logo Silvarium tisk

V současnosti je na některých místech les velmi hustý a zcela zde chybí malé stromy. To by se ale mělo v budoucnu změnit, některé stromy půjdou pryč. „Tím, že sem pustíme světlo, umožníme stromům, aby měly hluboké koruny. Tak budou lépe odolávat napadení kůrovcem, protože budou stabilnější, s mohutnějším kořenovým systémem, prostě v lepší kondici," popisuje ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.Díky tomuto rozvolnění lesa také podle něj vznikne výborný biotop pro jeřábka lesního a tetřeva hlušce. Na místě budou žít brouci, ptáci, bude zde velká druhová bohatost. Na Borovoladsku z tohoto důvodu zmizí na 1500 hektarech každý druhý strom.„Posláním národního parku samozřejmě je, abychom v horizontu dlouhých desítek let jednoho dne ten les opustili a nechali ho vlastnímu osudu. Tím, co se tu dělá a co je úplně jiné než v hospodářském lese tím, že se nevychovává plošně, že se nepěstuje plantáž, která se za sto let skácí, tak tady se startuje směr k samovolnému vývoji lesa," doplňuje Jakub Hruška z Rady Národního parku Šumava.„Jsou to stromy, které jsou relativně nízké, ale mají dlouhé koruny a my chceme, aby ty koruny zůstaly dlouhé, aby se nezkracovaly. Pokud bychom neudělali ten zásah, pokud bychom tady nesnížili počet stromů, tak by neustále odumíraly ty spodní větve," vysvětluje princip nové péče o mladé porosty vedoucí odboru péče o lesní ekosystémy Správy NP Šumava Jan Kozel.Na místě zůstává i slabé dříví. „Ačkoli leckde v hospodářských lesích se tyhle části vyvážejí a prodávají, to my neděláme, protože nechceme půdu příliš ochuzovat. Když se ten zásah dělá, tak se vystelou linky klestem, minimalizuje se styk kol, případně pásů, takže tu nejsou skoro žádné stopy," doplňuje Jan Kozel.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě