Přihlásit

Kácení kvůli kůrovci (ČT 1)

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor 
Vrcholí první letošní rojení kůrovce. Lesníci by tak měli likvidovat napadené stromy, aby bránili jeho šíření. Loni měl až 4 generace. Letos ho zpomalil chladný květen. Kalamita ale zasahuje další oblasti. Těžba dřeva proto může být letos opět rekordní. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Na dohled Českého ráje a uprostřed kalamity. Ještě nedávno to bylo jen pár napadených stromů. Teď chybí les několika vlastníkům a začíná starost s jeho obnovou. 

Jan PŘÍHODA, předseda, Czech Forest 
To místo je typickým příkladem toho, kde pokud nezachytíme kůrovcovou kalamitu hned na počátku, tak jak k rychlýmu a intenzivnímu rozvoji dochází. A pravděpodobnost, že v takhle suchý zemi ty sazenice se ujmou, je opravdu minimální. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
S Janem Příhodou ze skupiny Czech Forest letíme nad lesy kolem Jičína. Za městem jsou vidět rozsáhlé plochy už po těžbě. Rezavá barva prozrazuje další napadené stromy směrem k Sobotce. Nedaleko hradu Kost je pak místo, kde v neděli kus porostu shořelo. 

Jan PŘÍHODA, předseda, Czech Forest 
Tohle je tak zhruba množství, který zlikviduje ten strom

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Loňský rok přitom ukázal, že z jednoho kůrovcového stromu může být 100 dalších. Právě teď je ta klíčová chvíle, kdy vlastníci lesů mají vyhledávat napadené stromy a likvidovat je. Hlavně těm malým a tam, kde se kalamita teprve rozvíjí, s tím pomáhá projekt nazvaný jednoduše – Nekrm brouka. Desatero rad, jak postupovat, shrnuje jeho web, stejně tak projevy škůdce, takzvané drtinky na kůře, v letové otvory a zelené jehličí opadané pod stromem. Záležet teď bude na počasí. 

Jan PŘÍHODA, předseda, Czech Forest 
Pokud bude chladnější, může to být až 8 týdnů, pokud bude teplejší, může to být i 5 týdnů, ale řekněme, si, že je ta průměrná hodnota zhruba 6 týdnů, kdy musíme ty stromy najít, vytěžit a zasanovat. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Loni se v Česku vytěžilo bezprecedentních skoro 26 000 000 kubíků dřeva. Naprostá většina kvůli kalamitě. Oproti normálu se teď v lesích pracuje na 160 %. 

Patrik MLYNÁŘ, náměstek ministra zemědělství 
Čísla hovoří, že minimálně 20 milionů bude napadeno v letošním roce. To znamená, ty extrémně těžby, nahodilé těžby budou probíhat i v letošním roce. 

Marek TURČANI, děkan, Fakulta lesnická a dřevařská ČZU 
Kůrovec úspěšně pokračuje ve svém tažení Českou republikou. A musím říct, že v některých oblastech už vlastně nejsou v podstatě živé lesy

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Rozhodující boj se o ně povede letos na Vysočině. Škody ale hrozí kdekoliv. Milan Brunclík, Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

Lesnictví

Aktualizováno 14. 11. Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku...

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

Lesnictví

Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší...

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Lesnictví

V průběhu roku 2019 Lesnická práce a PEFC ČR realizovaly tři lety nad vybranými oblastmi České republiky s cílem objektivně přiblížit lesnické veřejnosti zdravotní stav...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby