity a jejích následků...

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Lesnictví

Udělejte sobě nebo svým blízkým o Vánocích radost celoročním předplatným časopisu Lesnická práce nebo Svět myslivosti. Dárkové certifikáty rozesíláme elektronicky – dárek tedy můžete vyřešit...

Agrofert prodal podíl v Unilesu dřevařské firmě Wood & Paper

Agrofert prodal podíl v Unilesu dřevařské firmě Wood & Paper

Dřevařství

Aktualizováno. Agrofert Holding prodal téměř čtvrtinový podíl ve své firmě Uniles. Podíl za 50 milionů korun koupil zpracovatel dřeva Wood & Paper vlastněný trojicí velkých...

0°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 83%

Vítr: 8.05 km/h

  • 17 Pro 2018 1°C 0°C
  • 18 Pro 2018 3°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby