Přihlásit

Jeseníky? Místo lesů holiny (5plus2)

Kůrovcová apokalypsa se podle odborníků Hnutí Duha odehrává v Jeseníkách. Třeba za rok 2016 tam lesníci vytěžili více dřeva než v kalamitou zasaženém Národním parku Šumava za celých pět let.
JESENÍKY

Ne na Šumavě, jak by se leckdo domníval, ale v Jeseníkách se odehrává největší kůrovcová kalamita. Výsledkem jsou tisíce hektarů holin a ekologická katastrofa v chráněné oblasti. Odborníci z ministerstva i ekologických kruhů se přitom shodují, že viníky jsou klimatické změny, sucho a postupy někdejších lesníků, kteří na horách masivně vysazovali smrky.
Například předhůří Jeseníků v okolí Petrovic – mezi Zlatými Horami a Městem Albrechtice – nabízí místo zelených hor jen planiny s množstvím pařezů. „Nechceme, aby byly za pár let všude holiny, proto apelujeme na zavedení takového hospodaření, které povede ke zlepšení odolnosti lesů v republice. Masivní hynutí smrků na Jesenicku je jedno z posledních varování. Vědci odhadují, že za zhruba 40 let bude 80 procent míst, kde dnes rostou smrky, zcela nevhodných k jejich pěstování," popsal Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy, kterou organizuje Hnutí Duha. „Žádáme všechny turisty, milovníky přírody, každého, komu není osud lesů lhostejný, aby se k této aktivitě přidal," doplnil Skalík. Výzva apeluje na vládu, Poslaneckou sněmovnu a podnik Lesy ČR, aby iniciovaly změny zákonů, vyhlášek a dalších pravidel.
Velmi nepříznivý stav panuje v šesti krajích: kromě Moravskoslezského a Olomouckého i v severní části Zlínského kraje, situace se loni zhoršila na Vysočině a v Jihočeském a Plzeňském kraji. „Hynutí lesů na velké části země je pozvolný a nenápadný proces, který má ovšem ve smrkových porostech výrazné dopady. Nejvíce ale na severní Moravě, kde probíhá největší katastrofa lesů za posledních 200 let. Ohrožené jsou i lesy na Vysočině, v Brdech a všude v nízkých a středních polohách," upozornil Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí Duha.
„O potřebě změnit lesní hospodaření se ve sněmovně mluví už přes deset let. Hnutí Duha spouští výzvu Zachraňme lesy, aby se věci daly do pohybu," poznamenal Koželouh. Jak odborníci ve výzvě tvrdí, krásné a zdravé lesy jsou ty, v nichž rostou pro dané místo vhodné stromy různého druhu a stáří. Celý text si zájemci mohou přečíst na adrese www.zachranmelesy.cz.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Lesnictví

Lesnické zásahy a rozsáhlá těžba dřeva v polském chráněném Bělověžském pralese nejsou v souladu s právem Evropské unie. Ve svém rozsudku to dnes uvedl Soudní...

Čti dál
Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Lesnictví

Činnost ředitele úseku lesního a vodního hospodářství Lesů ČR může mít na budoucí vývoj lesnického hospodaření státního podniku zásadní vliv. Do této pozice byl na...

Čti dál
Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Myslivost

Vše o myslivosti přehledně, aktuálně, profesionálně! Lesnická práce s. r. o. u příležitosti mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu Silva Regina 2018 slavnostně spustila nový myslivecký informační...

Čti dál
Studenti jsou stále komunitou připravenou bránit demokratické principy

Studenti jsou stále komunitou připravenou bránit demokratické principy

Lesnictví

Česká zemědělská univerzita v Praze vstupuje do dalšího období s novým rektorem. Lesnická práce se ho zeptala, v čem chce tradiční univerzitu rozvíjet, jak vnímá...

Čti dál

11°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 92%

Vítr: 17.70 km/h

  • 24 Dub 2018 21°C 10°C
  • 25 Dub 2018 22°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby