Přihlásit

Konec smrků na Moravě (MF Dnes)

Kůrovcová kalamita na Moravě má na svědomí kromě milionů padlých stromů i pád šéfa Lesů ČR. Jestli bude výměna na manažerském postu největšího producenta dřeva u nás k zastavení hmyzího škůdce stačit, se uvidí. Lidé z branže jsou skeptičtí. Ještě tak dva roky a je konec. Smrkové lesy v té podobě, jak je známe, už v Nízkém Jeseníku nebudou.

Foto popis| Kalamita Lesy zdecimované kůrovcem a vichřice, která se prohnala oblastí letos zjara a mnohde dokonala dílo zkázy. Obrázek o tom, jak je situace kritická, je možné si udělat například na Šternbersku a Bruntálsku. Ve zdejších lesích operuje těžká technika, odstraňuje tisíce kubíků popadaných stromů.
Foto popis| Lesáci se nezastaví Těžaři jsou v lesích doslova od rána do noci, mnozí i o víkendech. Rychlý nástup letního počasí urychlil rojení hmyzu, mají tak čas jen do konce června, než brouk z napadených stromů vyletí. Každý přitom může hostit až 180 tisíc jedinců, při honbě za potravou uletí až 5 kilometrů.
Foto popis| Dřevo, kam se podíváš Vrší se téměř na každé lesní křižovatce. Horší však je, že padá nejen cena vytěženého dřeva, ale i poptávka po něm. Trh je přesycen – pily a dřevozpracovatelské závody u nás i v Evropě jsou jím přecpané. Mnohde už nehledí na cenu, jen ať je dřevo z meziskladů v lese pryč.
Foto popis| „Půjdou postupně všechny" Lidé z branže jsou k osudu velikánů skeptičtí. „Zuby" narušující jednolitě zalesněný horizont se zvětšují a stejně jako se mění panorama Jeseníků, bude se podle nich muset změnit i hospodaření v českých lesích. A nejen tam.
Foto popis| Nekonečná práce „Točíme se v kruhu na čtyřech mýtinách. Tady jsme začínali a ještě to tady stálo. Když jsme se sem vrátili, bylo to už popadané," rozhlíží se Standa Miho po popadaných stromech. On s koněm Šuhajem a bratranec Tomáš Miho na traktoru přibližují pokácené nebo napadané dřevo.
Foto popis| Dílo zkázy Za optimálních podmínek by smrk v této nadmořské výšce vydržel. Ale to již několik let neplatí, smrčiny v Jeseníkách chřadnou a odumírají. Faktorů je více, ty hlavní jsou však sucho, které oslabí strom, případně napadení dřevokaznou houbou. Pak už strom nemá sílu bránit se kůrovci.
Foto popis| 700 000 sazenic Zalesňování je asi nejmíň doceněná práce v lese, shodují se všichni. Taky se do ní nikdo moc nehrne. V okolí Moravského Berouna pořádá dobrovolné brigády ekologické sdružení Pago Pago. Do konce května, kdy skončí ideální podmínky, musí vysadit na sedm set tisíc stromků.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Read more
Část poslanců žádá navýšení podpory pro LH o 5,8 mld. Kč

Část poslanců žádá navýšení podpory pro LH o 5,8 mld. Kč

Lesnictví

Ve čtvrtek 5. prosince projednala Poslanecká sněmovna ve druhém čtení vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2019. Poslanec Stanislav Blaha předložil pozměňovací návrh...

Read more
Národní výstava myslivosti 2019 v Brně

Národní výstava myslivosti 2019 v Brně

Komerční zpráva

Po dvou letech proběhne 12.–15. 5. 2019 na brněnském výstavišti Národní výstava myslivosti. Ve stejném termínu bude probíhat také Mezinárodní veletrh pro živočišnou výrobu ANIMAL...

Read more
Školkaři: ročně můžeme vypěstovat 300 mil. sazenic lesních dřevin

Školkaři: ročně můžeme vypěstovat 300 mil. sazenic lesních dřevin

Lesnictví

Nová anketa! S nepříznivým vývojem kalamity v našich lesích stoupá i výměra holin což by v případě umělé obnovy lesa znamenalo i zvýšenou spotřebu sadebního...

Read more

3°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 86%

Vítr: 40.23 km/h

  • 10 Pro 2018 5°C 0°C
  • 11 Pro 2018 2°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby