logo Silvarium tisk
17.9.2008
ČRo - Rádio Česko

Martin KŘÍŽEK, moderátor

Vláda dnes měla rozhodnout o novele zákona o ochraně přírody a krajiny. Ta mimo jiné obsahuje ustanovení, které má zabránit nedovolenému kácení stromů mimo les. České aleje by se tak v budoucnu mohly dočkat lepší ochrany než dnes. Tématu se teď budu věnovat spolu s ředitelem odboru vnějších vztahů ministerstva životního prostředí Jakubem Kašparem. Dobrý den.

Jakub KAŠPAR, ředitel odboru vnějších vztahů ministerstva životního prostředí

Dobré odpoledne.

Martin KŘÍŽEK, moderátor

Podle nejnovějších informací nakonec bylo projednávání záměru na vládě přerušeno. Proč?

Jakub KAŠPAR, ředitel odboru vnějších vztahů ministerstva životního prostředí

Tak bylo to ze dvou důvodů. Tím jedním je, že na vládě dnes nebyl přítomen pan premiér Topolánek, protože je na zahraniční cestě na Ukrajině. A zákon o ochraně přírody a krajiny je zásadní norma v oblasti ochrany přírody, takže by asi bylo vhodné, aby u toho schvalování definitivního pan premiér byl. Tím druhým důvodem bylo, že přímo při tom projednávání mezi ministry došlo k několika návrhům na určité drobné úpravy legislativní a předznění a to není možné udělat přímo na vládě, takže ministři se domluvili na tom, že na přespříští vládu ten upravený materiál dostanou a projednají ho, doprojednají ho znovu. A protože příští vláda je už v pondělí, tak to by se nestihlo, také z toho důvodu je to až na přespříští vládu.

Martin KŘÍŽEK, moderátor

Pojďme k samotné novele, konkrétně k nedovolenému kácení stromů mimo les. Proč ministerstvo přichází se změnou v této oblasti?

Jakub KAŠPAR, ředitel odboru vnějších vztahů ministerstva životního prostředí

Tak tím největším impulsem bylo pravděpodobně jaro roku 2006, kdy došlo v některých krajích doslova k takové explozi kácení stromořadí podél silnic, což bylo velmi nelibě neseno jednak občany a samozřejmě ani ministerstvu životního prostředí se to nějak zvlášť nelíbilo, protože aleje jsou významným krajinným prvkem a do české krajiny nepochybně patří, byť si lze jistě představit, že v některých případech to kácení je odůvodněné, ale ten rozměr v roce 2006, ve kterém se to odehrávalo, byl extrémní. Z toho důvodu jsme přistoupili k úpravě právě v tomto zákonu.

Martin KŘÍŽEK, moderátor

Co se týče alejí u silnic, často se poukazovalo na nejednotnost stávající legislativy, kdy mohlo docházet k nejednoznačnému výkladu, a to mezi zákonem o ochraně přírody a zákonem o pozemních komunikacích. Můžete to přiblížit, v čem byla ta nejednoznačnost a jak vlastně to nyní navrhujete řešit?

Jakub KAŠPAR, ředitel odboru vnějších vztahů ministerstva životního prostředí

Já myslím, že tam o žádnou reálnou nejednotnost snad příliš ani nešlo, že to je spíše taková zástupná diskuse, která se kolem toho vedla. Tam šlo o to, že i podle zákona o ochraně přírody a krajiny, tak jak platí dnes, tak vlastně ta stromořadí kolem silnic a případně železnic nepodléhala povolovacímu procesu. Stačilo, když správce té komunikace to kácení oznámil a pak si mohl kácet, přestože například nebyly bezpečnostní nebo zdravotní důsledky, zdravotně míněno ze strany těch stromů, důvody pro kácení těch stromů. A ta novela zavádí ten systém jinak, a to tak, že bude potřeba povolení k tomu, které bude vydávat příslušný orgán ochrany přírody, což vesměs je, jsou odbory životního prostředí obcí ve spolupráci se silničními úřady příslušnými, respektive po dohodě s nimi. Jedině v případě, že by k té dohodě nedošlo, tak by rozhodoval nejbližší nadřízený úřad, což je vesměs krajský úřad.

Martin KŘÍŽEK, moderátor

Novela zákona o ochraně přírody a krajiny ovšem počítá i s dalšími změnami. Například v rozhodování o výjimkách ze zákona jde o to, že pravomoci by z vlády přešly na správní úřady. Došlo by podle vás ke zjednodušení celé procedury. Jak by to třeba v praxi vypadalo?

Jakub KAŠPAR, ředitel odboru vnějších vztahů ministerstva životního prostředí

Důvodem pro to je, důvody pro to jsou dva. Právě jedním z nich je významné zjednodušení administrativy a přesunutí toho rozhodování blíž k tomu žadateli o výjimku a blíž do toho regionu, ve kterém se ta činnost, na kterou ta výjimka je požadovaná, má odehrávat, ať už jde o fotografování v prvních zónách chráněných krajinných oblastí, nebo národních parků, nebo třeba vjezdy nějakých motorových vozidel a podobně. Jde o to, že pro chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace, národní přírodní památky by ty výjimky namísto vlády napříště už udělovala Agentura ochrany přírody a krajiny a její regionální pobočky. A pro národní parky by to byly správy národních parků a pro přírodní památky a přírodní rezervace by to byly krajské úřady. A už by se tím, těmi jednotlivostmi nemusela zabývat vláda, tak jak musí dnes. A tím druhým důvodem bylo to, že dnes, tak jak to je dneska nastaveno v zákoně díky pozměňovacímu návrhu poslanců, to funguje v podstatě mimo režim správního řízení, to znamená, že jednak nemůže ten proces nijak připomínkovat nikdo, ani ten, kterého se to přímo týká. A jednak neexistuje žádná možnost odvolání. Takže ta novela zákona tenhle ten stav řeší a napravuje.

Martin KŘÍŽEK, moderátor

Zmínil jste se o Agentuře ochrany přírody a krajiny České republiky. S jeho vytvořením právě počítá také tato novela, o které mluvíme, a to jako správní úřad pro zvláště chráněná území. Co nového, co se týče působnosti, by to pro agenturu znamenalo?

Jakub KAŠPAR, ředitel odboru vnějších vztahů ministerstva životního prostředí

No, v první řadě právě ta, by na ni přešla ta agenda udělování výjimek ze zákona, což je správní činnost. Probíhala by, jak jsem říkal, ve správním řízení. Ta agentura existuje, to je existující instituce. Nové by bylo to, že by právě získala status právního úřadu. Kromě toho, že by právě měla na starosti udělování výjimek, tak by vlastně vykonávala státní správu v oblasti ochrany přírody na těch územích, která jí jsou svěřena. To znamená především v chráněných krajinných oblastech a v těch národních přírodních rezervacích.

Martin KŘÍŽEK, moderátor

Ředitel odboru vnějších vztahů ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Děkuji za rozhovor, na slyšenou.

Jakub KAŠPAR, ředitel odboru vnějších vztahů ministerstva životního prostředí

Na slyšenou.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě