Přihlásit

Kraj chce změnu zákona kvůli jmelí (ČT 1)

Jan PIRKL, moderátor 
Kvůli přemnoženému jmelí v Moravskoslezském kraji, hejtmanství předkládá změnu v zákoně. Napadené stromy totiž po čase umírají a škůdce se v lokalitě objevuje čím dál častěji, a to i na dřevinách, na kterých dosud nerostl. Změna má pomoci radnicím proti jmelí účinněji bojovat. 

Tomáš INDREI, redaktor 
Lezci s pilami, odborníci na postřik s rouškami a v ochranných oblecích nebo jako poslední možnost dřevorubci, jsou dosud jediní, kdo s invazivním škůdcem umí zatočit. Zaručený recept ale na boj proti jmelí dosud vědci nenašli. 

Jarmila UVÍROVÁ, náměstkyně hejtmana MS kraje /ANO/ 
Budeme moci uložit vlastníkům napadených dřevin, aby vlastně toto jmelí jakýmkoliv způsobem, který bude definován samozřejmě odstranili. 

Tomáš INDREI, redaktor 
Za posledních deset let napadených stromů zeleným škůdcem v kraji raketově přibylo. Odborníci se ale neshodnou na tom, proč se mu právě v některých oblastech tak daří. 

Eva MRAČANSKÁ, dendroložka 
Domnívali jsme se, že to souvisí se znečištěním prostředí, ale není to úplně tak jednoznačné, protože to jmelí je třeba v CHKO Poodří v jižní části daleko víc než v té severní části Ostravě. 

Tomáš INDREI, redaktor 
Dendroložka Eva Mračanská se jmelí věnuje už dlouhou dobu a má svou teorii o jeho šíření. 

Eva MRAČANSKÁ, dendroložka 
Je to Moravská brána, která je tahovou cestou ptáků a možná i proto, že ti ptáci tady táhnou a žerou ty bobule, že je rozšiřují. 

Tomáš INDREI, redaktor 
Radnice do boje s parazitem investuje ročně nemalé peníze. Nejčastěji ho likviduje speciálním postřikem, ten ale do důsledku problém neřeší. 

Eva MRAČANSKÁ, dendroložka 
Krátkodobě ano, tam po tom postřiku rychle opadne, vypadá to velice pěkně, ale bohužel ono znova obráží, takže to vyžaduje opakovanou aplikaci. 

Tomáš INDREI, redaktor 
Zatímco ve středověku jmelí křesťané uctívali jako symbol života a ochrany před čarodějnicemi, dnes ho moravskoslezští politici vnímají jako hrozbu, která zabíjí stromy a ohrožuje rovnováhu v přírodě. 

redaktor /Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje, ANO/ 
"Odumřelé stromy nebo jejich uschlé větve mohou být nebezpečné. Úřady doposud neměli možnost zásah proti škůdci nařídit, takže s expanze jmelí dostala do neúnosného až kalamitního stavu." 

Tomáš INDREI, redaktor 
Odumřelé stromy nebo jejich uschlé větve mohou být nebezpečné. Úřady doposud neměli možnost zásah proti škůdci nařídit, takže se expanze jmelí dostala do neúnosného až kalamitního stavu. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák chce nový zákon poslancům předložit při nejbližší možné příležitosti a věří, že ho stihnou projednat ještě do konce roku. Tomáš Indrei, Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesa

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesa

Lesnictví

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesů a i vzdálená města se dusí dýmem z požárů, které nikdo nehasí - zákon to umožňuje, pokud by...

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Komerční zpráva

Letošní Mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD-TEC proběhne na brněnském výstavišti od 29. října do 1. listopadu. Už v minulém ročníku se WOOD-TEC...

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Lesnictví

Zhruba pět stovek rakouských lesníků protestovalo 18. 7. na hranici s Českem proti dovozu levného dřeva ze zahraničí. S odvoláním na místní zemědělský svaz o...

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Lesnictví

Aktualizováno 19. 7. Obchodní ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Karol Vinš (57) v pondělí 8. 7. ve funkci skončil. Učinil tak na vlastní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby