Přihlásit

Kraj chce pomoci malým obcím (MF Dnes)

Datum: 30.10.2007
Autor: (ČTK)
Rubrika: Ekonomika - Kraj Liberecký

Liberecký kraj - Liberecký kraj chce zvýšit pomoc nejmenším obcím. Teď mohou na rozvojové projekty získat z krajského programu rozvoje venkova maximálně 50 procent potřebných prostředků.

Náměstek hejtmana pro venkov Radim Zika však navrhuje podporu odstupňovat. Obce do 300 obyvatel by tak mohly získat dotaci až do 80 procent uznatelných nákladů. Obce od 300 do 1000 obyvatel získají dotaci až 65 procent a větším obcím do 2000 obyvatel zůstane podpora poloviční.

"Zvlášť pro malé obce, jako je třeba Janův Důl s rozpočtem kolem devíti set tisíc korun, je velmi těžké najít prostředky na investiční akce, jako jsou opravy silnic, údržba zeleně a podobně," vysvětlil důvody návrhu Zika. Dodal, že letos bylo na investiční a neinvestiční projekty obcí k dispozici 15 milionů korun a další peníze mohly čerpat na vodohospodářské projekty.

"Celkem ročně na podporu rozvoje venkova rozdělíme kolem 50 milionů korun, potřeba je ale mnohem větší," dodal.

Více peněz mohou obce získat z evropských fondů

Větší objem peněz mají obce možnost získat z evropských fondů. Podle předsedy agrární rady Roberta Erlebacha bude do roku 2013 v Programu obnovy venkova pro Česko k dispozici z evropských prostředků kolem 84 miliard korun, což představuje asi 13,3 miliardy ročně.
Největší část peněz - přes 55 procent, je určeno na projekty, které přispějí ke zlepšení kvality života ve venkovských oblastech. Téměř čtvrtina peněz má pomoci zvýšit konkurenceschopnost českého lesnictví, zemědělství a potravinářství.

Aby kraj usnadnil obcím i zemědělcům přístup k penězům z programu, vydal ve spolupráci s Regionální agrární radou Libereckého kraje publikaci. "Zatímco materiál, který k programu vydalo ministerstvo, má přes 600 stran, krajský jen zhruba 70, a pro zájemce o dotace je tak přehlednější," poznamenal Zika. Publikace vyšla v nákladu 5000 výtisků a je také v elektronické podobě na 2500 nosičích. Kraj do jejího vydání investoval téměř půl milionu korun.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby