Přihlásit

Katastrofa: sucho a kůrovec. Lesy ničí doslova před očima (Havlíčkobrodský deník)

Kůrovcová kalamita se neustále stupňuje, od roku 2015 je rok co rok více napadeného dřeva, nyní už zhruba třikrát než před třemi lety. Letošek bude doposud na Vysočině zřejmě vůbec nejkritičtější.

Za prvních sedm měsíců se letos jen ze státních lesů na Vysočině odvezlo přes tři sta tisíc metrů čtverečních kůrovcem napadeného dřeva. Ještě předloni to číslo bylo sedmasedmdesát tisíc za celý rok. Odhady hovoří, že příští rok bude nutno z lesů na Vysočině vytěžit pět milionů metrů čtverečních dříví napadeného kůrovcem. „Obávám se, že taková situace tady historicky nebyla," uvedl krajský ředitel Lesů ČR Jan Sedlák.

Ve stejném duchu pak hovoří i ředitel lesního a vodního hospodářství Lesů ČR Jiří Groda. „Říkáme, že rok 2015 byl pro nás nejkritičtějším. V letošním roce to vypadá, že to bude ještě horší. Teplé počasí se projevuje od dubna a nedostatek srážek je velmi kritický," poukázal. Nepatrně lepší situace je snad pouze ve Žďárských vrších a zčásti na Pelhřimovsku. Naopak nejhorší situace na Vysočině je na Třebíčsku.
„Ve zdravém lese devadesát až devadesát pět procent kůrovce zničí samy stromy. Mají své obranné mechanismy a hlavně pryskyřici.

Dneska jsou stromy bez vody, nedostanou do sebe živiny a neumějí vyrábět pryskyřici, která kůrovce hubí," vysvětlil Groda.
V lesích navíc řádí také lýkožrout severský. Ten napadá koruny stromů a kvůli tomu se také velmi obtížně vyhledává. Poškodí strom, na který pak přelétne lýkožrout smrkový, a ten zkázu dokoná.

Situaci škodlivým broukům ulehčují rozsáhlé smrkové monokultury, na Vysočině je jich zhruba pětašedesát procent a tento druh se proti kůrovci velmi špatně brání. Proto se jejich podíl kontinuálně snižuje.
„Chceme pěstovat smíšené lesy," potvrdil Groda. Cílem je dostat na jednu plochu několik druhů dřevin.

Experimenty se stromy z Asie nebo Ameriky však nepřicházejí v úvahu, mimo jiné to zakazuje zákon.
„Máme dostatek vlastních dřevin, které chceme využívat. Nechceme sem dostávat jiné druhy, nese to s sebou nebezpečí," poukázal Groda.

Letošní opravdu kalamitní situaci nijak nezlepšují ani drobní vlastníci lesů, kterých je v Kraji Vysočina poměrně značné množství.

„Suché dřevo, kde kůrovec opustil strom, nemá cenu kácet. Je třeba se zaměřit na zelené stromy. Soukromníci kácejí to, co je suché, a zelené stromy nechají stát, ačkoliv my jim říkáme pravý opak," popsal složitou domluvu s některými vlastníky lesní správce z Telče František Vala.

Jiní už na boj s kůrovcem rezignovali. Ne za vše ale drobní vlastníci mohou, legislativa jim totiž například neumožňuje chemický zásah.

Kraj Vysočina však loni nabídl soukromým vlastníkům lesů dotace ve výši 25 milionů korun na pořízení a vysazení pestřejší druhové skladby.

Dřevo poškozené kůrovcem nyní mnohdy leží na kraji lesa a jeho cena klesá. Problém tkví i v tom, že trh je nyní dřevem přesycený v tuzemsku i v sousedních státech. Zejména v Rakousku a Německu totiž řeší stejný problém s kůrovcem. Dřevo se tak vozí do Číny.
Lesní správci si musejí poradit sami. Na Třebíčsku již vlastní dříví naskladňují v Budišovicích, stejně jako v Novém Městě na Žďársku. V okrese Jihlava tento postup přijde ke slovu během následujících dní. „Zvažujeme možnost vytěžit dříví, chemicky ošetřit, aby z něj nevyletěl kůrovec a nechat ho na místě," potvrdil Sedlák. „Ideální by bylo dříví uskladnit v podobě řeziva, ale to je investice v řádech miliard korun a neuděláte to hned," dodal.

Kraj kvůli nedávno svolal i kalamitní štáb. „Hrozí absolutní rozpad lesního hospodářství. Střízlivě odhadujeme, že likvidace kůrovcové kalamity jen na Vysočině přijde na pět miliard korun," řekl hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) a vyzval vládu, aby problém řešila celostátně.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Katolická církev loni investovala do lesů půl mld. korun

Katolická církev loni investovala do lesů půl mld. korun

Lesnictví

Katolická církev do svých lesů a polností loni investovala 526 milionů korun, což je čtyřikrát víc než v předchozích letech. Investice rostou zejména kvůli suchu. Náklady...

Read more
IDNES.cz: Čínské firmy masivně těží lesy na Sibiři

IDNES.cz: Čínské firmy masivně těží lesy na Sibiři

Lesnictví

Čínské firmy za zády Moskvy masivně vytěžují lesy na Sibiři. Zatímco Rusko zákonem omezuje vlastní vývozce dřeva, čínští dřevaři využívají trhlin v systému a surovinu...

Read more
Konfederace zaměstnavatelů kritizovala stát kvůli pomalému řešení kalamity

Konfederace zaměstnavatelů kritizovala stát kvůli pomalému řešení kalamity

Lesnictví

Aktualizováno 20. 11. Zástupci zaměstnavatelů kritizovali stát kvůli kůrovci, opatření podle nich nebyla dostatečná. Stát by měl více řešit chybující vlastníky lesů, kteří nedodržují opatření...

Read more
SVOL předalo petici "za prosperující lesy" poslancům

SVOL předalo petici "za prosperující lesy" poslancům

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů předalo 13. listopadu „Petici za zdravé a prosperující lesy pro příští generace" místopředsedovi Petičního výboru Poslanecké sněmovny Stanislavu Blahovi...

Read more

1°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 86%

Vítr: 27.36 km/h

  • 21 Lis 2018 2°C 0°C
  • 22 Lis 2018 3°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby