Přihlásit

Konec smrků na Moravě (MF Dnes)

Kůrovcová kalamita na Moravě má na svědomí kromě milionů padlých stromů i pád šéfa Lesů ČR. Jestli bude výměna na manažerském postu největšího producenta dřeva u nás k zastavení hmyzího škůdce stačit, se uvidí. Lidé z branže jsou skeptičtí. Ještě tak dva roky a je konec. Smrkové lesy v té podobě, jak je známe, už v Nízkém Jeseníku nebudou.

Foto popis| Kalamita Lesy zdecimované kůrovcem a vichřice, která se prohnala oblastí letos zjara a mnohde dokonala dílo zkázy. Obrázek o tom, jak je situace kritická, je možné si udělat například na Šternbersku a Bruntálsku. Ve zdejších lesích operuje těžká technika, odstraňuje tisíce kubíků popadaných stromů.
Foto popis| Lesáci se nezastaví Těžaři jsou v lesích doslova od rána do noci, mnozí i o víkendech. Rychlý nástup letního počasí urychlil rojení hmyzu, mají tak čas jen do konce června, než brouk z napadených stromů vyletí. Každý přitom může hostit až 180 tisíc jedinců, při honbě za potravou uletí až 5 kilometrů.
Foto popis| Dřevo, kam se podíváš Vrší se téměř na každé lesní křižovatce. Horší však je, že padá nejen cena vytěženého dřeva, ale i poptávka po něm. Trh je přesycen – pily a dřevozpracovatelské závody u nás i v Evropě jsou jím přecpané. Mnohde už nehledí na cenu, jen ať je dřevo z meziskladů v lese pryč.
Foto popis| „Půjdou postupně všechny" Lidé z branže jsou k osudu velikánů skeptičtí. „Zuby" narušující jednolitě zalesněný horizont se zvětšují a stejně jako se mění panorama Jeseníků, bude se podle nich muset změnit i hospodaření v českých lesích. A nejen tam.
Foto popis| Nekonečná práce „Točíme se v kruhu na čtyřech mýtinách. Tady jsme začínali a ještě to tady stálo. Když jsme se sem vrátili, bylo to už popadané," rozhlíží se Standa Miho po popadaných stromech. On s koněm Šuhajem a bratranec Tomáš Miho na traktoru přibližují pokácené nebo napadané dřevo.
Foto popis| Dílo zkázy Za optimálních podmínek by smrk v této nadmořské výšce vydržel. Ale to již několik let neplatí, smrčiny v Jeseníkách chřadnou a odumírají. Faktorů je více, ty hlavní jsou však sucho, které oslabí strom, případně napadení dřevokaznou houbou. Pak už strom nemá sílu bránit se kůrovci.
Foto popis| 700 000 sazenic Zalesňování je asi nejmíň doceněná práce v lese, shodují se všichni. Taky se do ní nikdo moc nehrne. V okolí Moravského Berouna pořádá dobrovolné brigády ekologické sdružení Pago Pago. Do konce května, kdy skončí ideální podmínky, musí vysadit na sedm set tisíc stromků.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál

8°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 77%

Vítr: 46.67 km/h

  • 24 Zář 2018 14°C 6°C
  • 25 Zář 2018 12°C 5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby