logo Silvarium tisk

Žďár nad Sázavou – Na vykácené okolí vodní nádrže Staviště poukazují někteří žďárští obyvatelé. Nelíbí se jim, že smrkové porosty mizí v tak velkém rozsahu.

„Chodím tudy se psem, ale vypadá to tam teď jak měsíční krajina, jenom holá pláň. Chápu, že se kácejí stromy napadené kůrovcem, které usychají, ale tady plošně padají i zdravé zelené smrky. To mi připadá zbytečné, vždyť tady nezbude vůbec nic," vyjádřila se Aneta Sobotková ze Žďáru nad Sázavou. Odborníci však hovoří o tom, že vlastníci porostů se jen snaží zlikvidovat nahodilou těžbu a předejít dalšímu šíření kůrovce. Pokud by to neudělali, ze zákona by jim navíc hrozily vysoké pokuty. „Jedná se o zpracování nahodilé těžby, tedy nejenom kůrovcem napadených stromů," vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí žďárského městského úřadu Jaroslav Doubek a pokračuje: „Jde také o vývraty, zlomy, stromy nahnuté či jinak staticky větrem poškozené, do kterých kůrovec nalétne, případně už naletuje, a které hrozí pádem. Jsou tedy bezpečnostním rizikem. Tyto stromy jsou laicky opticky zelené, ale i tak jde o nahodilou těžbu, kterou je třeba dle lesního zákona přednostně zpracovat. Pohled je to ale opravdu žalostný. Bohužel stav se bude nadále zhoršovat, probíhá totiž kůrovcová kalamita."

Celý článek najdete v Deníku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě