Přihlásit

Katastrofa: sucho a kůrovec. Lesy ničí doslova před očima (Havlíčkobrodský deník)

Kůrovcová kalamita se neustále stupňuje, od roku 2015 je rok co rok více napadeného dřeva, nyní už zhruba třikrát než před třemi lety. Letošek bude doposud na Vysočině zřejmě vůbec nejkritičtější.

Za prvních sedm měsíců se letos jen ze státních lesů na Vysočině odvezlo přes tři sta tisíc metrů čtverečních kůrovcem napadeného dřeva. Ještě předloni to číslo bylo sedmasedmdesát tisíc za celý rok. Odhady hovoří, že příští rok bude nutno z lesů na Vysočině vytěžit pět milionů metrů čtverečních dříví napadeného kůrovcem. „Obávám se, že taková situace tady historicky nebyla," uvedl krajský ředitel Lesů ČR Jan Sedlák.

Ve stejném duchu pak hovoří i ředitel lesního a vodního hospodářství Lesů ČR Jiří Groda. „Říkáme, že rok 2015 byl pro nás nejkritičtějším. V letošním roce to vypadá, že to bude ještě horší. Teplé počasí se projevuje od dubna a nedostatek srážek je velmi kritický," poukázal. Nepatrně lepší situace je snad pouze ve Žďárských vrších a zčásti na Pelhřimovsku. Naopak nejhorší situace na Vysočině je na Třebíčsku.
„Ve zdravém lese devadesát až devadesát pět procent kůrovce zničí samy stromy. Mají své obranné mechanismy a hlavně pryskyřici.

Dneska jsou stromy bez vody, nedostanou do sebe živiny a neumějí vyrábět pryskyřici, která kůrovce hubí," vysvětlil Groda.
V lesích navíc řádí také lýkožrout severský. Ten napadá koruny stromů a kvůli tomu se také velmi obtížně vyhledává. Poškodí strom, na který pak přelétne lýkožrout smrkový, a ten zkázu dokoná.

Situaci škodlivým broukům ulehčují rozsáhlé smrkové monokultury, na Vysočině je jich zhruba pětašedesát procent a tento druh se proti kůrovci velmi špatně brání. Proto se jejich podíl kontinuálně snižuje.
„Chceme pěstovat smíšené lesy," potvrdil Groda. Cílem je dostat na jednu plochu několik druhů dřevin.

Experimenty se stromy z Asie nebo Ameriky však nepřicházejí v úvahu, mimo jiné to zakazuje zákon.
„Máme dostatek vlastních dřevin, které chceme využívat. Nechceme sem dostávat jiné druhy, nese to s sebou nebezpečí," poukázal Groda.

Letošní opravdu kalamitní situaci nijak nezlepšují ani drobní vlastníci lesů, kterých je v Kraji Vysočina poměrně značné množství.

„Suché dřevo, kde kůrovec opustil strom, nemá cenu kácet. Je třeba se zaměřit na zelené stromy. Soukromníci kácejí to, co je suché, a zelené stromy nechají stát, ačkoliv my jim říkáme pravý opak," popsal složitou domluvu s některými vlastníky lesní správce z Telče František Vala.

Jiní už na boj s kůrovcem rezignovali. Ne za vše ale drobní vlastníci mohou, legislativa jim totiž například neumožňuje chemický zásah.

Kraj Vysočina však loni nabídl soukromým vlastníkům lesů dotace ve výši 25 milionů korun na pořízení a vysazení pestřejší druhové skladby.

Dřevo poškozené kůrovcem nyní mnohdy leží na kraji lesa a jeho cena klesá. Problém tkví i v tom, že trh je nyní dřevem přesycený v tuzemsku i v sousedních státech. Zejména v Rakousku a Německu totiž řeší stejný problém s kůrovcem. Dřevo se tak vozí do Číny.
Lesní správci si musejí poradit sami. Na Třebíčsku již vlastní dříví naskladňují v Budišovicích, stejně jako v Novém Městě na Žďársku. V okrese Jihlava tento postup přijde ke slovu během následujících dní. „Zvažujeme možnost vytěžit dříví, chemicky ošetřit, aby z něj nevyletěl kůrovec a nechat ho na místě," potvrdil Sedlák. „Ideální by bylo dříví uskladnit v podobě řeziva, ale to je investice v řádech miliard korun a neuděláte to hned," dodal.

Kraj kvůli nedávno svolal i kalamitní štáb. „Hrozí absolutní rozpad lesního hospodářství. Střízlivě odhadujeme, že likvidace kůrovcové kalamity jen na Vysočině přijde na pět miliard korun," řekl hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) a vyzval vládu, aby problém řešila celostátně.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Komerční zpráva

Letošní Mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD-TEC proběhne na brněnském výstavišti od 29. října do 1. listopadu. Už v minulém ročníku se WOOD-TEC...

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Lesnictví

Zhruba pět stovek rakouských lesníků protestovalo 18. 7. na hranici s Českem proti dovozu levného dřeva ze zahraničí. S odvoláním na místní zemědělský svaz o...

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Lesnictví

Aktualizováno 19. 7. Obchodní ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Karol Vinš (57) v pondělí 8. 7. ve funkci skončil. Učinil tak na vlastní...

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Lesnictví

Jednání o finanční pomoci vlastníkům lesů pro zvládnutí následků kůrovcové kalamity vláda odložila na 22. července. "Odsouvání problému, nejasnosti kolem pravidel a licitování kolem částky...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby