logo Silvarium tisk

Bývalý šéf šumavského parku a Miloš Zeman si notují. Oba nemusí ekologické aktivisty a v politice se vždy podpoří.

Bývalý ředitel šumavského národního parku Jiří Mánek a prezident Miloš Zeman jsou si v jednom naprosto podobní. To když mluví o tom, jak se má bojovat s malým broukem zavrtávajícím se do kůry smrků, které pak schnou. Oba tvrdí, že proti kůrovci je třeba se postavit s nastartovanou motorovou pilou. A to i uprostřed národního parku.
Starší lesníci jim tleskají, ekologičtí aktivisté je označují za „škůdce".
Jiří Mánek, původem kluk z rodiny lesníka z Horské Kvildy, je dobrý počtář. Vždy věděl, co je pro něj výhodné a s kým je třeba jednat. Když podpořil v prezidentských volbách Miloše Zemana, který mu nyní dal medaili Za zásluhy, moc dobře věděl proč. Jeho názory slyšel mockrát a věděl, že si notují.
Jeden malý rozdíl tu však byl: Jiří Mánek slovy o lýkožroutech šetřil. Věděl, že veřejnost je již spory o Šumavu unavena.

Je třeba chránit člověka

To Miloš Zeman nevynechal žádnou příležitost. Už na jaře 2009 obletěl Šumavu ve vrtulníku, aby si shůry prohlédl tu „hnědou zkázu". V dalších letech se procházel po šumavských lesích po boku bývalého velitele tankové divize ve Slaném Zdeňkem Zbytkem, pokuřoval a držel stejnou notu.
„Datlík ani tetřev nejsou nejdůležitější obyvatelé. Je třeba chránit i člověka," pronesl například.
Zbytek, tehdy jeden z nejaktivnějších členů sdružení Přátelé Miloše Zemana, cesty současného prezidenta na Šumavu organizoval. Muž, který vede byznys se zeměmi bývalého Sovětského svazu, na Šumavě vlastní několik lukrativních nemovitostí.
V těch dobách stáli v čele parku zeleněji smýšlející ředitelé. Zeman mluvil o experimentu vědců, který nevychází, a o kůrovcové katastrofě, jejíž škody spočetl na 32 miliard. Jak k číslu došel, neřekl.
Pak ale přišel zlom. V únoru 2011 se krizovým manažerem národního parku stal poslední federální premiér Jan Stráský. A jako náměstka – jehož rovnou označil za člověka, který vyroste v budoucího ředitele – si vybral Jiřího Mánka, který se na správu parku vrátil po pauze strávené v soukromém sektoru.

Kalamita tisíciletí

„Lesy čelí kůrovcové kalamitě tisíciletí," pronášel v červnu 2011 Mánek a jeho pozice v parku sílila. V červenci 2012 skutečně vystřídal Stráského na postu ředitele.
Neuškodila mu ani letní blokáda šumavských lesů, kde se správa parku pustila do kácení stromů u Modravy, cemuž ekologičtí aktivisté bránili, ani to, že byl členem ODS, a tudíž nebyl politicky neutrální.
Rok po vyhlášení „kůrovcové kalamity tisíciletí" Mánek vítězoslavně oznamoval: kalamita skončila, pokáceli jsme miliontý strom a těžby klesají. Tím skončila slova o kůrovci a Mánek začal marketingově „útočit" na turisty novými cyklostezkami, přípravou obřích výběhů pro vlky či jeleny i třeba tím, že správa parku začala prodávat plyšová zvířata.
A podpořil Zemana v prezidentských volbách. „Prosazuje umírněnou péči o lesy, Schwarzenberg by nechal celou Šumavu bez pomoci člověka," uvedl.
Pak však přišel duben 2014 a nový ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO muže, kterého dosadil předchůdce z ODS, odvolal. Zdůvodnil to tím, že manažersky selhal. A Miloš Zeman se svého šumavského spojence zastal. Brabce si pozval na Hrad a řekl, že Mánkovo odvolání bylo chybou.
Mánek se pak pokusil dostat do Senátu, ale navzdory obří kampani, v níž vystupovali i lidé převlečení za kůrovce, neuspěl. A slyšet o něm nebylo až dosud. Než si přišel na Hrad pro medaili.

Komentáře  

+7 # goldbrun 2015-10-31 08:36
Jezevec versus kůrovec versus Brabec ?
Potrefená husa se pochopitelně ozvala. Proč se zase omílá Mánkova ODS ?Ministr Brabec byl v několika stranách, myslím, že v ODS taky, ale před volbami bylo výhodné ANO pro postup chemika na vyšší post. A když se chemik obklopí Zeleno-duhovými poradci, nemůže být jiná odezva, než jakou přinesla MF pana Babiše. Boj o Šumavu je nekončící, možná skončí s posledním zeleným stromem. Panu Mánkovi gratuluji k vyznamenání od jezevce, napadlo mě : "Lepší jezevec v přízni, než Brabec na střeše(na suchém stromě) ".

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě