Přihlásit

Kauza Lány: policii zajímají toky peněz do basketbalu (MF Dnes)

PRAHA V kauze zmanipulovaných zakázek Lesní správy Lány, ve které byl mimo jiné obviněn její ředitel Miloš Balák, jdou detektivové i po peněžních tocích do Basketbalového klubu Strakonice. Podle zdroje MF DNES z policejních kruhů zkoumají, odkud Balák, který byl v minulosti v BK Strakonice prezidentem, sháněl sponzorské dary.
Spolu s Balákem ve strakonickém klubu působil i další muž, o kterého se policie v souvislosti s lánskou kauzou zajímá – Eduard Gaisler.
Oba pak spojuje ještě jedno působiště: společnost Lesy Hluboká nad Vltavou. Tamní lesnická firma, která je dnes v úpadku, získávala v minulosti lukrativní zakázky od státních Lesů ČR přesto, že nikdo nevěděl, komu skutečně Lesy Hluboká patří (firma měla utajené majitele).

„Vděčíme mu za ligu"

Nestor strakonického basketbalu Miroslav Vondřička popisuje, že Balák se v době svého prezidentování ve Strakonicích staral o finance sám. Nikdo další včetně trenérů o nich neměl přehled. „Tuto a minulou sezonu už nepřišly žádné peníze, které bychom použili na nákup třeba nových hráček.
V podstatě od doby, co Miloš Balák odešel do Lán, tak se jeho vztah k basketbalu pozvolna vytratil," říká Vondřička. „Kdyby však nebylo jeho, nehráli bychom první ligu, protože by nebyly peníze na rozvoj. Sehnat peníze pro basket uměl, ale s námi (trenéry – pozn. red.) se o finančních tocích vůbec nebavil," tvrdí.
Mimochodem jedním ze sponzorů BK Strakonice je podle klubového webu kladenská společnost Energie – stavební a báňská. I v její pražské centrále detektivové při úterní razii zasahovali. A jeden z jejích zaměstnanců si den nato spolu s Balákem vyslechl obvinění z manipulace zakázek.
Společnost Energie zvítězila v tendru Balákem vedených lánských lesů v hodnotě 68 milionů korun na zpevnění okolí vodní nádrže Klíčava. Právě po této zakázce detektivové jdou.
Zda Balák skončí jako ředitel lánských lesů, není dosud jasné. Na dotazy MF DNES nechtěl odpovídat. „Jediné, co vám mohu říci, je odkázat vás na mediální odbor," řekl a spěšně se rozloučil. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pak s dotazem odkázal na hradního kancléře Vratislava Mynáře, Balákova nadřízeného. Ten neodpověděl vůbec.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

S čím jdou politici do lesa - předvolební anketa časopisu Lesnická práce

S čím jdou politici do lesa - předvolební anketa časopisu Lesnická práce

Lesnictví

Chtějí-li lesníci při volebním rozhodování přihlédnout k politickým záměrům v oblasti lesnictví, přinášíme jim anketu Lesnické práce, kde odpovídali politici na témata přímo související s...

Čti dál
Lesnické firmy hodlají ukončit 76 % smluv komplexních a těžebních zakázek

Lesnické firmy hodlají ukončit 76 % smluv komplexních a těžebních zakázek

Lesnictví

Z celkem 127 dotčených územních jednotek ke konci letošního roku skončí smlouvy na 96. Státní podnik na jednotky s ukončenou smlouvou vypíše nové soutěže. Možnost...

Čti dál
Do tendrů LČR 2018+ se přihlásilo 31 firem, nejúspěšnější je UNILES

Do tendrů LČR 2018+ se přihlásilo 31 firem, nejúspěšnější je UNILES

Lesnictví

Do tendrů státního podniku Lesy ČR na lesnické práce a prodej dřeva v letech 2018 až 2022 podalo nabídky 31 subjektů. Tendry 2018+ jsou připraveny...

Čti dál
Za každý kus vyšetřený na Aujeszkyho chorobu dostanou lovci tisíc korun

Za každý kus vyšetřený na Aujeszkyho chorobu dostanou lovci tisíc korun

Myslivost

Státní veterinární správa (SVS) zahajuje monitoring Aujeszkyho choroby prasat u ulovených divočáků na území České republiky. Poslední dlouhodobý monitoring výskytu této nákazy v populaci prasete...

Čti dál

11°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 89%

Vítr: 6.44 km/h

  • 21 Říj 2017 12°C 8°C
  • 22 Říj 2017 12°C 7°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC