logo Silvarium tisk
ŠÁRKA MIKULECKÁ

Kvůli průtahům ministerstev začali v Dlouhé Třebové teprve včera kácet stromy

Dlouhá Třebová/ Ještě 19. března, kdy v Deníku vyšel první článek věnovaný stavbě „Třebovka: Dlouhá Třebová – Hylváty, zvýšení ochrany úpravou toku”, se čekalo na dohodu ministerstva zemědělství a financí a vydání patřičných povolení. Na nich záviselo zahájení kácení stovek stromů, které je pro realizaci díla nezbytné. Ale jak se zdá, už tehdy bylo pozdě. Ministr zemědělství přitom podepsal potřebné povolení až včera.

Klid skončil dřív

Obecně platil za konec vegetačního klidu 31. březen, Strana zelených však už na konci února vydala prohlášení, že toto období, jež začíná v listopadu a kdy se stromy mohou kácet, už skončilo. „Letošní mírná a krátká zima je s největší pravděpodobností za námi a s ní i období vegetačního klidu Stromy se již začaly chystat na nové olistění a rozkvět a ptáci začínají obsazovat svá hnízda. Pokud tedy o některých žádostech o povolení kácení dřevin bylo rozhodnuto kladně s tím, že je lze provést v období vegetačního klidu, pak je vhodné odložit kácení až na počátek listopadu,” doporučují zelení.

A co teď s tím? Kácet a realizovat stavbu už letos, nebo tuto investici přesahující 190 milionů odložit o rok a doufat, že letos nebudou povodně? Tato otázka asi nejvíc trápí starostu Dlouhé Třebové Jaroslava Kašpara. Jeho hlavním zájmem je ochránit obec před velkou vodou, která v ní už jednou napáchala obrovské škody. Proto bylo kácení včera zahájeno. „Vycházel jsme z toho, že doba vegetačního klidu není žádným termínem v zákoně stanovena. Firma požádala o výjimku, a tu jsme jí udělili do 15. dubna. Kácení bude postupovat ze středu obce směrem k Ústí nad Orlicí. Mezi stromy určenými ke skácení, jež tvoří břehový porost a jsou majetkem Povodí Labe, jsou náletové dřeviny i vzrostlé stromy,” uvedl starosta .

Bursík by řval

Kvůli průtahům ministerstev tu teď máme spor, na jehož jedné straně je dodržování zákonů (ačkoli konec vegetačního klidu není dán žádným zákonem, jde jen o obecný úzus) a na straně druhé selský rozum. Aco na to místní?

Dlouhotřebovák Martin, jemuž nedaleko za novým domem protéká řeka, má jasno: „Ať to vykácí. Vím, že zelení sice vydali vyhlášku, která zkrátila období vegetačního klidu o tři neděle, ale ono se tu původně mělo začít kácet už před těmi třemi nedělemi! Dá se udělit výjimka. Panu Bursíkovi bych vzkázal: kdyby měl řeku za barákem, tak by byl první, kdo by řval, aby to udělali. Kdyby náhodou povodeň přišla, kdo to těm lidem zaplatí?”

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě