Přihlásit

Kauza Lány: policii zajímají toky peněz do basketbalu (MF Dnes)

PRAHA V kauze zmanipulovaných zakázek Lesní správy Lány, ve které byl mimo jiné obviněn její ředitel Miloš Balák, jdou detektivové i po peněžních tocích do Basketbalového klubu Strakonice. Podle zdroje MF DNES z policejních kruhů zkoumají, odkud Balák, který byl v minulosti v BK Strakonice prezidentem, sháněl sponzorské dary.
Spolu s Balákem ve strakonickém klubu působil i další muž, o kterého se policie v souvislosti s lánskou kauzou zajímá – Eduard Gaisler.
Oba pak spojuje ještě jedno působiště: společnost Lesy Hluboká nad Vltavou. Tamní lesnická firma, která je dnes v úpadku, získávala v minulosti lukrativní zakázky od státních Lesů ČR přesto, že nikdo nevěděl, komu skutečně Lesy Hluboká patří (firma měla utajené majitele).

„Vděčíme mu za ligu"

Nestor strakonického basketbalu Miroslav Vondřička popisuje, že Balák se v době svého prezidentování ve Strakonicích staral o finance sám. Nikdo další včetně trenérů o nich neměl přehled. „Tuto a minulou sezonu už nepřišly žádné peníze, které bychom použili na nákup třeba nových hráček.
V podstatě od doby, co Miloš Balák odešel do Lán, tak se jeho vztah k basketbalu pozvolna vytratil," říká Vondřička. „Kdyby však nebylo jeho, nehráli bychom první ligu, protože by nebyly peníze na rozvoj. Sehnat peníze pro basket uměl, ale s námi (trenéry – pozn. red.) se o finančních tocích vůbec nebavil," tvrdí.
Mimochodem jedním ze sponzorů BK Strakonice je podle klubového webu kladenská společnost Energie – stavební a báňská. I v její pražské centrále detektivové při úterní razii zasahovali. A jeden z jejích zaměstnanců si den nato spolu s Balákem vyslechl obvinění z manipulace zakázek.
Společnost Energie zvítězila v tendru Balákem vedených lánských lesů v hodnotě 68 milionů korun na zpevnění okolí vodní nádrže Klíčava. Právě po této zakázce detektivové jdou.
Zda Balák skončí jako ředitel lánských lesů, není dosud jasné. Na dotazy MF DNES nechtěl odpovídat. „Jediné, co vám mohu říci, je odkázat vás na mediální odbor," řekl a spěšně se rozloučil. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pak s dotazem odkázal na hradního kancléře Vratislava Mynáře, Balákova nadřízeného. Ten neodpověděl vůbec.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Lesnictví

Rozhodnutí polských úřadů o těžbě dřeva v Bělověžském pralese na východě země je porušením unijního práva. Ve stanovisku pro unijní soud to 20. 2. uvedl...

Čti dál
Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnictví

Nakladatelství Lesnická práce, s.r.o., připravilo ve spolupráci s odborníky na lesnické právo nový portál www.lesnickejudikaty.cz, na kterém jsou na jednom místě přehledně publikovány aktuální soudní...

Čti dál
O Národní bance osiva lesních dřevin

O Národní bance osiva lesních dřevin

Lesnictví

Jen ta geneticky nejcennější semínka jsou ukládána v Národní bance osiva lesních dřevin v Kunovicích, aby mohla v budoucnu přispět k založení nových porostů. Díky...

Čti dál
Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál

-1°C

ČR - aktuální počasí

Přev.jasno

Vlhkost: 61%

Vítr: 28.97 km/h

  • 22 Úno 2018 0°C -5°C
  • 23 Úno 2018 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby