logo Silvarium tisk

Každé hory mají svá tajemství, svoje kouzlo. Šumava patří mezi ty nejmagičtější. Miroslav Vladyka v nové sérii úspěšného dokumentárního cyklu postupně objevuje chráněné krajinné oblasti Česka. Nyní v dílu Klenoty naší krajiny - Šumava.

Každé hory mají svá tajemství, svoje kouzlo. Šumava patří mezi ty nejmagičtější. Mlhy povalující se na podzim v hlubokých šumavských údolích mají nepopsatelnou atmosféru. Ostatně kromě kopců je právě voda tím nejzajímavějším, co se tady dá zkoumat. A není to jenom Lipno či zlatonosné řeky Vltava či Otava, ale horské bystřiny, slatě, bažiny a jezera.

Chráněná krajinná oblast Šumava vznikla v šedesátých letech minulého století a je třetí největší chráněnkou na českém území. Větší už jsou jen Beskydy a České středohoří. Šumava přitom byla mnohem větší, ale poté, kdy z části jejího území vznikl národní park, tak na chráněnou krajinnou oblast zbylo jen necelých sto tisíc hektarů.

Chráněná krajinná oblast Šumava se dělí na tři části, každá z nich je úplně jiná a něčím výjimečná. Západní část je nejhornatější. K nejznámějším patří vrcholy Pancíř a Špičák, které jsou významnými turistickými a lyžařskými středisky.

Střední část se pyšní pralesem Boubínem. Kdo tenhle pozoruhodný přírodní unikát někdy navštíví, rozhodně se bude chtít vracet. Jsou tady scenérie, které opravdu jinde neuvidíte. A to nejen ty v dolních patrech lesa, ale i ty výhledové.

A jižní část?

Tak to je hlavně Lipno. A zase to je unikát – lipenská přehrada je největší vodní plochou v České republice. Na své si tady přijdou milovníci mnoha sportů, zábavy i lenošení.

Důležité je vědět, že šumavskou krajinu modelovali lidé. A to stovky let. Byli to zemědělci, ale také skláři, kteří potřebovali hodně dřeva. Právě díky nim se před mnoha lety tahle krajina změnila v takovou, jakou ji známe dnes.

Co se přírodních rarit týče, najdete na Šumavě mnoho přírodních rezervací a přírodních i historických památek. Třeba památných stromů tady roste 882.

Šumava je domovem řady přísně chráněných živočichů a v lesích, na loukách a rašeliništích roste mnoho zvláště chráněných a vzácných rostlin.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě