Přihlásit

Jelenů je desetkrát víc. Po jejich hostině chřadne les (MF Dnes)

Přemnožená zvěř decimuje stromy v lesích kraje. Situace je jedna z nejhorších v zemi. Například jeleni stojící vedle sebe by vytvořili řadu dlouhou dva a půl kilometru.

LIBERECKÝ KRAJ V lesích kraje je až desetkrát víc jelení zvěře, než by mělo být. Lesníkům i zemědělcům způsobují obrovské škody. Mnohonásobně vyšší jsou ale i stavy srnek, daňků nebo muflonů. Počty se nedaří snižovat nebo to ani nikdo systematicky nedělá.
Na území kraje by podle takzvaných normovaných stavů přípustných podle zákona mělo být 500 jelenů. Myslivci však pravidelně zjišťují jejich trojnásobný počet. Jenže podle takzvaných zpětných propočtů z průměrných hodnot, je těchto zvířat desetinásobek. Tedy 4 200. Vyplývá to z výpočtů libereckého lesníka Jana Dudy. Jen pro představu. Kdyby se všichni tito jeleni postavili jako v tělocviku bok po boku, vytvořili by řadu o délce přibližně dva a půl kilometru. Řada by přitom měla být správně dlouhá „jen" 270 metrů.
U daňčí zvěře je normovaný stav zhruba 200 kusů, skutečný 1 000. Muflonů by mělo být v průměru 300, zpětným propočtem zjištěný stav je 1 300. U nejrozšířenějšího druhu, srnčí zvěře, je normovaný stav v průměru asi deset tisíc kusů. Ve skutečnosti jí je 19 tisíc.

Adam Pluhař

Celý článek najdete MF Dnes.

Komentáře   

+14 # Starý 2019-05-24 10:15
Ano, a tak je to po celé ČR.
A ještě nám to Mze různě dotuje :-)

"Tak jen tak dál a drobné vlastníky lesů pošlete do kopru", či je legislativou pomalu likvidujte.
Už tak jste jim sebrali tolik možností, jak chránit lesy...
Ale sami si tím pomalu podřezáváte větev a v celku vlastně všichni - kdo z veřejnosti a vás nezajde rád do lesa?

Tak kolegové, vlastníci drobných lesů, kdy už se domluvíme, plošně zakážeme určité věci obecného charakteru, dokud také nebudou ty plošné podpory pro nás???

V množství je síla !!

Doufám, že neporušuji kodex, když tak tak mně tento příspěvek smažte, ale nemyslím nic zlého, jen rovné podmínky pro drobné vlastníky lesů.

Však v praxi, kdo z drobných vlastníků má závory do lesa a další...
+8 # lesmistr 2019-05-27 12:11
Pokud je někde chyba, tak je to ve státní správě. NIKDE JINDE. Ta je primárně odpovědná za stav přírodního bohatství včetně zvěře. Stačí jenom poukázat na to, kdo a jak dlouhodobě hospodaří a kdo a co za své úkoly plní ( nebo neplní). Jeden výlet premiéra s několika ministry byl pouze trapným divadelním kouskem. Několik roků se jenom mluví a skutky nikde. První jsou funkce a boj o ně a následují sliby. Odpovědnost se přehazuje a čas běží. Pokud bude muset životní prostředí( nejenom v Evropě) ustupovat ekonomickým zájmům ( už se vlastně roky děje), bude hotovo. A taková slova už padla a podle toho se teď bude hrát. A není to jenom reakce na slova předsedy vlády Babiše. To je celosvětový trend.
+7 # Lynx 2019-05-27 13:16
Přesně. Problémy se zvěří se řeší minimálně dvě desítky let. A stále úspěšně stavy spárkaté zvěře narůstají (nemyslím pouze černou) stejně i úlovky.
Státní správa je nevýkonná a neschopná. Žádný jiný závěr není možno dovodit.
A žába na prameni na MZe pan Žižka, to je kapitola sama pro sebe.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Lesnictví

Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen...

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Lesnictví

Jaký je aktuální rozsah kalamity u Lesů České republiky, jaká bude strategie ochrany lesa v letošním roce nebo jak bude vypadat lesnické i ekonomické hospodaření...

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Lesnictví

16. valná hromada Komory soukromých lesů SVOL, která se konala ve čtvrtek 13. února 2020 v Jihlavě, znovu otevřela aktuální témata, která z pohledu soukromých...

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tank zveřejnili prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru od roku 2020. Pokud bude pokračovat trend posledních let, bude podle této prognózy v roce...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby