Přihlásit

„Kůrovcová apokalypsa.“ Stát musí pomoci i drobným vlastníkům lesů, píše Babišovi starosta (echoprime.cz)

Dlouhodobé sucho oslabilo lesy a vedlo k extrémní kůrovcové kalamitě. Za následek má totální likvidaci lesních ekosystémů. Premiérovi Andreji Babišovi to v otevřeném dopise píše starosta Dačic Karel Macků, který hovoří o apokalypse. Babiše žádá o pomoc, kůrovcem napadená území je dle něj třeba co nejdříve zalesnit. O kůrovcové kalamitě jednali v úterý i senátoři. Chtějí, aby stát pomohl drobným vlastníkům lesů s kůrovcem.

Vlastníci lesa již nejsou schopni vlastními silami zabránit dalšímu šíření kůrovců, píše v otevřeném dopise, který má deník Echo24 k dispozici, starosta Dačic Karel Macků (KDU-ČSL). Pro zachování zdravé krajiny a především vodního režimu v krajině je podle Karla Macků třeba, aby stát pomohl vlastníkům lesa.

„Tato pomoc je nutná především v oblasti obnovy lesních porostů. Zastavením odbytu a zhroucením trhu se dřevem se vlastníci dostávají do ekonomické situace, kdy nebudou mít finanční prostředky na náklady na obnovu lesa. Proto považujeme za nejdůležitější pomoc státu v této oblasti. Zejména se jedná o navýšení finančních prostředků pro dotační tituly v rámci obnovy lesa, zjednodušení jejich administrace a urychlení plateb žadatelům," uvádí Macků v dopise. Ten odeslal starosta Dačic premiérovi Andreji Babišovi v pátek. Deník Echo24 se premiérova úřadu ptal, zda dopis dostal a jak na něj bude reagovat. Dosud ale neodpověděl.

Krizový plán? Až v listopadu

Větší pomoc státu pro tři sta tisíc drobných vlastníků lesů napadených kůrovcem žádají i senátoři z výboru pro veřejnou správu a životní prostředí. Ministerstvo zemědělství ji slíbilo v rámci krizového plánu, jehož návrh chce ale horní komoře předložit až během listopadu, uvedl to v úterý náměstek ministra zemědělství Patrik Mlynář.

Drobní vlastníci lesů jsou v tragické situaci, uvedl místopředseda výboru Miloš Vystrčil (ODS). Dosavadní pomoc státu je podle Vystrčila pro drobné vlastníky lesů neuchopitelná, a tedy neefektivní. „Nacházejí se v tragické situaci a hrozí, že zkrachují," řekl.

Největší krize od dob Marie Terezie

Kůrovcová kalamita v České republice je podle dřívějšího vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) největší od dob Marie Terezie. Současní vládní politici zatím obviňují z nynějšího stavu své předchůdce, nejvíce exšéfa resortu zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL). Na kalamitní krizi upozorňuje také Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů, podle kterých letní sucho a horko urychlilo množení kůrovce.

Ministerstvo zemědělství v červenci připustilo, že za šíření kůrovce nemůže jen sucho, ale také nedostatečná reakce zejména podniku Lesy ČR. Na Lesy ČR mířila v poslední době kritika za to, že zanedbaly preventivní opatření proti šíření kůrovce, zvláště na Moravě. Podle dřívějšího vyjádření předchozího ministra zemědělství Jiřího Milka (za ANO) bude problém, aby se české lesy po kůrovcové kalamitě obnovily. Kvůli kůrovci Milek odvolal v květnu generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda.

Státní podnik Lesy ČR tak už pod novým generálním ředitele Josefem Vojáčkem zahájil kácení stromů postižených kůrovcem. Kvůli vysoké zaměstnanosti však podnik nemůže najít dostatečné množství lidí na těžbu. „Hledají se veškeré možné volné kapacity k tomu, aby se likvidace kalamity zrychlila," řekl Josef Vojáček. Zdůraznil, že žádná řešení, která by vedla ke konci současného stavu v horizontu měsíců či jednotek let, neexistují. „Je to běh na dlouhou trať," řekl Vojáček.

Vysoká těžba také srazila cenu dřeva, kterého je po celé střední Evropě nadbytek. Lesy ČR tak chtějí vyvážet dřevo do Číny, kam by mohly zamířit desítky tisíc metrů krychlových smrkových kulatin.

Zákaz těžby zdravého těžba vláda zatím neschválila
O opatřeních proti kůrovci jednala před dvěma týdny vláda, zákaz těžby zdravého dříví ale zatím neschválila. Opatření by podle ministerstva zemědělství uvolnilo zpracovatelské kapacity a zlepšilo odbytovou situaci na trhu s dřevem.

Ministerstvo odhaduje, že letos napadne kůrovec 15 až 20 milionů metrů krychlových dřeva. Před kalamitou se nejvyšší těžby ročně pohybovaly kolem dvou až tří milionů metrů krychlových. Na boj s kůrovcem je podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) třeba dát řádově miliardy korun.

Otevřený dopis předsedovi vlády ČR ke kůrovcové kalamitě na Dačicku

Vážený pane premiére,

obracíme se na Vás s žádostí o pomoc při řešení kalamitní situace v lesích. V důsledku dlouhotrvajícího sucha došlo k oslabení lesních porostů a následně k extrémní kůrovcové kalamitě, která má za následek totální likvidaci lesních ekosystémů v naší oblasti. Vlastníci lesa již nejsou schopni vlastními silami zabránit dalšímu šíření kůrovců. Považujeme za nutné tuto apokalypsu alespoň zpomalit, a tím také zpomalit rozpad lesních porostů. V současné době již nejsou volné kapacity na zpracování a asanaci napadeného dříví. Extrémní nárůst těžby logicky vedl k zastavení odbytu již zpracovaného dříví a neustále klesá jeho výkupní cena. Zejména drobní vlastníci jsou v neřešitelné situaci.

Pro zachování zdravé krajiny a především vodního režimu v krajině je nutná pomoc státu vlastníkům lesa. Tato pomoc je nutná především v oblasti obnovy lesních porostů. Zastavením odbytu a zhroucením trhu se dřívím se vlastníci dostávají do ekonomické situace, kdy nebudou mít finanční prostředky na náklady na obnovu lesa. Proto považujeme za nejdůležitější pomoc státu v této oblasti. Zejména se jedná o navýšení finančních prostředků pro dotační tituly v rámci obnovy lesa, zjednodušení jejich administrace a urychlení plateb Žadatelům.

Za neméně podstatnou považujeme v současné době pomoc drobným vlastníkům s odbytem dřeva spojeným s jeho včasným odvozem tak, aby se co nejvíce zpomalilo šíření kůrovce.

Občané v naší oblasti se již potýkají s nedostatkem vody a ztráta lesů povede ke klimatické změně, jejímž důsledkem bude zvýšení teploty a také výrazné zhoršení vodní bilance. Bez urychlené pomoci státu dojde k devastaci naší krajiny s nedozirnými důsledky. Jako zástupce obcí a občanů Dačicka se proto na vás obracím s žádostí o rychlou a účinnou pomoc ve formě konkrétních kroků vedoucích ke zmírnění tragédie, která bude mít vliv nejenom na nás, ale i na příští generace.

S pozdravem

Ing. Karel Macků starosta

Komentáře   

+7 # Rensa 2018-09-26 17:54
Pan premier nepomůže, on žádné lesy nevlastní. Až je bude vlastnit, potom se dotačních titulů vyrojí. Jako v zemědělství.
Než ale dojde na privatizaci, je třeba to pořádně zplundrovat, aby to pak tolik nestálo.
+4 # lesmistr 2018-09-26 12:47
Pan starosta nejspíš netuší, že pan premiér má nyní jiné starosti. Ze všech stran se na něj sypou obvinění, udání, vyhrožování a kdo se tomu všemu zlu má bránit... A k tomu ještě volby. Kůrovec počkal nejméně 1 rok, tak snad ještě chvíli počká.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Komerční zpráva

Letošní Mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD-TEC proběhne na brněnském výstavišti od 29. října do 1. listopadu. Už v minulém ročníku se WOOD-TEC...

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Lesnictví

Zhruba pět stovek rakouských lesníků protestovalo 18. 7. na hranici s Českem proti dovozu levného dřeva ze zahraničí. S odvoláním na místní zemědělský svaz o...

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Lesnictví

Aktualizováno 19. 7. Obchodní ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Karol Vinš (57) v pondělí 8. 7. ve funkci skončil. Učinil tak na vlastní...

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Lesnictví

Jednání o finanční pomoci vlastníkům lesů pro zvládnutí následků kůrovcové kalamity vláda odložila na 22. července. "Odsouvání problému, nejasnosti kolem pravidel a licitování kolem částky...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby