logo Silvarium tisk
9.8.2008
LUKÁŠ MAREK

Jeden lapač kůrovce může denně zachránit až dvacet stromů. I takové věci se včera při návštěvě Šumavy dozvěděl ministr životního prostředí a předseda strany Zelených Martin Bursík. Ten společně se svou stranickou kolegyní a poslankyní Kateřinou Jacques navštívil oblast Kalamitní svážnice nedaleko Stožce.

Zde se za přítomnosti ředitele správy parku Františka Krejčího dozvěděl, jaký je stav lesů po orkánu Kyrill a jak úspěšné byly kroky, které správa pro záchranu této oblasti udělala.

 „Současné postupy parku jednoznačně podporuji. Je jasně vidět, že se vydala správným směrem,” řekl Martin Bursík. Právě v něm má Správa NP a CHKO Šumava velkou podporu zejména na politické scéně. Mnoho politiků se často a v nejrůznějších souvislostech snaží o Šumavě vyjadřovat. Samotná správa pak mnohdy sklízí nepříjemnou a někdy i fakty nepodloženou kritiku.

I v tomto případě Martin Bursík přislíbil, že bude na této záležitosti pracovat. „Je nutné všemu ponechat čas. Ale i já věřím, že se pohled politiků změní. Občas je prostě potřeba, aby si každý z kritiků nazul pohorky a došel se podívat přímo na místo. Jen zde může objektivně posoudit, zda správa parku postupuje dobře,” vysvětlil Martin Bursík. Ministr společně s Kateřinou Jacques se měli možnost mimo jiné přesvědčit o tom, že postup kůrovce není nijak kritický a bezzásahové zóny se s ním vypořádají. Hodně pomáhají již zmíněné lapače. „Za jeden den může lapač chytit tak dva tisíce brouků, což zachrání jeden strom. Někdy jich však lapač chytil i čtyřicet tisíc, což v jednoduchém přepočtu znamená záchranu dvaceti stromů,” upozornil ředitel Správy NP Šumava František Krejčí.

 Dobře se zřejmě osvědčila také speciální houba, která se v loňském roce právě v oblasti Kalamitní svážnice použila v boji proti kůrovci. Ten je již nyní nemocný.


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě