logo Silvarium tisk

MICHAL KOLAŘÍK        

Jihlavský dřevozpracující závod dokončil instalaci nového filtru za zhruba půl miliardy korun. Podnik by tak měl do ovzduší vypouštět méně zapáchajících látek.

 

JIHLAVA Hustý oblak valící se z komínů jihlavského dřevozpracujícího závodu Kronospan by měl obsahovat méně škodlivin než dosud. Ekology každoročně trápí zejména emise prachu a formaldehydu.

Nyní závod dokončil i na druhém z komínů instalaci filtrační technologie, která má snížit emise prachu a organických látek.

„Nový filtr už běží ve zkušebním v provozu. Na novou technologii se provozy postupně napojují. Na filtr je už připojená první ze dvou sušáren, ta druhá se napojí pravděpodobně v příštím týdnu,” uvedla ekoložka společnosti Kronospan Magdaléna Pecnová.

„Snížení emisí bude enormní, předpokládáme až osmdesátiprocentní pokles,” dodala.

Zejména by se snížení emisí mělo týkat organických látek vznikajících při sušení třísek pro výrobu stavebních OSB desek. A tím by mělo dojít i ke snížení charakteristického zápachu.

„Nakolik se ale konkrétně v minulosti snížily a do budoucna sníží emise formaldehydu a prachu, to nelze s jistotou říct, protože velmi záleží i na aktuálním objemu výroby,” uvedl Vratislav Vozník, mluvčí ekologického sdružení Arnika, které sleduje emise vypouštěné Kronospanem do ovzduší.

Výsledek až v září roku 2016 Je tedy možné, že typického zápachu, který občas při severovýchodním větru dopadne na město, se Jihlavané úplně nezbaví.

„Pachy jsou souhrou okamžitých rozptylových podmínek. Rozdíl bude velký, ale nedá se vyloučit, že se zápach občas vyskytne,” potvrdila Pecnová.

„Dá se očekávat, že se uvedením filtru do provozu situace výrazně zlepší. Ale garantovat, že to bude vždy a za všech podmínek lepší, nelze,” potvrdil Vítězslav Novák, ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě.

A do tabulek znečišťovatelů ovzduší se případná pozitivní změna zapíše až napřesrok. „Celoročně bude filtr fungovat až v roce 2015, proto se to ve výsledcích integrovaného registru znečišťovatelů ovzduší objeví až na konci září 2016,” vysvětlil Vozník z Arniky.

Toto sdružení každoročně na podzim zveřejňuje žebříček znečišťovatelů ovzduší. Vychází přitom z údajů Integrovaného registru znečišťovatelů (IRZ).

Vede žebříček znečišťovatelů Jihlavský Kronospan se v tomto žebříčku umisťuje neustále na špici. Zatímco třeba v roce 2004 podle IRZ vyprodukoval 16,5 tuny formaldehydu, v roce 2009 bylo této látky dokonce 47 tun. V roce 2012 už ovšem „jen” šest tun. Vloni však závod, který je jedním z největších producentů dřevotřískových desek v Evropě, vypustil do ovzduší přes 22 tun formaldehydu. Ten je při inhalaci rakovinotvorný.

„Tak velké provozy, jako je Kronospan, by se ve městech vůbec stavět neměly, protože jsou pro jeho obyvatele velkou zátěží. Formaldehyd je dnes považován za karcinogenní látku a jeho emise přímo poblíž obydlených částí města představují zdravotní riziko pro místní obyvatele,” řekl Vozník z Arniky.

„Kronospan z hlediska emisí nepřekračuje žádné stanovené limity. Pokud mají vyšší hodnoty, stále se pohybují v rámci stanoveného povolení, které vydává krajský úřad,” ujistil začátkem října šéf oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě. Instalace nového filtru byla jednou z nejvyšších investic do ekologie v jihlavském závodě. „Celkové náklady na filtrační technologii dosáhly téměř půl miliardy korun,” uvedl Miroslav Fuks, mluvčí společnosti PSJ, která filtr nainstalovala. Na investici přispěla více než sto miliony také EU.

„Instalace filtrů chránících zdraví lidí a kvalitu ovzduší by měla být naprostá samozřejmost, pokud chce být daný podnik dobrým sousedem,” dodal zástupce Arniky Vozník. Kronospan už před pár lety na druhém z komínů nainstaloval filtr za stovky milionů korun. „Díky němu se při výrobě dřevotřískových desek snížil celkový příspěvek formaldehydu za rok 2014 proti roku 2004 čtyřnásobně,” tvrdí Pecnová. Stížnosti lidí v okolí na charakteristický zápach tím ale neustaly. „Z důvodů stížností na zápach bylo provedeno několik šetření a ani v jednom z nich nebylo zjištěno, že by docházelo k porušování podmínek provozu,” uvedl šéf ČIŽP.

„Víc už udělat nemůžeme, filtrační technologie jsou těmi nejlepšími. A jihlavský závod patří k nejmodernějším v Evropě,” dodala Pecnová.

 

***

 

Fakta Integrovaný registr znečišťování (IRZ) IRZ provozuje a data do něj sbírá Ministerstvo životního prostředí ČR prostřednictvím České informační agentury životního prostředí CENIA. Lze ho nalézt a vyhledávat v něm na adrese www.irz.cz. Údaje o únicích vybraných chemických látek hlásí do registru samy jednotlivé podniky, protože jim tuto povinnost ukládá zákon. Arnika pak údaje analyzuje a sestavuje z nich přehledné žebříčky znečišťovatelů, které z registru nelze jednoduše vyčíst.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě