Přihlásit

Kolik peněz sypou podniky do státní kasy? (TV Nova)

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka 
Vypadá to, že vláda bude muset omezit řadu svých původních plánů. Nebude na ně totiž dost peněz. 

Martin POUVA, moderátor 
Do státní pokladny totiž letos přiteče mnohem méně ze státních a polostátních podniků než v předchozích letech. 

Šimon PILEK, redaktor 
Ekonomická prosperita nerovná se prosperita státních firem. Třeba České poště dlouhodobě klesají tržby především z důvodu nahrazování klasické korespondence tou internetovou, podniků je ale víc. 

oznámení 
ČEZ. 

Šimon PILEK, redaktor 
Je z hlediska příspěvků státních a polostátních firem do rozpočtu neotřesitelnou jedničkou. Za posledních téměř 10 let energetickému gigantu ale klesají výnosy. Státu proto posílá jen asi 12 miliard. 

Ladislav KŘÍŽ, mluvčí ČEZ 
V posledních letech jsme byli postiženi krizí evropské energetiky, která byla doprovázená klesajícími cenami elektřiny, a to se samozřejmě podepsalo i na klesajících výsledcích ČEZu. 

Šimon PILEK, redaktor 
Situace by se ale prý měla začít obracet, a nejen kvůli růstu cen energií. 

Martin KUBA, expert na energetiku, /ODS/ 
...by se tam mělo objevit i to, že už jsou vyřešeny technické problémy, které se týkaly svárů třeba na velkých jaderných zdrojích, které nutily k větším odstávkám. 

oznámení 
Lesy České republiky. 

Šimon PILEK, redaktor 
Výrazně nižší jsou poslední roky i zisky Lesů České republiky. Ty bojují třeba se suchem. Hlavním problémem je ale kůrovcová kalamita. 

Eva JOUKLOVÁ, mluvčí Lesy ČR 
Těžíme především kalamitní dříví, které daleko hůře zpeněžíme než dříví, které je zdravé. Trh se dřívím je také přeplněný, takže dříví skladujeme, ale samozřejmě i prodáváme. A maximum prostředků investujeme do obnovy a ochrany lesa

Šimon PILEK, redaktor 
Loni Lesy České republiky poslaly státu 2 a půl miliardy korun. Letos kvůli problémům nepřispějí ani korunou. 

oznámení 
Budějovický Budvar. 

Šimon PILEK, redaktor 
Ani on letos státu příspěvek nepošle, bude totiž investovat do rozšiřování. Oproti loňskému roku tak rozpočet přijde o půl miliardy, které Budvar odvedl za rok 2017. 

Lukáš KONVALDA, ekonom 
Narazil na kapacitní limity. Bude například dokončovat nebo realizovat výstavbu nové varny, tak neodvede zase nic do státního rozpočtu. 

Šimon PILEK, redaktor 
Jsou ale i firmy, kterým se díky ekonomické prosperitě daří a které ztráty rozpočtu alespoň zčásti zmírní. 

Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/ 
Čepro, MERO. To jsou firmy v gesci ministerstva financí, dosáhly druhého nejlepšího výsledku. Mohu také ještě zmínit český aeroholding, vlastně letiště. 

Šimon PILEK, redaktor 
Státní a polostátní firmy přispěly za posledních 5 let do státní kasy více než 90 miliardami korun. Krajské štáby a Šimon Pilek, televize Nova.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Technologie MERCATA  je zapsána jako užitný vzor

Technologie MERCATA je zapsána jako užitný vzor

Lesnictví

Technologie MERCATA je reakcí na rozvoj kůrovcové kalamity a slouží k asanaci skládek výřezů o různých délkách. Od 28. 5. 2019 je tato metoda chráněna...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Nová anketa! Aktualizováno 19. 6. Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro...

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Lesnictví

Aktualizováno 13. 6. V roce 2018 vzrostla těžba dřeva v lesích na 25,7 mil. m3 dřeva bez kůry. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby