logo Silvarium tisk

ŠUMAVA Jedna z fotopastí, které na Šumavě rozmisťují členové Rysích hlídek Hnutí DUHA, zachytila na podzim cenný úlovek – vlka.
V současné době ale neexistují žádné údaje o tom, že by tuto oblast jižní části Šumavy obývala trvale vlčí smečka. Spíše se jedná o samostatné jedince, kteří hledají nová teritoria.
Poslední výzkumy ukazují, že evropský vlk je dnes schopný přežívat i v hustě osídlené krajině střední Evropy. A vrací se po sousedních státech i do Česka. Od roku 2014 se stihla už třikrát vlčí smečka rozmnožit v CHKO Kokořínsko, o rok později se usadili v CHKO Broumovsko.
„Areál rozšíření vlka v Evropě se za posledních zhruba patnáct let výrazně rozšířil. Důkazem je situace v Německu, kde se na přelomu tisíciletí objevil první vlčí pár v německopolské Lužici. Dnes se na území Německa pohybuje 46 smeček a 15 párů. I výskyt vlků u našich jižních sousedů znamená, že je otázkou času, kdy se vlčí smečka usadí také na Šumavě a v Pošumaví," říká koordinátorka Rysích hlídek Josefa Volfová.
Podle ní je podzimní fotografie zatím jediným záznamem o pohybu vlků na Šumavě, který se hlídkám podařilo získat. Další fotografie ale mají k dispozici ochránci přírody z Národního parku Šumava, kteří mají vlastní fotopasti.
Smečka vlků by podle některých ochránců přírody pomohla na Šumavě regulovat stavy přemnožených divokých prasat a také jelení zvěře. Zatímco jeleni okusem ohrožují především lesní porosty, přemnožená černá zvěř může působit třeba i jako predátor vzácných druhů živočichů.
„Jsem přesvědčený o tom, že se v nejbližších letech vlčí smečka na Šumavě usídlí. Záleží ale jen na nás, jestli jim ten prostor pro život dáme a nebudeme je likvidovat, jako to bylo ještě v nedávné minulosti. Věřím, že lidské myšlení a vědění se už posunulo dál. Pro regulaci stavů zvěře by byli vlci jistě prospěšní," řekl ředitel NP Šumava Pavel Hubený při loňském otevírání Návštěvnického centra v Srní. To návštěvníkům ve speciálním výběhu představuje právě život vlků. A za jediný rok jím prošlo přes 210 tisíc lidí.
Hnutí DUHA připravuje další školení, při nichž se mají rozšířit Rysí hlídky o další dobrovolníky. Od 25. do 27. listopadu je připravené v Prášilech, další bude od 9. do 11. prosince v Prachaticích. Dobrovolníci se při něm naučí o biologii a ekologii velkých šelem, kromě rysů letos právě i o vlcích. Čeká je i venkovní pochůzka a poznávání pobytových znaků zvířat, přednáška o migraci v krajině a ochraně prostředí.
„Vše je připraví tak, aby byli schopni kontrolovat fotopasti a provádět víkendový monitoring, na který jsou hlídky především zaměřené," popsala Volfová s tím, že Rysí hlídky jsou důležité i pro šíření osvěty mezi turisty, myslivci a dalšími lidmi, kteří se v přírodě mohou se vzácnými šelmami setkat.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě