logo Silvarium tisk
Z kraje
TOMÁŠ PAVLÍČEK

Vesnice u Křivoklátu řeší, co to znamená mít za humny národní park

Ještě jedno polínko a pro dnešek to stačí. Pan Souček odloží motorovou pilu a spokojeně přehlédne hromadu kulatiny vyskládanou podél zdi. Na zimu by to mělo stačit. K té příští však on i většina jeho sousedů z Karlovy Vsi na Křivoklátsku vzhlíží s obavami. Ministerstvo životního prostředí uvažuje o tom, že v okolí vyhlásí národní park, a místní teď trnou, co všechno jim úřady zakážou. Dosavadní vývoj si všichni spíš pochvalují: ochranáři i starostka se jim snaží trpělivě vysvětlovat, co je čeká. Přesto to zatím nestačí.

Co se nesmí

„Na jednu stranu je to dobrý nápad, zdejší lesy je třeba chránit,” svěřuje se zpoza úhledného plotu padesátnice paní Součková (její manžel s pilou na dotazy o parku jen mává rukou). „Na druhou stranu nevíme, jak to bude s topením. Plyn sem nezavedou, elektřina je drahá, jsme na dřevě závislí.” V chalupách přimknutých k hlavní silnici je to slyšet unisono: budoucí správa parku by lidem mohla zakázat nosit dříví z lesa a místní si prý nebudou moci ani zaskočit na houby nebo borůvky. Lidé už teď žijí uvnitř Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko (národní park má ještě o něco přísnější ochranu) a vědí o omezeních své. Správa třeba nedovoluje stavět domy s rovnou střechou, v zimě se silnice nesmějí sypat solí, do rezervace se může vstupovat jen po vyznačených stezkách. „Nikdy ale nebyl problém se se správci rozumně domluvit tak, aby se nutná omezení dotkla obyvatel co nejméně,” tlumí obavy starostka Karlovy Vsi Iveta Kohoutová.
Ochranářské šéfy vedou každopádně obavy místních k obezřetnosti. Vedení chráněné krajinné oblasti se nejdřív sešlo se starosty dvaceti obcí, jejichž katastru se plány na park dotýkají (stohlavá Karlova Ves je jediná, která by do území spadla celá), a spolu se zástupci známého Národního parku České Švýcarsko (unikátní pískovcové skály v okolí Děčína) vysvětlovalo, jaký režim je čeká. Šéf CHKO Petr Hůla pak předminulý týden přijel na pozvání starostky Karlovy Vsi do místní hospody, kde tohle všechno vysvětloval asi padesátce hostů.

Jako radar

„Říkal jsem jim, že se pro ně proti současnému stavu nezmění vlastně nic. Chtěli bychom umožnit do lesa vstup prakticky bez omezení. A stanovily by se zóny, odkud by se mohlo odvážet dříví,” říká vedoucí CHKO Petr Hůla. Zřízení parku by prý naopak mohlo přinést pracovní místa a pro obec také snazší přístup k dotacím na čističky, kanalizaci nebo vodovod. „Ten pán vypadal solidně a na všechno odpověděl,” říká Josef Vlk (69), „ale zatím nemáme záruky, že to tak opravdu bude. Trochu se bojíme, že už je stejně rozhodnuto. Že si to udělají, jak chtějí, jako s tím americkým radarem.”
To se ještě uvidí. „Zatím je to jenom návrh, ministerstvo životního prostředí teprve na přelomu roku jasně řekne, jestli bude chtít národní park vůbec zřídit,” říká Petr Hůla. Pak by se teprve začal připravovat podrobnější záměr, co by to krajině a lidem přineslo. „Slíbil jsem jim, že hned jak dostanu další materiály, budu obce informovat,” říká Hůla. V Karlově Vsi se smráká, komíny vydechují průhledný dým z dobře proschlého dřeva. Dvě mladé ženy ze zastupitelstva obcházejí domy a do schránek házejí leták s přehledně shrnutými odpověďmi na otázky ohledně budoucí každodenní reality v sousedství parku. „Sázíme na otevřenost,” loučí se starostka Kohoutová.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě