Přihlásit

Kauza Lány: policii zajímají toky peněz do basketbalu (MF Dnes)

PRAHA V kauze zmanipulovaných zakázek Lesní správy Lány, ve které byl mimo jiné obviněn její ředitel Miloš Balák, jdou detektivové i po peněžních tocích do Basketbalového klubu Strakonice. Podle zdroje MF DNES z policejních kruhů zkoumají, odkud Balák, který byl v minulosti v BK Strakonice prezidentem, sháněl sponzorské dary.
Spolu s Balákem ve strakonickém klubu působil i další muž, o kterého se policie v souvislosti s lánskou kauzou zajímá – Eduard Gaisler.
Oba pak spojuje ještě jedno působiště: společnost Lesy Hluboká nad Vltavou. Tamní lesnická firma, která je dnes v úpadku, získávala v minulosti lukrativní zakázky od státních Lesů ČR přesto, že nikdo nevěděl, komu skutečně Lesy Hluboká patří (firma měla utajené majitele).

„Vděčíme mu za ligu"

Nestor strakonického basketbalu Miroslav Vondřička popisuje, že Balák se v době svého prezidentování ve Strakonicích staral o finance sám. Nikdo další včetně trenérů o nich neměl přehled. „Tuto a minulou sezonu už nepřišly žádné peníze, které bychom použili na nákup třeba nových hráček.
V podstatě od doby, co Miloš Balák odešel do Lán, tak se jeho vztah k basketbalu pozvolna vytratil," říká Vondřička. „Kdyby však nebylo jeho, nehráli bychom první ligu, protože by nebyly peníze na rozvoj. Sehnat peníze pro basket uměl, ale s námi (trenéry – pozn. red.) se o finančních tocích vůbec nebavil," tvrdí.
Mimochodem jedním ze sponzorů BK Strakonice je podle klubového webu kladenská společnost Energie – stavební a báňská. I v její pražské centrále detektivové při úterní razii zasahovali. A jeden z jejích zaměstnanců si den nato spolu s Balákem vyslechl obvinění z manipulace zakázek.
Společnost Energie zvítězila v tendru Balákem vedených lánských lesů v hodnotě 68 milionů korun na zpevnění okolí vodní nádrže Klíčava. Právě po této zakázce detektivové jdou.
Zda Balák skončí jako ředitel lánských lesů, není dosud jasné. Na dotazy MF DNES nechtěl odpovídat. „Jediné, co vám mohu říci, je odkázat vás na mediální odbor," řekl a spěšně se rozloučil. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pak s dotazem odkázal na hradního kancléře Vratislava Mynáře, Balákova nadřízeného. Ten neodpověděl vůbec.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko FSC ČR - 14. 12. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) podal podnět Evropské komisi k prošetření postupu společnosti IKEA. Nábytkářský koncern požaduje u...

Čti dál
Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Lesnictví

V nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce právě vyšla nová odborná publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin autorů Dušana Kacálka, Oldřicha Mauera, Viléma Podrázského, Mariana Slodičáka...

Čti dál
Omluva čtenářům Světa myslivosti

Omluva čtenářům Světa myslivosti

Myslivost

Při výrobě Světa myslivosti č. 12/2017 došlo v tiskárně u části nákladu k výrobní vadě – ke špatnému slepení hřbetní části a následnému uvolnění stránek. Čtenářům, kteří...

Čti dál
Vojenské lesy a statky vykážou zisk 565 milionů korun

Vojenské lesy a statky vykážou zisk 565 milionů korun

Lesnictví

Státní podnik Vojenské lesy a statky vykáže v letošním roce zisk před zdaněním 565 milionů korun. Na twitteru to dnes uvedl končící ministr obrany a...

Čti dál

4°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 61%

Vítr: 46.67 km/h

  • 14 Pro 2017 5°C 1°C
  • 15 Pro 2017 4°C 1°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC