Přihlásit

Jsem pro šetrné nakládání s lesy (Právo)

Autor: Ludmila Žlábková
Rubrika: Trhy & ekonomika


Generální ředitel Lesů České republiky Jiří Novák řekl Právu:

* Jste šestým ředitelem státního podniku Lesy České republiky za posledních pět let. Vaším úkolem je stabilizace společnosti. Jak jí chcete dosáhnout?

Jsem si vědom složitosti svého postavení. Ale jsem rozhodnut postupovat podle koncepce, se kterou jsem do výběrového řízení vstupoval, a podle zadání pana ministra. Mantinely jsou dané memorandem ministerstva zemědělství a konfederace svazů podnikajících v lesnictví a dřevozpracujícím průmyslu. To stanoví pravidla hry na následující tři roky. Především je nutné vybudovat korektní vztahy s podnikatelským sektorem. Velkou nervozitu například působil fakt, že tendry v minulých obdobích byly opakovaně předmětem námitek a odvolání ze strany soutěžících subjektů. V budoucnu by měl být nastaven systém výběrových řízení tak, aby zaručil kontinuitu výroby v delším časovém cyklu.

* Co bude po roce 2010, kdy platnost memoranda končí?

Tendry se dnes dělí na dvě skupiny. V první firmy dřevo vytěží a následně prodají, v druhé je objednána pouze těžba, vytěžené dřevo následně prodá státní podnik. Memorandum říká, že po dvou letech budou obě varianty vyhodnoceny a rozhodne se, kterou cestou pokračovat.

* Jednou z vašich priorit je decentralizace podniku. Co si pod tímto pojmem představit?

 Mou vizí je přenesení výkonných pravomocí na krajská ředitelství. Generální ředitelství v Hradci Králové by mělo fungovat jako jednotka strategického plánování, metodického řízení a tvorby koncepcí národního významu.

* Znamená reorganizace i personální zeštíhlení, nebo se pracovníci přesunou ze sídla společnosti na krajská ředitelství?

Konkrétní podobu zatím neznáme. V průběhu příštího roku zpracujeme modely a variantní řešení. Po dohodě se zakladatelem poté bude vybrána nejlepší varianta. Rozhodně ale dojde ke snížení počtu zaměstnanců.

* Sedm let jste stál v čele Krkonošského národního parku. V čem se teď vaše práce změní?

Původní profesí jsem lesní inženýr. Po 24 letech práce v Krkonoších, z toho bylo prvních 12 let pro Lesy České republiky, snad mohu říci, že z převážné většiny jsou ta témata obdobná. Rozdíl je ve velikosti firem a z toho plynoucí důležitosti rozhodování. Jsem si dobře vědom, že státní podnik musí zohlednit všechny funkce lesa, vedle hospodářských i mimoprodukční. Ovšem jsem pro jemnější lesnické ekotechniky v určitých částech území. Možná se ukáže, že tento šetrnější způsob obhospodařování lesa bude i ekonomicky výhodnější.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Lesnictví

Aktualizováno 25. 2. Vichřice, která v neděli 23. 2. a v noci na 24. 2. zasáhla Českou republiku, nadělala v lesích státního podniku Lesy ČR...

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Lesnictví

Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen...

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Lesnictví

Jaký je aktuální rozsah kalamity u Lesů České republiky, jaká bude strategie ochrany lesa v letošním roce nebo jak bude vypadat lesnické i ekonomické hospodaření...

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Lesnictví

16. valná hromada Komory soukromých lesů SVOL, která se konala ve čtvrtek 13. února 2020 v Jihlavě, znovu otevřela aktuální témata, která z pohledu soukromých...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby