logo Silvarium tisk

Hned dva články na titulní straně Práva 27. listopadu upozorňují na následky změn klimatu a na reakce lidí. Oba titulky jsou výmluvné: „Stav ovzduší se prudce zhoršil, lidé nepřestávají topit uhlím" a „Češi se bojí sucha, čekají, že stát zakročí".
Oba také ukazují na letitý český zvyk spoléhat, že stát všechno zařídí. Téměř bez povšimnutí veřejnosti tak prošla výzva Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu Pomozme stromům z 8. srpna. Upozorňuje na kritickou situaci krajiny v ČR a zejména na stav městské zeleně.

Přitom ta právě za takového katastrofálního sucha, které už několik let sužuje zemi, doslova zachraňuje zdraví a životy lidí. Každý strom působí jako klimatizační jednotka, aktivně ochlazuje a zvlhčuje vzduch, zneškodňuje nebezpečný polétavý prach – z dopravy, ale třeba i z lokálních uhelných topenišť. A že někde už je opravdu zle, dokazuje zpráva, že v nejhůř suchem postiženém Libereckém kraji chybí kolem 760 litrů vody na každý metr čtvereční – jako by tu celý jeden rok nespadla ani kapka – a že leckde tu není voda už ani na pití.

Paradoxně totiž jedno z opatření městských správ proti následkům sucha bývá omezení nebo i zastavení zálivky stromů. Řada jich to nepřežije. Stromů, které brání vysychání půdy, které pomáhají udržovat vodu i v městské krajině.

Výzva také žádá „pečlivě zvažovat kácení stromů v sídlech". Třeba českolipská pobočka Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ), která se řadu let angažuje v ochraně zeleně, zaznamenala už v polovině listopadu víc žádostí o kácení stromů než za celý loňský rok. Z toho jen nepatrné množství jsou stromy proschlé, nemocné, poškozené. Jistě, vždyť před pouhými třemi roky provedla renomovaná firma pasportizaci veškeré městské zeleně a stromy, které při kontrole neobstály, byly pokáceny.

Mnoho stromů, včetně mladých, perspektivních (u těch s obvodem kmene pod 80 cm není nutno žádat povolení!) padne při rekonstrukci městských sítí, kanalizace, vodovodů. Majitele nebo správce sítě často ani nenapadne hledat takové způsoby rekonstrukce, které by dovolily zeleň zachovat. V jednom případě nepomohla petice stovek občanů ani názor odvolacího orgánu, který povolení vykácet alej mladých jírovců zrušil. Městský úřad je vydal znovu!

Samostatnou kapitolou jsou žádosti soukromníků. Rutinním zdůvodněním je, že strom „ohrožuje životy a majetky". Žadatel se v drtivé většině ani neobtěžuje, aby své tvrzení doložil odborným posudkem, ač je to jeho povinnost ze zákona (§ 52 Správního řádu).
Podle § 8 zákona 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, je kácení možno povolit „ze závažných důvodů". To je ale formulace tak gumová, že v podstatě záleží jen na úvaze správního orgánu. A jeho pracovníci jsou taky jen lidé. Když žadatel podává žádost opakovaně nebo začne strašit, že strom ohrožuje jeho děti, bývá výsledek jednoznačný. Skutečným důvodem žádosti je nejčastěji samotná existence stromu. A protože dochází k častým majetkovým přesunům, žádosti pravidelně přicházejí od nových majitelů nemovitostí, kteří k zeleni na čerstvě získaném pozemku nemají žádný vztah a nevidí v ní žádnou hodnotu.

A tak zeleň v řadě městských sídel mizí jako sníh na slunci, případná náhradní výsadba ji bude schopna nahradit až za řadu let. Situaci už tak dost zlou ještě zhoršuje sebevražedné chování těch, kteří pak očekávají záchranu odněkud shůry.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě