logo Silvarium tisk

Lesníci na východě Čech sčítají škody. Vichr měl na mnoha místech snadnou kořist: stromy stojící v podmáčené půdě.

Na tisíce kubíků padlého dřeva počítají lesníci Správy Krkonošského národního parku škody po víkendové vichřici. „Na území národního parku za sebou zanechala řadu vyvrácených stromů. Škody jsou větší s ohledem na podmáčenou půdu po vydatných deštích. Mnohé ze stromů jsou padlé přes lesní cesty," konstatoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Správa Krkonošského národního parku proto varuje obyvatele Krkonoš a návštěvníky hor před pohybem ve zdejších lesích. „Pohyb po lesních cestách může být v těchto dnech nebezpečný až nemožný. Upozorňujeme, že je třeba při pohybu lesem dbát zvýšené opatrnosti, sledovat situaci v korunách stromů nad sebou a nevstupovat do potencionálně nebezpečných míst," zdůraznil Drahný.

Do lesních porostů v okolí Trutnova by měli lidé po vichřici vcházet s maximální opatrností. Uvedl to ředitel městské organizace Lesy a parky Trutnov Jaroslav Semerák. „Zatím z kontrol nemám hlášené žádné větší škody, ale kontroly probíhají dál," konstatoval ředitel Semerák. K dispozici má čtyři lesníky, z nichž každý má na starosti úsek přes 600 hektarů lesních porostů. Takže práce jako na kostele. „Všechno ještě neprošli. Naši zaměstnanci musí také zkontrolovat osm hřbitovů," uvedl Semerák. Návštěvníci lesa by si měli dát hlavně pozor na stromy, které mohou být po vichřici viditelně narušené a u nichž hrozí spad větví nebo celých částí stromů.

Místo hajného, který běhá se sprejem, nám místo těžby vyznačila příroda," řekl po řádění nedělní vichřice ředitel hradeckých Městských lesů Milan Zerzán s dodatkem, že větrný poryv poničil stromy v objemu zhruba čtyři tisíce kubíků dřeva, což je asi jedna čtvrtina roční těžby. „V penězích se dá říct, že vichr pokácel dřevo v hodnotě zhruba šesti milionů korun," informoval Milan Zerzán.

Podle něj se však nejedná o škodu v pravém slova smyslu. „Jen musíme změnit plán těžby. Vyvrácené a polámané stromy postupně odstraňujeme, prioritně na hlavních cestách, které by měly být průjezdné během dvou třech dnů, zbytek lesních cest do týdne. Do té doby lidem doporučujeme, aby do lesů pokud možno nechodili nebo byli velmi obezřetní," řekl ředitel s dodatkem, že vichřice si „vybrala" na svoje řádění příhodný termín.

Kdybych byl já vichřice, vyberu si tento termín, kdy není teplo a nejsou tak škůdci. Je to zdravé dřevo, které máme možnost přes zimu zpracovat," dodal s úsměvem Milan Zerzán, kterému se již nyní hlásí zájemci o větrem „vytěžené" dřevo.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě