Přihlásit

Kladno postupně obnovuje zeleň v lokalitě Bukovka (ČTK)

Kladno 13. ledna (ČTK) - Kladno postupně upravuje zeleň v místě zvaném Bukovka poblíž centra, počítá i s obnovou sadu. Město chce oživit také údolí Týneckého potoka u části Švermov a získat do vlastnictví les v lokalitě Zabitý. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí kladenské radnice Lucie Steinerová.

Radnice už má zpracovanou studii úprav jak pro sad Bukovka, tak pro zbytek Ostroveckého údolí. Práce v sadu už začaly a potrvají do března, kdy končí období vegetačního klidu. Sad má být pročištěný od náletových dřevin, město získá přehled o stávajících ovocných stromech, počítá se i s dosadbou, zatím mimo sad.

Letos bude pokračovat i příprava projektové dokumentace pro některé cesty, odvodnění a podobně. V rozpočtu pro tento rok má město pro lokalitu vyčleněn jeden milion korun.

Údolí Týneckého potoka takřka navazuje na Havlíčkovo náměstí a pokračuje kolem sportovních areálů a různých hřišť přes drobné překážky k Hnidouskému hřbitovu, kde přechází v lesy a pole. "Studie by nám měla říct, jak pracovat s potokem, výsadbami a jejich údržbou, navrhnout cestní síť i lavičky, hřiště či další vybavení," řekla Steinerová.

Podle ní je klíčová dobrá prostupnost území, aby se lidé do parku, který zde dnes již je, dostali co nejsnáze. První zásahy vedoucí k obnově město plánuje na podzim či v příštím roce.

Kladno také jedná o tom, aby získalo les v lokalitě Zabitý v části Kročehlavy. Nyní patří Lesům ČR. "Prozatím jsme zjistili, že nejvhodnějším postupem pro vlastníka je směna pozemků za jiný lesní pozemek, kde by mohl snadněji hospodařit," informovala mluvčí.

Zmíněný les je podle ní pro lesní hospodaření za účelem zisku nevhodný a více se hodí jako lesopark či příměstský les, kde je hlavním cílem rekreace, ekologická funkce lesa a podobně. Na směně bude město dál pracovat, pokud se podaří uskutečnit, měly by v něm přibýt možnosti rekreace včetně vybavení.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

Lesnictví

Teploty mají významný na rychlost vývoje kůrovců. Čím vyšší jsou průměrné teploty, tím je vývoj kůrovců rychlejší. Proto vznikla nová mapová informace zveřejňující sumu efektivních...

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

Lesnictví

Těžba dřeva vloni dosáhla 32,6 mil. m3 dřeva bez kůry, což představuje doposud rekordní objem vytěženého dříví. Došlo také k výraznému nárůstu plochy umělého zalesňování...

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

Lesnictví

Nízká půdní vlhkost po suché zimě, velké rozdíly v denních a nočních teplotách v první půlce dubna a výrazný deficit srážek v průběhu celého dubna...

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby