logo Silvarium tisk

Již pátým rokem trvá kůrovcová kalamita, z tohoto důvodu byl v roce 2019 vytěžen dvojnásobek dřeva, než bylo v plánu. A jaký měl tento stav vliv na cenu dřeva a jak se projevil na zahraničním obchodě s touto komoditou?

Ve svém zamyšlení se nechci zabývat důvody vzniku problému napadení lesů kůrovcem ani podílem některých zájmových skupin na rychlém rozšíření kůrovcové kalamity, ale chci se dotknout dopadu tohoto stavu na obchod se dřevem a na ekonomické škody, které nám situací vznikly.

Z celkového objemu těžby tvoří v současnosti většinu dřevo kalamitní, tedy poškozené kůrovcem. Kalamitní dřevo má samozřejmě mnohem nižší tržní cenu než dřevo z plánované těžby. Zkušenosti s prodejem tak velkého množství kůrovcového dříví však v České republice chybí. Velkou výzvou pro obchodníky se dřevem byl rok 2007/2008, kdy byl orkán Kyrill, který páchal škody zejména v okrese Klatovy, kde zničil skoro tři milióny m3 dřeva. Během následujících šesti měsíců se podařilo kalamitní dřevo zpracovat a postupně prodat. Cena dřeva však klesla až o čtvrtinu. Kyrill byl však pouhé zahřívací kolo oproti kůrovcové kalamitě. Kůrovcem napadené dřevo je na trhu příliš levné, než aby pokrylo náklady, natož aby vytvořilo zisk a rezervy, pro následnou obnovu lesa.

Petr Machovský

Celý článek najdete zde.

Komentáře  

-6 # schutzmeister@iex.cz 2020-02-06 11:45
Když pominu, že jde o pohled rok dozadu, místo dopředu, tak jde o pěkný kachny.
"Surové dříví, které se z České republiky vyváží za ceny, které jsou pod dlouhodobým průměrem, se po zpracování do České republiky opět dováží.
Zdroj: https://machovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=744566"
To, co se do číny vozí je paletařina, takže se sice možná něco vrátí, ale jen jako palety. Jestli číňani vyváží nějaký výrobek, tak překližky a to je jinej sortiment.
Srovnávat Kyril s dneškem ? Tenkrát to byla krásná zimní hmota v nejlepší kvalitě. Terno.
Jestli dnes něco zůstává v lese, tak vláknina, čína se už skoro neřeže a kulatina se na skládkách neohřeje. A, aspoň tady na západě, jde už hlavně o preventivní těžbu - takže je to zdravé dříví.
A kalamita je pryč - todle počasí kůrovci nesvědčí.
V kulatině se to už dost brzo zlomí.
+7 # Vladimír Pelíšek 2020-02-06 12:34
Prosím? Zima, kdy na většině území ještě nebylo míň než -8, kůrovci nesvědčí?
Srážky jsou teď vysoké, to ano, ale stačí, aby si to atlantické proudění dalo pauzu na měsíc v dubnu-květnu, a při tom, jak jsou teď lesy promořené neodtěžitelným kůrovcovým dřevem, to bude stejné, jako kontrolovat hladinu benzínu v nádrži zapálenou sirkou.
Naopak, tento rok bude ještě horší než minulý.
+12 # Starý 2020-02-07 09:02
Musím s vámi opět souhlasit.
Tu sirku už si páni z Mze a Mžp pomalu chystají, jde jen o to kdy škrtnou.

Ještě jim a ani jiným, nedošlo, že boj s kůrovci je boj dlouhodobý a stejně tak jak nám jej díky úředním chybám řadu let dopřávali. Tak stejně tak řadu let a špíše, ještě více let, díky počasí bude trvat jej zastavit.

A tak se tu bavím "štěky" jak s kůrovcem zatočí ten či onen a hned na to dostane podporu a bude to ze dne na den.

No a na lesáky a ty co opravdu s kůrovci dlouhodobě bojují se kašle a posílají se jim s několikaletým zpožděním almužny.

Kocourkov jak vyšitý a média to jen podporují. Ale ty jsou již asi všechny p. Babiše ?
+1 # schutzmeister@iex.cz 2020-02-07 11:13
S tím mrazem jde o omyl.
Kůrovci, tak jako všemu ostatnímu hmyzu / mám včely, vím o čem je řeč / neškodí mráz, ale střídání teplot, zvláště mrazu a teplot nad nulou. A to je už od prosince.
2019 byl vrchol. Vsaďte na to. 8)
+8 # Vladimír Pelíšek 2020-02-07 12:13
Ano, jenže to platí, když se teploty střídají z +15 na -20, ne z +8 na -5. Tuto zimu kůrovec ještě v prosinci lozil a žral, několikrát jsem to kontroloval. Následné krátkodobé ochlazení na -5 ho těžko zarazí, naopak bude na jaře dřív nachystaný k výletu. Většinu zimy je letos mírně nad nulou. 2019 byl vrchol tam, kde měl kůrovec co žrát (nižší Jeseníky, západ Vysočiny). U vás ten vrchol teprve bude, letos a možná dokonce až 2021.
+8 # Starý 2020-02-07 12:42
Takto to fungovávalo dříve a při větším střídání teplot, tedy správněji dlouhodobějším a když se kůrovci na zimu v poslední vlně uložili v zemi, kde chytali plísně.
Letos tomu tak není, v zemi je jich dle mého tak 50 % a zbytek vesele hibernuje pod kůrou, kde to s ním nic neudělá.
Jinak jsem toto sám využíval ale to byla jiná doba a nikdo si nedovolil kůrovce takto výrazně "napěstovat".
+2 # schutzmeister@iex.cz 2020-02-07 11:09
Článek není o kůrovci, ale o ekonomice prodeje.
A tady, ač to nemusí být na první pohled patrné, se to už hýbe.
https://www.waldverband.at/wp-content/uploads/2020/01/Preistabelle_1_20.pdf
To jsou rakouské lednové ceny - a oficiální komentář - vláknina se nehla, palivo je out, ale kulatina jde nahoru, protože je jí málo. Do Rakouska a Bavorska míří určitě téměř všechen český export kulatiny. To je to, co já na západních hranicích fyzicky vidím. To není špatné.
A vláknina tak či onak, pokud není čerstvá, skončí v kotli.
+2 # schutzmeister@iex.cz 2020-02-07 11:31
A ještě německo :
https://www.holzkurier.com/rundholz/2020/01/forstbetriebe_etwaspositivergestimmt.html
+1 # schutzmeister@iex.cz 2020-02-07 11:47
A Šweiz :

Trh brouka se obnovil
V kantonech St. Gallen, Appenzell a Lichtenštejnské knížectví, se prodávají všechny staré hromady brouků. Zbývají téměř žádné neprodané sklady. V kantonu Thurgau je situace podobná, s výjimkou západní části kantonu. V lesích je ale stále ještě hodně brouka. To se v současné době používá při normální těžbě čerstvého dřeva, takže populace brouků může být dále snížena. Poptávka po dřevníku brouka se ve většině oblastí zvýšila a měla by se v nadcházejících měsících zvyšovat. Likvidace za nízké ceny již není nutná. Čerstvé dřevo v dobrých kvalitách je spíše nedostatečné. Současná poptávka by měla být využita ke sklizni tolika stromů napadených kůrovcem, než se aktivita brouků opět zvýší.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě