Přihlásit

Kůrovce mají pod kontrolou (Pardubický deník)

Množství škůdců regulují lesníci pomocí lapáků a těžbou poškozených stromů. Pardubicko – Zatímco někde kvůli na první pohled nevinným broučkům mizejí celé hvozdy, na Pardubicku nejsou problémy s kůrovcem nijak závažné. Důvod? V lesích na Pardubicku totiž moc smrků nenajdete. V oblastech, kde smrk představuje přes 80 procent stromů v lesích, jako třeba na severní Moravě, jsou ovšem kvůli kůrovci mýceny obrovské plochy lesů.

Lesy ve východním Polabí trápí ovšem jiné neduhy spojené s měnícím se podnebím a vrtochy počasí.

USYCHAJÍ BOROVICE

„Kůrovec pro nás představuje nepříjemnost, ale nikoli tragédii, neboť v našich lesích je smrků pomálu. Daleko větším problémem je pro nás hynutí borovic, které usychají v důsledku poklesu hladiny spodní vody. Naštěstí škůdci borovic nejsou tak agresivní, jako je kůrovec u smrku, ale i přesto se k usychání borovic přidaly škody páchané brouky – například krascem borovým, který býval vzácným druhem, jenž těšil entomology ve sbírkách, ale nyní se stal kalamitním broukem," vysvětlil Radomír Charvát z Lesního družstva Vysoké Chvojno.
Podobné zkušenosti s kůrovcem mají i v polesí Strašov na Přeloučsku, které patří společnosti Kinský dal Borgo.

„Kůrovec se v našem polesí vyskytuje, ale jen v malém množství, tudíž jej máme pod kontrolou. Jeho počty regulujeme lapáky a průběžnou těžbou poškozených stromů. Když máte v lese pořádek, pak se dá škůdcům úspěšně čelit. Nahrává nám také druhová skladba lesů, protože u nás máme zejména borovice a duby. Borovice nám bohužel usychají, takže musíme odtěžovat i uschlé kusy, zvýšená těžba pak vede ke ztíženému odbytu," popsal lesní Jan Němec.

Lesníci ve Vysokém Chvojně na Holicku se potýkají s poklesem cen dřeva, kterou podnítila rychlá těžba zapříčiněná suchými roky a kalamitními škůdci a podpořená také podzimní vichřicí. Chvojenští například těží v současnosti pětkrát více, než bylo obvyklé v předchozích letech.

EKOLOGIE I EKONOMIE

Podle Charváta se nejedná pouze o ekologickou katastrofu, ale také o katastrofu ekonomickou. Menší lesní podniky, které mají třeba jen tři zaměstnance a malý les, by totiž mohla současná situace položit. To by znamenalo odliv lidí z lesnictví a venkova třeba do fabrik.

„Stát by měl lesnické podniky, zvláště ty malé a střední, finančně podpořit a pomoci jim tak překlenout toto těžké období. Finanční injekce od státu dostali lesníci například v Německu. Problémem je též nedostačující kapacita českého dřevozpracujícího průmyslu, takže jsou lesníci nuceni vyvážet dřevo do zahraničí, aby se vůbec zpracovalo," nastínil Charvát.

Zároveň Charvát upozornil, že ne všude se sázejí smrkové plantáže, které jsou jedním z důvodů šíření lýkožrouta smrkového, zvaného jednoduše kůrovec. „Není pravda, že vše spraví listnaté lesy. Na Slovensku, kde vysázeli velké plochy buků, se objevil ve velkém kůrovec bukový. Teď je podezření, že se vyskytuje i v našem polesí. Zkrátka pokaždé, když je někde velká výměra jednoho druhu, přináší to komplikace. My se v družstvu snažíme o druhovou různost a přirozenou obnovu. V první obnově lesa sázíme do 10 procent smrku, 50 procent borovic a 40 procent jedlí a listnáčů," dodal Radomír Charvát z Lesního družstva Vysoké Chvojno.

Komentáře   

0 # lesnar 2018-06-20 13:22
"Mezi podkorními brouky zastihneme
také významné predátory. Naším asi nejhojnějším
druhem čel. Colydiidae je drobný
brouk Bitoma crenata (viz obr.), někdy též
nazýván Ditoma crenata. Jeho larvy žijí
pod kůrou, kde pronásledují larvy kůrovců,
v bučinách zejména larvy drobného druhu
Taphrorychus bicolor"


Netušil jsem, co se může skrývat pod kůrovcem bukovým. Proto jsem gůglil zde: http://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/jarni-vychazka-za-brouky-voderadskych-bucin.pdf

Teď jen doufám, že se toho chytí Rensa, nebo někdo podobný.....
0 # lesnar 2018-06-20 13:26
Zase mi vypadlo to hlavní, tak pardon. "Kůrovec bukový" je prý právě Taphrorychus bicolor.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Aktualizováno 20. 7. Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

18°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 58%

Vítr: 17.70 km/h

  • 22 Čec 2018 27°C 17°C
  • 23 Čec 2018 27°C 16°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby