Přihlásit

Konec smrků na Moravě (MF Dnes)

Kůrovcová kalamita na Moravě má na svědomí kromě milionů padlých stromů i pád šéfa Lesů ČR. Jestli bude výměna na manažerském postu největšího producenta dřeva u nás k zastavení hmyzího škůdce stačit, se uvidí. Lidé z branže jsou skeptičtí. Ještě tak dva roky a je konec. Smrkové lesy v té podobě, jak je známe, už v Nízkém Jeseníku nebudou.

Foto popis| Kalamita Lesy zdecimované kůrovcem a vichřice, která se prohnala oblastí letos zjara a mnohde dokonala dílo zkázy. Obrázek o tom, jak je situace kritická, je možné si udělat například na Šternbersku a Bruntálsku. Ve zdejších lesích operuje těžká technika, odstraňuje tisíce kubíků popadaných stromů.
Foto popis| Lesáci se nezastaví Těžaři jsou v lesích doslova od rána do noci, mnozí i o víkendech. Rychlý nástup letního počasí urychlil rojení hmyzu, mají tak čas jen do konce června, než brouk z napadených stromů vyletí. Každý přitom může hostit až 180 tisíc jedinců, při honbě za potravou uletí až 5 kilometrů.
Foto popis| Dřevo, kam se podíváš Vrší se téměř na každé lesní křižovatce. Horší však je, že padá nejen cena vytěženého dřeva, ale i poptávka po něm. Trh je přesycen – pily a dřevozpracovatelské závody u nás i v Evropě jsou jím přecpané. Mnohde už nehledí na cenu, jen ať je dřevo z meziskladů v lese pryč.
Foto popis| „Půjdou postupně všechny" Lidé z branže jsou k osudu velikánů skeptičtí. „Zuby" narušující jednolitě zalesněný horizont se zvětšují a stejně jako se mění panorama Jeseníků, bude se podle nich muset změnit i hospodaření v českých lesích. A nejen tam.
Foto popis| Nekonečná práce „Točíme se v kruhu na čtyřech mýtinách. Tady jsme začínali a ještě to tady stálo. Když jsme se sem vrátili, bylo to už popadané," rozhlíží se Standa Miho po popadaných stromech. On s koněm Šuhajem a bratranec Tomáš Miho na traktoru přibližují pokácené nebo napadané dřevo.
Foto popis| Dílo zkázy Za optimálních podmínek by smrk v této nadmořské výšce vydržel. Ale to již několik let neplatí, smrčiny v Jeseníkách chřadnou a odumírají. Faktorů je více, ty hlavní jsou však sucho, které oslabí strom, případně napadení dřevokaznou houbou. Pak už strom nemá sílu bránit se kůrovci.
Foto popis| 700 000 sazenic Zalesňování je asi nejmíň doceněná práce v lese, shodují se všichni. Taky se do ní nikdo moc nehrne. V okolí Moravského Berouna pořádá dobrovolné brigády ekologické sdružení Pago Pago. Do konce května, kdy skončí ideální podmínky, musí vysadit na sedm set tisíc stromků.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly...

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Aktualizováno 20. 3. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby