logo Silvarium tisk

MILAN KILIÁN

Šumava – Národní park Bavorský les (NPBL) rozšířil od listopadu svou bezzásahovou oblast, ve které se již nebudou provádět žádné lesnické činnosti, o dalších celkem 360 hektarů. Sousedícímu Národnímu parku Šumava, i když už roky bojuje s kůrovcem, tato aktivita nevadí. Sám se chystá rozšiřovat svoje bezzásahové zóny.

Plochy rozšiřují

Pro bezzásahovost byly v NPBL vybrány dvě plochy, jedna východně od vrcholu Falkenstein a jedna mezi Roklanem a vodárenskou nádrží Frauenau. Tento postup odpovídá nařízení o národním parku, které stanovuje, že se bezzásahová zóna každoročně rozroste o takovou část, aby se v roce 2027 tři čtvrtiny území NPBL rozvíjely bez lesnického hospodaření.

„S letošním rozšířením bezzásahové zóny je celkem 58 % plochy národního parku bez lidských zásahů,” konstatoval ředitel parku Franz Leibl. „I pro nově připojené plochy, které jsme jako každoročně vybrali se starosty a vedením regionu, to znamená, že zde již nebudeme zasahovat proti kůrovci, zpracovávat polomy a lovit zvěř a že podle zaměření národního parku zde ponecháme volný průběh obnovním procesům,” doplnil Leibl.

Postupné rozšiřování bezzásahových zón se podle něj netýká okrajové části národního parku, kde důsledné zásahy proti kůrovci chrání sousedící hospodářské lesy. Vyhlašování bezzásahových zón nemá žádný vliv na přístupnost území – síť turistických stezek i cyklostezek je pevně daná.

Čechům to nevadí

Aktivity bavorské strany vedení českého národního parku vrásky nedělají. „Jsme o každém kroku kolegů dopředu informováni a myslíme, že to je dobrý postup. Pokud jde o bojování s kůrovcem, tak stejně jako my v zásahových oblastech bojujeme s kůrovcem, bojuje i NP Bavorský les. Stačí se jet podívat na jižní svah Poledníku, kde NPBL proti kůrovci zasahoval až na samou státní hranici. Jsou tam rozlehlé oblasti vykáceného lesa. Co do plochy takový rozsah zásahu na české straně Šumavy nikde nemáme. A to určitě nikomu nedělá radost,” řekl Deníku ředitel NP Šumava Jiří Mánek a dodal: „Pokud jde o rozšiřování bezzásahové zóny, tak my jsme legitimně a po dohodě s obcemi vyhlásili největší bezzásahové území v dějinách národního parku na ploše 15 100 hektarů, což je více, než má NP Bavorský les. Zároveň jsme připraveni – a také po projednání s obcemi – rozšířit první zónu o celých 100 procent z 9000 ha na 18 000 ha, a máme jasnou vizi postupného rozšiřování až na více než 24 tisíc hektarů, což je ostatně plocha celého NP Bavorský les. Takže s rozšiřováním bezzásahové zóny v NP Bavorský les určitě nemáme problémy.”

Zákon s otazníky

Mánek okomentoval i aktuální stav ohledně přípravy nového zákona o Národním parku Šumava, který je pro správu parku velmi důležitý a který je bohužel předmětem řady politických sporů. „Zákon byl připraven a projednáván s minulou Poslaneckou sněmovnou. Vše bylo ve velmi pokročilé fáziabyla veliká naděje na jeho prosazení. Nyní jsme ve fázi, kdy klíčoví hráči mají v zákoně jasno a připraveno. Nicméně se s návrhem budou muset seznámit noví poslanci i nová politická uskupení, která nyní tvoří novou Poslaneckou sněmovnu. Věřím, že zákon o NP Šumava bude jedním z prvních, které bude nová Poslanecká sněmovna probírat,” doufá Mánek.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě