Přihlásit

Jen smrk? Věci dřív vyráběli z víc druhů dřeva (Brněnský deník)

Brno – Dnes lidé pokácený ovocný strom ze zahrady využijí jako palivo, dřív však měl širší využití. Například kolovrátky sestavovali řemeslníci z několika druhů dřeva. Skutečnost, že naši předkové zpracovali i švestku či hrušeň a lípu, prokázal výzkum vědců z Mendelovy univerzity v Brně. O jeho výsledcích nyní informovali.

Odborníci zkoumali staré dřevěné výrobky ze skanzenu ve Strážnici na Hodonínsku.

„Přímo na místě jsme odebrali vzorek, například třísku, který jsme převezli do laboratoře. Díky sledování přes mikroskop jsme určili druh dřeva," vysvětlil dendrochronolog Tomáš Kolář z Ústavu nauky o dřevě Lesnické a dřevařské fakulty.
Podle něj je přirozené, že lidé dřív využili víc dřevin. „Byly dostupné. Později se začal vysazovat smrk, jeho dřevo se dobře zpracovává. V minulosti tolik smrků nerostlo a v lesích bylo víc druhů stromů," objasnil.

Že byla dřív nabídka materiálu pestřejší, potvrzují i dnešní řemeslníci. „Předkové vyráběli i z mahagonu či palisandru. Teď pracuju hlavně s dubem, bukem a javorem," porovnal brněnský stolař Oldřich Vlček.
Kolář upozornil, že situace v lesích se v současnosti zase mění. „Smrky ohrožuje kůrovec a v lesích místo jehličnanů lesníci vysazují víc druhů dřeva," upozornil.

Za proměnu lesů může podle mluvčí Lesů České republiky Evy Jouklové hlavně sucho. Listnáče ho zvládají snáz.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál

13°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 56%

Vítr: 17.70 km/h

  • 23 Zář 2018 18°C 11°C
  • 24 Zář 2018 12°C 7°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby