logo Silvarium tisk

Nejhorší kalamita od dob Marie Terezie - tak mluví ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec o českých lesích napadených kůrovcem. Stromy po desítkách hynou hned na několika místech republiky. A do boje s kůrovcem - zatím na slovní úrovni - se pustili i politici. Piráti chtějí svolat mimořádnou schůzi Sněmovny a ptát se, proč musel skončit někdejší šéf Lesů ČR a kdo za kalamitu může. To premiér Andrej Babiš má v téhle otázce jasno. Včera jako na viníka ukázal na bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečku. A ten se okamžitě ohradil.

Kdo tedy může za to, že lesy decimuje kůrovec? A najde stát cestu, jak je zachránit?
Ve speciálním vydání Duelu diskutovali ministr zemědělství Jiří Milek (nestr. za ANO), jeho někdejší předchůdce a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka a místopředseda Pirátů Radek Holomčík.
Stát při řešení kůrovcové kalamity zaspal a dostatečně nejednal, řekl po úterním jednání o kůrovci premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Stav krize kvůli tomu vyhlašovat zatím nechce. Hodlá ale svolat další poradu i se zástupci společností, které by přebytečné vytěžené dřevo skladovaly, případně přepravovaly. Předchozí ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že pro likvidaci kůrovce udělal maximum. S kůrovcovou kalamitou se potýkají i okolní země.
Podle ministra životního prostředí v demisi Richarda Brabce (ANO) stát čelí největší kůrovcové kalamitě od dob Marie Terezie. Na vině je podle Babiše bývalé vedení ministerstva zemědělství, které nedostatečně komunikovalo s ostatními resorty a nechalo situaci dojít až do současného stavu. Jurečka podle Babiše loni přišel v září na vládu, kde dostal pověření, aby zajistil součinnost ministerstva dopravy nebo průmyslu a obchodu, což se však nestalo.
Jurečka kritiku odmítá. „Dělali jsme dost opatření - v rámci legislativy a personálního obsazení jsme dělali maximum možného," řekl současný první místopředseda lidovců. Dodal, že za jeho vedení se instalovalo více lapačů, personálně se posiloval státní podnik Lesy ČR (LČR), řešila se i kapacita odvozů dřeva z lesů.
Podle odvolaného ředitele LČR Daniela Szóráda trvá chřadnutí lesů spojené s kůrovcovou kalamitou od 90. let a zvětšuje se s rostoucími klimatickými extrémy. Připomněl, že s kalamitou se potýkají i lesníci v sousedních zemích.
Potvrzují to data Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, podle kterých loni v ČR připadlo na jeden hektar smrkového lesa 2,88 metru krychlového kůrovcové těžby. Na Slovensku to bylo šest metrů krychlových, v Polsku 2,5 metru krychlového, v Bavorsku 3,27 a v Rakousku 2,06 metru krychlového.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě