Přihlásit

Kauza Lány: policii zajímají toky peněz do basketbalu (MF Dnes)

PRAHA V kauze zmanipulovaných zakázek Lesní správy Lány, ve které byl mimo jiné obviněn její ředitel Miloš Balák, jdou detektivové i po peněžních tocích do Basketbalového klubu Strakonice. Podle zdroje MF DNES z policejních kruhů zkoumají, odkud Balák, který byl v minulosti v BK Strakonice prezidentem, sháněl sponzorské dary.
Spolu s Balákem ve strakonickém klubu působil i další muž, o kterého se policie v souvislosti s lánskou kauzou zajímá – Eduard Gaisler.
Oba pak spojuje ještě jedno působiště: společnost Lesy Hluboká nad Vltavou. Tamní lesnická firma, která je dnes v úpadku, získávala v minulosti lukrativní zakázky od státních Lesů ČR přesto, že nikdo nevěděl, komu skutečně Lesy Hluboká patří (firma měla utajené majitele).

„Vděčíme mu za ligu"

Nestor strakonického basketbalu Miroslav Vondřička popisuje, že Balák se v době svého prezidentování ve Strakonicích staral o finance sám. Nikdo další včetně trenérů o nich neměl přehled. „Tuto a minulou sezonu už nepřišly žádné peníze, které bychom použili na nákup třeba nových hráček.
V podstatě od doby, co Miloš Balák odešel do Lán, tak se jeho vztah k basketbalu pozvolna vytratil," říká Vondřička. „Kdyby však nebylo jeho, nehráli bychom první ligu, protože by nebyly peníze na rozvoj. Sehnat peníze pro basket uměl, ale s námi (trenéry – pozn. red.) se o finančních tocích vůbec nebavil," tvrdí.
Mimochodem jedním ze sponzorů BK Strakonice je podle klubového webu kladenská společnost Energie – stavební a báňská. I v její pražské centrále detektivové při úterní razii zasahovali. A jeden z jejích zaměstnanců si den nato spolu s Balákem vyslechl obvinění z manipulace zakázek.
Společnost Energie zvítězila v tendru Balákem vedených lánských lesů v hodnotě 68 milionů korun na zpevnění okolí vodní nádrže Klíčava. Právě po této zakázce detektivové jdou.
Zda Balák skončí jako ředitel lánských lesů, není dosud jasné. Na dotazy MF DNES nechtěl odpovídat. „Jediné, co vám mohu říci, je odkázat vás na mediální odbor," řekl a spěšně se rozloučil. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pak s dotazem odkázal na hradního kancléře Vratislava Mynáře, Balákova nadřízeného. Ten neodpověděl vůbec.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

Lesnictví

V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby pro rychlejší komunikaci s obcemi s rozšířenou působností. Půjde o Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský...

Čti dál
Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál

10°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 100%

Vítr: 17.70 km/h

  • 25 Čer 2018 20°C 10°C
  • 26 Čer 2018 21°C 11°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby