logo Silvarium tisk
Jan Běhavý

České Budějovice 18. května (ČTK) - Dřevařské firmy na jihu Čech trápí propad cen dřeva, kterého je na trhu přebytek. Konkrétní dramatické dopady však regionální zpracovatelé, které oslovila ČTK, nepocítili. Na bližší hodnocení je podle nich ještě brzy. Nicméně přiznávají, že situace může být velmi vážná.

"Dřevaři prodávají necelou polovinu produkce, ta se ale dnes a denně snižuje a k tomu padají i ceny. Taková situace v jihočeském lesnictví a dřevařství ještě nenastala. Jsou signály, že některé firmy se připravují, že budou muset snižovat stavy zaměstnanců," řekl manažer a člen výkonné rady Jihočeského dřevařského klastru Petr Nedvěd. O jaké podniky jde, nechtěl upřesnit.

Ročně se na jihu Čech vyprodukuje téměř 1,8 milionu m3 surového dříví, nejvíc v ČR. Podniky v kraji zpracují asi třetinu, ostatní se řeže jinde. Kromě zpracování dřeva nyní váznou i obchody. "Řezivo je neprodejné, nedostávají se peníze na těženou kulatinu. Jsme možná na 35 procentech běžného finančního objemu prodeje," dodal Nedvěd.

Nižší tržby a cenový tlak od odběratelů pociťuje firma Nema z Olešnice na Budějovicku. Na trh dodává vazníky, krovy a dřevostavby. Podle vedoucího výroby Tomáše Nemravy klesla cena nakupované kulatiny zhruba o čtvrtinu, vyráběného řeziva až o 15 procent.

"První čtvrtletí byly ceny nastaveny neúměrně vysoko, spadly až v dubnu. Samozřejmě díky tomu na nás tlačí odběratelé. Začíná se stávat, že zákazníci kupují lepené řezivo ze zahraničí než řezivo u nás na trhu," poznamenal Nemrava. Další vývoj si netroufl odhadovat. Bude podle něj záležet na situaci na stavebním trhu.

V jiné situaci jsou firmy, které do výroby potřebují kvalitní dřevo. "Zatím nemám zprávy od dodavatelů, že by přebytek vedl ke snižování cen. Dřeva nekupujeme moc, máme specifickou výrobu, na níž potřebujeme specifické druhy," uvedl Vratislav Blaha, ředitel producenta dřevěných domů ELK z Plané nad Lužnicí. Stejně hovoří i šéf krumlovské Liry, předního světového výrobce obrazových rámů a lišt. Podnik řeže hlavně z borového dřeva. "Kupujeme cenný sortiment. Každý těžař nám jej rád vždy prodá. Kulatiny máme teď dost, co bude ale dál, nevím," posteskl si František Jenerál.

Malé firmy, které pracují pro místní zákazníky, dosud zásadní problémy nemají. Potíže hlásí velké pily, které na jihu Čech nejsou. Například ta ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, která je největší v republice, je podle Nedvěda zavalena dřevem. Podnik běžně pracující na tři směny nyní jede pouze na jednu.

"Žádný zpracovatel neví, co se děje a co se bude dít. V Lesích ČR je naprosto nejasná situace. Nikdo zatím oficiálně neřekl, co vlastně ceny dřeva udělají," podotkl Antonín Steinbauer z firmy Steinbauer Lechner ze Štěpánovic, která dodává speciální dřevěné obaly, bedny a palety pro leteckou a námořní dopravu zboží. Firma má nyní plné sklady nařezaného dříví z předchozí doby, kdy byla kulatina dražší. Nyní je cena podle sortimentu řádově o 200 až 400 korun za m3 níž.

"Naše stavy jsou nyní na vyšší cenové úrovni, než je aktuální nákup kulatiny. Naši zákazníci ale říkají, kulatina je levná teď, musíte nám dodávat levně," dodal Steinbauer.

V českých lesích přebývá asi milion krychlových metrů kulatiny, což je zhruba množství, které ročně zpracují malé pily. Například ceny jehličnaté kulatiny klesly asi o čtvrtinu. Mohou za to částečně větrné kalamity na začátcích loňského a letošního roku i pokles poptávky po stavebním dřevu, za nímž stojí i zastavení výstavby na německém a hlavně na americkém trhu kvůli hypoteční krizi.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě