logo Silvarium tisk

Olomoucký kraj – Největší majetkové přesuny za poslední čtvrtstoletí zažívá Olomoucký kraj. Stát vrací církvím majetek, o který přišly po únoru 1948. Ta katolická zatím získala mírně přes polovinu požadované rozlohy polí a lesů. Výnosy z nich mají v budoucnu pokrýt platy duchovních, ale financovat například i opravy.
Z požadovaných padesáti tisíc hektarů vesměs lesních pozemků dosud získalo olomoucké arcibiskupství 26 tisíc. Na zpoždění má vliv zejména situace na Jesenicku, kde stát arcibiskupství vrátil asi jen desetinu ze žádaných 22 tisíc hektarů.
Jedná se o církevní majetek, který v minulosti vlastnilo vratislavské arcibiskupství. „Z dokladů a dokumentů, které se podařilo Lesům ČR získat z archivů a archivních fondů, nebylo zcela jisté, že je možné uzavřít dohody o vydání. Proto Lesy ČR dohody o vydání majetku neuzavřely a majetek vydává krajský pozemkový úřad," sdělila mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.
U pozemků na Jesenicku vznikly pochybnosti, zda nebyly znárodněny podle takzvaných Benešových dekretů. To by jejich vydání znemožnilo. „Trvalo rok, než se ukázalo, že se na ně dekrety nevztahovaly. Odhaduji, že se vydávání těchto lesů brzy spustí, protože podle zákona by vše do konce roku mělo být vypořádáno," řekl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
Na vydání lesů netrpělivě čekají desítky obyvatel Jesenicka, které zaměstnání v lesích živí. Na restituovaných pozemcích totiž Lesy ČR zastavily práce. Těží zde pouze nahodile, například při ohrožení porostů kůrovcem nebo při likvidaci polomů. „Jde o standardní způsob hospodaření ve všech lesích, kterých se týkají církevní restituce," doplnila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
„Bohužel už vidíme, že nejlepší pracovníci z regionu Jesenicka odešli. Ti, kteří byli schopni najít si práci jinde, se za ní odstěhovali," poznamenal arcibiskup Jan Graubner.
Olomoucké arcibiskupství nyní hospodaří s polnostmi a lesy ve čtyřech krajích. V Olomouckém v Jeseníkách, v Mírovské vrchovině a na Konicku a ve Zlínském na Kroměřížsku, v Hostýnských vrších a severních Chřibech. Menší rozlohy získalo zpět též v Pardubickém kraji na Svitavsku a Jihomoravském na Vyškovsku a Blanensku.
S hospodařením v lesích již mají zkušenosti v sousedním ostravsko­opavském biskupství. Hospodaří zde na 25 tisících hektarů lesa. „Na veškeré práce v lesnické výrobě si najímáme živnostníky a malé firmy. Dnes máme kolem čtyř set smluvních partnerů. Prioritně zaměstnáváme lidi místní nebo z blízkého okolí," řekl generální vikář diecéze ostravsko­opavské Martin David. Díky tomu, že biskupství živnostníky zaměstnává na přímo, a ne skrze velké společnosti, může jim za práci nabídnout více peněz.
Kromě lesů získalo ostravsko­opavské biskupství i oboru v Hukvaldech. Chová zde desítky muflonů a daňků, ale i pstruhy, kapry a nově též včely. „Máme tak vlastní biskupský med," pochlubil se ředitel odboru Biskupské lesy Libor Konvičný.
Stejně jako v ostravskoopavské diecézi budou i v olomoucké výnosy z církevního majetku sloužit především pro platy kněží, katechetů a pastoračních asistentů. Na osobní náklady olomoucké arcibiskupství ročně vydá 170 milionů korun. Z velké části by zisky měly pokrýt též opravy a údržbu církevních nemovitostí. „Největší investice z restitucí bude nyní oprava gymnázia v Kroměříži. Budova potřebuje kompletní generální rekonstrukci," řekl Jan Graubner.
V budoucnu arcibiskupství nevylučuje vybudování nebo nákup vlastních kapacit na zpracování dřeva. Vychovávat si chce i mladé odborníky. „Chtěli bychom mít učňovskou školu, kde by krom jiného byl zemědělský a lesnický obor. Při této škole bychom chtěli mít školní statek. Zatím jsou to ale opravdu jen plány," dodal arcibiskup.
Stát vydá v pátek církvi i zámek v Kroměříži. Vydání Květné zahrady však památkáři odmítli, olomoucké arcibiskupství se proto obrátí na soud.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě