Přihlásit

Kraj pokračuje v přípravách na založení brdského spolku (ČTK)

Středočeský kraj pokračuje v přípravách na založení spolku, který bude mít na starosti rozvoj turistiky v Brdech. Jeho stanovy zatím schválili krajští radní. Až je potvrdí také město Příbram a ekologické centrum Orlov, dostanou je na stůl středočeští zastupitelé. Kraj chce vložit do rozjedu spolku 600.000 korun, řekla dnes novinářům hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Odmítla tvrzení svého bývalého náměstka Víta Rakušana (STAN), podle nějž se na projektu po jeho odchodu z vedení kraje přestalo pracovat a mohl by zkrachovat.

"Mám informaci, že už se to stahuje z Příbrami," upozornil tento týden Rakušan, který měl v bývalé krajské vládě na starost cestovní ruch a brdský spolek pokládá za svoje dítě. Příbram má kolem stanov pochybnosti, starosta Jindřich Vařeka (ANO) si kvůli tomu vyžádal schůzku s hejtmankou. Z toho důvodu bylo v pondělí schvalování stanov staženo z programu příbramského zastupitelstva.

Rakušan míní, že na dotažení projektu je potřeba pracovat, navštěvovat starosty, zasedání místních akčních skupin, svazků obcí a podobně, aby mohl spolek od ledna fungovat. Představa, že obce do spolku vstoupí automaticky, je podle něj naivní. Křehká shoda, která se dlouho hledala, může se snadno vytratit a spolek nevznikne, varoval bývalý náměstek.

Pokorná Jermanová namítla, že má za sebou jednání se zástupci Orlova a setká se i s Vařekou. "Je důležité, aby ta agentura nejdříve vznikla a pak samozřejmě vyjedu i do regionu," řekla. Do Brd se chce vypravit v lednu, protože nyní je před schvalováním rozpočtu a řeší se jiné priority.

Vařeka lituje toho, že zatím není možné prosazovat potřeby budoucích členů spolku a zájmových skupin. Blíží se přitom zima a vyvstává otázka, jak to bude s trasami pro běžkaře. "Rok se s rokem sešel a my se bohužel nacházíme v té samé situaci jako vloni. Nemáme nástroj, jakým bychom mohli efektivně a koncepčně řešit nejen aktuální požadavky běžkařů, ale i jiné problémy související s rozvojem turismu v Brdech," uvedl.

Příbram předložila Vojenským lesům zkušební návrh tras pro letošní sezonu. Po několika jednáních a připomínkovém řízení i s dotčenými obcemi dospěly k dohodě. Výsledkem je zkušební návrh více než 75 kilometrů cest, které nebudou ošetřeny zimní údržbou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Aktualizováno 20. 7. Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

19°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 60%

Vítr: 11.27 km/h

  • 21 Čec 2018 29°C 14°C
  • 22 Čec 2018 27°C 15°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby