logo Silvarium tisk

16.8.2011
Bez obalu 15:30

Václav MALINA, moderátor

Příchod pozvaných i samotné jednání se obešlo bez teatrálních výstupů a také bez konkrétních závěrů, stvrzených podpisy pod společnou dohodou. Starosta hostitelské obce Modrava Antonín Šubrt musel z jednacího sálu na čerstvý vzduch jako první.

Antonín ŠUBRT, starosta obce Modrava

Já jsem z toho jednání odešel, protože já jsem si myslel, že se budeme bavit při tom jednání skutečně to, co je podstatou toho kulatého stolu. Máme tady problém, obrovský problém pro národní park. Je to blokáda Na Ztraceném. A že budeme hledat cesty jak udělat všechno pro to, aby žádná taková další blokáda už nebyla. Místo nalézání cesty jenom slyšíme argumenty, nedostali jsme se nikam, po tři čtvrtě hodiny jednání dál než k problematice takzvané červené mřížky, která byla nakreslena ředitelem Krejčím na lesnických mapách. A to je, myslím si, po necelé hodině strašně ubohý výsledek jednání. A je vidět, že není vůle ze strany jak ekologistů, tak jim spřátelených vědců nalézat jako cestu z toho, nebo pomoci napomoct z toho problému, ale je to jenom prostě výsledek mít co nejsilnější argumenty a vyhrát. To není boj, to není žádný prostor pro vítězství, to je prostor pro jednání a to jednání bylo mělo přinést výsledek. A jak patrno, že se nechce ten výsledek najít.

Václav MALINA, moderátor

Pane starosto, jenom ve stručnosti, červená mřížka pana Krejčího, to jest co?

Antonín ŠUBRT, starosta obce Modrava

To byl nějaký vnitřní předpis pana ředitele, kterým si zjednodušil na managementových mapách území, tady prostě nezasahuji proti kůrovci, ale jak jsme slyšeli z úst odborného náměstka, tak nemělo to vůbec žádný vliv, nebo nevycházelo to z rozhodnutí ministra životního prostředí Bursíka, kterým stanovil managementovou zonaci.

Václav MALINA, moderátor

V křesle ředitele šumavského parku už nesedí František Krejčí, ale Jan Stráský. Jak vidí za současné situace pomyslnou červenou mřížku, kde se má veškeré dění ponechat přirozenému vývoji, mluvčí blokády Vratislav Vozník?

Vratislav VOZNÍK, mluvčí blokády

Nám jde hlavně o to, aby se nezmenšovala území, která jsou v národní parku ponechána přírodě. A samozřejmě nám jde také o to, aby pokud už doktor Stráský musí v parku kácet, tak aby to kácení probíhalo na základě platných výjimek, které budou zřízeny podle správních řízení, které definuje zákon.

Václav MALINA, moderátor

Jednání trvalo zhruba dvě hodiny. Ředitel správy šumavského národního parku Jan Stráský poté zhodnotil debatu a představil novinku, která má zmírnit napětí na Šumavě.

Jan STRÁSKÝ, ředitel NP Šumava

Nejsem překvapen tím, že se znovu zopakovaly všechny hlavní argumenty toho, které, já to řeknu lidsky, znamená, že Šumava má být hnědá, je to proces tvorby v národním parku a že má  být zelená, což se myslí především ty dolní partie. Dohodli jsme se na tom a to jednání nakonec v to vyústilo, že nebudeme se pokoušet shodnout se na tom, jestli má být zelená nebo hnědá, že se budeme pokoušet respektovat ty rozdělené  hranice hnědé Šumavy a zelené. A že zavedeme jako správa národního parku skutečně něco jako horkou linku, kde vítáme od každého, je nám jedno, jaké to je hnutí nebo nehnutí, od každého jakoukoliv stížnost na to,že kácíme strom, který je zdravý, že kácíme strom, který měl být ponechán, protože už je tolik jaksi poškozen těmi houbami a tak dále, že to není efektní. Tvrdíme, že houby jsou na 15% a druhá strana říká, že na šedesáti. Což říkám konkrétní případ, který tam padl. A že já okamžitě dodám lidi, aby provedli kontrolu toho, jestli to je pravda a vyvodím z toho důsledky. Já si myslím, že je třeba, abychom si alespoň nelhali, když se neumíme dohodnout. Abychom si aspoň tedy ověřovali informace navzájem a snažili se opravit ty dezinformace, které špatně přijímá veřejnost, poněvadž to vypadá, že se tady neumíme domluvit. My se na tom hlavně domluvit neumíme a tato diskuse jasně ukázala, jak je potřeba zákon. Ten zákon je potřeba proto, aby se jasně vymezila pole pro ty jednotlivé typy ochrany. Diskuse mi ovšem přinese novou zkušenost. Není vůbec žádný problém dohodnout se i v takovémto seskupení a v jakémkoliv jiné, které se zabývá Šumavou, nad rozsahem první zóny. Je velký problém dohodnout se na těch ostatních zónách. Celé to dvouhodinové jednání se několikrát vrátilo a vlastně společný jmenovatel byl zabránit této ostudě, která se dělá tady a která vlastně nevyhovuje nikomu.

Václav MALINA, moderátor

Povedlo se?

Jan STRÁSKÝ, ředitel NP Šumava

To se uvidí, jestli se nesejdeme, jestli se sejdeme na blokádě nebo u stolu příště za měsíc, ano.

Václav MALINA, moderátor

Soubor monologů opravdu nemůže vést ke konkrétním závěrům. A snad oponenti dodrží aspoň slib, že si nebudou lhát. V nejbližších dnech budou ekologičtí aktivisté se správou šumavského parku hledat shodu, kolik parazitů likviduje kůrovce přirozenou cestou. Pokud zjistíme kácení dalších stromů, obnovíme blokádu, varoval Vratislav Vozník.

Vratislav VOZNÍK, mluvčí blokády

Maximalistický požadavek je takový, že se v bezzásahových zónách nebude zasahovat. Kompromisní je takový, že se dohodneme na nějakých principech co nejméně destruktivních, jakým by se v těch bezzásahových oblastech mohlo zasahovat. Neexistuje žádná konkrétní dohoda, o které bychom mohli říct, na tomto jsme se shodli. Padla nabídka vytvořit technický nástroj horké linky. Tato nabídka leží na stole a zatím k ní není žádné stanovisko. Uvidíme, já se také musím poradit s ostatními blokádníky, jak tady k této věci přistoupíme. Hlídky tady rozhodně zůstanou a pořád platí, že pokud se začne kácet, tak se blokáda obnoví v plné šířce. Budeme sledovat i další lokality, ať už je to Křemelná smrčina nebo Jezerní hřbet. Tam máme také jisté přísliby, že se tam kácet nebude.

Václav MALINA, moderátor

Předseda stínové vědecké rady Národního parku Šumava Jakub Hruška se domnívá, že se Šumava bez dalších blokád uloží k zimnímu spánku a klid zbraní poskytne prostor pro přípravy zákona o Národním parku Šumava.

Jakub HRUŠKA, předseda stínové vědecké rady NP Šumava

Jedinej, co já si myslím, že snad jasně zaznělo, že národní park se nechystá kácet v oblasti Jezerního hřbetu a že se snad nechystá kácet v oblastí Dolní Křemelné, což byly další potenciální místa, která by mohla vyvolat podobný konflikt jako Ptačí potok. Správa národního parku řekla, že plánuje na čtrnáct dní dopředu. To znamená, že v příštích čtrnácti dnech park nechystá žádnou významnější akci kácení kůrovcových stromů. Za čtrnáct dní bude začátek září a tou dobou již jistě žádné další rojení kůrovce nemůžeme očekávat. Takže já z toho dedukuji, že národní park s významnějším kácení pro letošek skončil a že máme podzim a zimu na to, abysme důkladně zapracovali na novém zákonu. A když ne na zákonu, tak alespoň na zonaci národního parku, protože zonaci lze přijmout i bez zákona. A to, že v tuto chvíli národní park nemá jasnou zonaci, považuji za klíčový problém, proč vznikají takové situace jako o Ptačího potoka.

Václav MALINA, moderátor

Začíná se tedy kolem Šumavy přece jen blýskat na lepší časy? Předseda Svazu obcí Národního parku Šumava a starosta Horní Plané Jiří Hůlka počítal, kolik zažil nadějných startů, které měly dát budoucnosti Šumavy jasné mantinely.

Jiří HŮLKA, předseda Svazu obcí Národního parku Šumava, starosta Horní Plané

Tak já už zažívám ve svém funkčním období asi patnáctý, možná šestnáctý start. A každému novému startu věřím. Je důležité, že se jednání vůbec uskutečnilo a že je snaha obou stran najít shodu v dalším postupu na Šumavě. Je důležité, že jsme se dohodli, že dialog musí pokračovat. A to, co se předvádělo v lokalitě Na Ztraceném, není tou cestou dopředu. Blokádu beru jako doprovodný jev v řešení zásadního problému. A tím je návrh zákona o národním parku. Ten má jednoznačně nastavit pravidla pro fungování území, aby jakýkoliv nový ministr a nový ředitel nemohl měnit dohodnuté postupy a zonace.

Václav MALINA, moderátor

Jaké signály mají rozpoznat obyvatelé a návštěvníci Šumavy po jednání, které může být krokem správným směrem, ovšem znovu bez hmatatelných závěrů. O sumář se pokusil předseda rady Národního parku Šumava Miloš Picek.

Miloš PICEK, předseda rady NP Šumava

Já si myslím, že turisté minimálně teď v závěru sezóny potřebujou skutečně, aby se ten region zklidnil. A to je to pro mě nejpodstatnější. Příslib správy národního parku, že je ochotná s ekology řadu věcí konzultovat, vytvářet společné expertní týmy, například na mortalitu kůrovce a tak dále, to vše by mělo přispět k tomu zklidnění. A to zklidnění regionu v současné době je nesmírně potřeba, protože řeči o tom, že i negativní reklama je reklama, platí jenom do určité míry.

Václav MALINA, moderátor

Ono se říká, že spásou pro další směřování Šumavy je zákon o Národním parku Šumava.

Miloš PICEK, předseda rady NP Šumava

Zákon o Národním parku Šumava by přinesl, řekněme, časové zklidnění. Už by nebylo možné dělat kotrmelce, co čtrnáct dní jinak, ať z té strany nebo z té strany. Dosud nebyla politická shoda.

Václav MALINA, moderátor

Další pokus o hledání politické shody začne 24.srpna. Kdy na ministerstvu životního prostředí zasedne pracovní skupina, která chystá zákon o Národním parku Šumava. Ten by měl pro cenné šumavské území stanovit jasná pravidla.

 

 

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě