Přihlásit

Kraj chce změnu zákona kvůli jmelí (ČT 1)

Jan PIRKL, moderátor 
Kvůli přemnoženému jmelí v Moravskoslezském kraji, hejtmanství předkládá změnu v zákoně. Napadené stromy totiž po čase umírají a škůdce se v lokalitě objevuje čím dál častěji, a to i na dřevinách, na kterých dosud nerostl. Změna má pomoci radnicím proti jmelí účinněji bojovat. 

Tomáš INDREI, redaktor 
Lezci s pilami, odborníci na postřik s rouškami a v ochranných oblecích nebo jako poslední možnost dřevorubci, jsou dosud jediní, kdo s invazivním škůdcem umí zatočit. Zaručený recept ale na boj proti jmelí dosud vědci nenašli. 

Jarmila UVÍROVÁ, náměstkyně hejtmana MS kraje /ANO/ 
Budeme moci uložit vlastníkům napadených dřevin, aby vlastně toto jmelí jakýmkoliv způsobem, který bude definován samozřejmě odstranili. 

Tomáš INDREI, redaktor 
Za posledních deset let napadených stromů zeleným škůdcem v kraji raketově přibylo. Odborníci se ale neshodnou na tom, proč se mu právě v některých oblastech tak daří. 

Eva MRAČANSKÁ, dendroložka 
Domnívali jsme se, že to souvisí se znečištěním prostředí, ale není to úplně tak jednoznačné, protože to jmelí je třeba v CHKO Poodří v jižní části daleko víc než v té severní části Ostravě. 

Tomáš INDREI, redaktor 
Dendroložka Eva Mračanská se jmelí věnuje už dlouhou dobu a má svou teorii o jeho šíření. 

Eva MRAČANSKÁ, dendroložka 
Je to Moravská brána, která je tahovou cestou ptáků a možná i proto, že ti ptáci tady táhnou a žerou ty bobule, že je rozšiřují. 

Tomáš INDREI, redaktor 
Radnice do boje s parazitem investuje ročně nemalé peníze. Nejčastěji ho likviduje speciálním postřikem, ten ale do důsledku problém neřeší. 

Eva MRAČANSKÁ, dendroložka 
Krátkodobě ano, tam po tom postřiku rychle opadne, vypadá to velice pěkně, ale bohužel ono znova obráží, takže to vyžaduje opakovanou aplikaci. 

Tomáš INDREI, redaktor 
Zatímco ve středověku jmelí křesťané uctívali jako symbol života a ochrany před čarodějnicemi, dnes ho moravskoslezští politici vnímají jako hrozbu, která zabíjí stromy a ohrožuje rovnováhu v přírodě. 

redaktor /Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje, ANO/ 
"Odumřelé stromy nebo jejich uschlé větve mohou být nebezpečné. Úřady doposud neměli možnost zásah proti škůdci nařídit, takže s expanze jmelí dostala do neúnosného až kalamitního stavu." 

Tomáš INDREI, redaktor 
Odumřelé stromy nebo jejich uschlé větve mohou být nebezpečné. Úřady doposud neměli možnost zásah proti škůdci nařídit, takže se expanze jmelí dostala do neúnosného až kalamitního stavu. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák chce nový zákon poslancům předložit při nejbližší možné příležitosti a věří, že ho stihnou projednat ještě do konce roku. Tomáš Indrei, Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vánoční stromek: od kuriozity k symbolu Vánoc

Vánoční stromek: od kuriozity k symbolu Vánoc

Lesnictví

Bez vánočního stromku si dnes těžko dovedeme představit oslavy vánočních svátků. Propojení Vánoc a ozdobeného stromku, propojení městských i venkovských domácností s lesy a přírodou...

SVOL: smrk by měl v obnově lesů hrát i dál důležitou roli

SVOL: smrk by měl v obnově lesů hrát i dál důležitou roli

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Jak uvedlo 12. 12. 2019 Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) na tiskové konferenci, smrk ztepilý je dřevinou, která by měla...

Darujte pod stromeček předplatné Lesnické práce nebo Světa myslivosti!

Darujte pod stromeček předplatné Lesnické práce nebo Světa myslivosti!

Lesnictví

Předvánoční čas je ideální dobou pro obnovení předplatného odborného časopisu Lesnická práce nebo časopisu pro přátele myslivosti a přírody Svět myslivosti. Staňte se našimi čtenáři...

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) opět rozšířilo počet území mimořádně zasažených kůrovcem v České republice. Pro takto vymezené zóny bude platit možnost odkladu zalesnění až na pět...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby