Přihlásit

Kraj pokračuje v přípravách na založení brdského spolku (ČTK)

Středočeský kraj pokračuje v přípravách na založení spolku, který bude mít na starosti rozvoj turistiky v Brdech. Jeho stanovy zatím schválili krajští radní. Až je potvrdí také město Příbram a ekologické centrum Orlov, dostanou je na stůl středočeští zastupitelé. Kraj chce vložit do rozjedu spolku 600.000 korun, řekla dnes novinářům hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Odmítla tvrzení svého bývalého náměstka Víta Rakušana (STAN), podle nějž se na projektu po jeho odchodu z vedení kraje přestalo pracovat a mohl by zkrachovat.

"Mám informaci, že už se to stahuje z Příbrami," upozornil tento týden Rakušan, který měl v bývalé krajské vládě na starost cestovní ruch a brdský spolek pokládá za svoje dítě. Příbram má kolem stanov pochybnosti, starosta Jindřich Vařeka (ANO) si kvůli tomu vyžádal schůzku s hejtmankou. Z toho důvodu bylo v pondělí schvalování stanov staženo z programu příbramského zastupitelstva.

Rakušan míní, že na dotažení projektu je potřeba pracovat, navštěvovat starosty, zasedání místních akčních skupin, svazků obcí a podobně, aby mohl spolek od ledna fungovat. Představa, že obce do spolku vstoupí automaticky, je podle něj naivní. Křehká shoda, která se dlouho hledala, může se snadno vytratit a spolek nevznikne, varoval bývalý náměstek.

Pokorná Jermanová namítla, že má za sebou jednání se zástupci Orlova a setká se i s Vařekou. "Je důležité, aby ta agentura nejdříve vznikla a pak samozřejmě vyjedu i do regionu," řekla. Do Brd se chce vypravit v lednu, protože nyní je před schvalováním rozpočtu a řeší se jiné priority.

Vařeka lituje toho, že zatím není možné prosazovat potřeby budoucích členů spolku a zájmových skupin. Blíží se přitom zima a vyvstává otázka, jak to bude s trasami pro běžkaře. "Rok se s rokem sešel a my se bohužel nacházíme v té samé situaci jako vloni. Nemáme nástroj, jakým bychom mohli efektivně a koncepčně řešit nejen aktuální požadavky běžkařů, ale i jiné problémy související s rozvojem turismu v Brdech," uvedl.

Příbram předložila Vojenským lesům zkušební návrh tras pro letošní sezonu. Po několika jednáních a připomínkovém řízení i s dotčenými obcemi dospěly k dohodě. Výsledkem je zkušební návrh více než 75 kilometrů cest, které nebudou ošetřeny zimní údržbou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o opatřeních k ochraně lesa a vzor služebního odznaku a...

Čti dál
Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Lesnictví

Vichřice, která o víkendu zasáhla Českou republiku, poničila podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) přibližně 300 000 metrů krychlových dříví...

Čti dál
MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

Myslivost

Ministerstvo zemědělství plánuje zavést zástřelné po celé republice, za jedno odlovené divoké prase by lovec měl dostat 2000 Kč. ČTK to řekl ministr zemědělství v...

Čti dál
K návrhu novely zákona o zbraních

K návrhu novely zákona o zbraních

Myslivost

Dne 7. února 2018 vláda schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních), ve znění...

Čti dál

0°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 49%

Vítr: 6.44 km/h

  • 20 Bře 2018 2°C -5°C
  • 21 Bře 2018 2°C -3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby