Přihlásit

Kraj pokračuje v přípravách na založení brdského spolku (ČTK)

Středočeský kraj pokračuje v přípravách na založení spolku, který bude mít na starosti rozvoj turistiky v Brdech. Jeho stanovy zatím schválili krajští radní. Až je potvrdí také město Příbram a ekologické centrum Orlov, dostanou je na stůl středočeští zastupitelé. Kraj chce vložit do rozjedu spolku 600.000 korun, řekla dnes novinářům hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Odmítla tvrzení svého bývalého náměstka Víta Rakušana (STAN), podle nějž se na projektu po jeho odchodu z vedení kraje přestalo pracovat a mohl by zkrachovat.

"Mám informaci, že už se to stahuje z Příbrami," upozornil tento týden Rakušan, který měl v bývalé krajské vládě na starost cestovní ruch a brdský spolek pokládá za svoje dítě. Příbram má kolem stanov pochybnosti, starosta Jindřich Vařeka (ANO) si kvůli tomu vyžádal schůzku s hejtmankou. Z toho důvodu bylo v pondělí schvalování stanov staženo z programu příbramského zastupitelstva.

Rakušan míní, že na dotažení projektu je potřeba pracovat, navštěvovat starosty, zasedání místních akčních skupin, svazků obcí a podobně, aby mohl spolek od ledna fungovat. Představa, že obce do spolku vstoupí automaticky, je podle něj naivní. Křehká shoda, která se dlouho hledala, může se snadno vytratit a spolek nevznikne, varoval bývalý náměstek.

Pokorná Jermanová namítla, že má za sebou jednání se zástupci Orlova a setká se i s Vařekou. "Je důležité, aby ta agentura nejdříve vznikla a pak samozřejmě vyjedu i do regionu," řekla. Do Brd se chce vypravit v lednu, protože nyní je před schvalováním rozpočtu a řeší se jiné priority.

Vařeka lituje toho, že zatím není možné prosazovat potřeby budoucích členů spolku a zájmových skupin. Blíží se přitom zima a vyvstává otázka, jak to bude s trasami pro běžkaře. "Rok se s rokem sešel a my se bohužel nacházíme v té samé situaci jako vloni. Nemáme nástroj, jakým bychom mohli efektivně a koncepčně řešit nejen aktuální požadavky běžkařů, ale i jiné problémy související s rozvojem turismu v Brdech," uvedl.

Příbram předložila Vojenským lesům zkušební návrh tras pro letošní sezonu. Po několika jednáních a připomínkovém řízení i s dotčenými obcemi dospěly k dohodě. Výsledkem je zkušební návrh více než 75 kilometrů cest, které nebudou ošetřeny zimní údržbou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko FSC ČR - 14. 12. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) podal podnět Evropské komisi k prošetření postupu společnosti IKEA. Nábytkářský koncern požaduje u...

Čti dál
Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Lesnictví

V nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce právě vyšla nová odborná publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin autorů Dušana Kacálka, Oldřicha Mauera, Viléma Podrázského, Mariana Slodičáka...

Čti dál
Omluva čtenářům Světa myslivosti

Omluva čtenářům Světa myslivosti

Myslivost

Při výrobě Světa myslivosti č. 12/2017 došlo v tiskárně u části nákladu k výrobní vadě – ke špatnému slepení hřbetní části a následnému uvolnění stránek. Čtenářům, kteří...

Čti dál
Vojenské lesy a statky vykážou zisk 565 milionů korun

Vojenské lesy a statky vykážou zisk 565 milionů korun

Lesnictví

Státní podnik Vojenské lesy a statky vykáže v letošním roce zisk před zdaněním 565 milionů korun. Na twitteru to dnes uvedl končící ministr obrany a...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 71%

Vítr: 22.53 km/h

  • 14 Pro 2017 5°C 1°C
  • 15 Pro 2017 4°C 1°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC