Přihlásit

Jedna z nejstarších dubových alejí v Tovačově má za sebou obnovu (ČTK)

Přerov 9. června (ČTK) - Jedna z nejstarších dubových alejí na Moravě, alej u rybníka Kolečko v Tovačově na Přerovsku, má za sebou rozsáhlou obnovu. Odborníci při ní ošetřili 179 přestárlých stromů, část z nich ale museli kvůli jejich stavu pokácet. Práce byly zahájeny loni v září, projekt byl dokončen letos v v květnu. Náklady byly téměř tři miliony korun bez DPH, informovala ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

"Celkem 179 velmi starých stromů ošetřili arboristé. Vyřezaly se náletové dřeviny a vykácely nebezpečné stromy s malou vitalitou a krátkodobou perspektivou. Na místě je vysazeno 242 sazenic převážně dubu letního, ale také jilmu vazu a topolu černého," uvedl krajský ředitel podniku Lesy ČR Brno Dalibor Šafařík.

Zásah odborníků prodloužil životnost stromů a zvýšil také bezpečnost návštěvníků této vyhledávané lokality, kterou vede frekventovaná cyklostezka i turistická trasa. "I v dalších třech letech se budou vysazené stromy pravidelně zalévat, dosazovat sazenice a opravovat oplocení jednotlivých dřevin," doplnil Šafařík.

Cílem několikaměsíčního zásahu bylo podle Jouklové především ošetřit a zachovat v místě aleje co nejvíce letitých stromů. Nyní utvoří kostru porostu a zachovají tamější biotop se zvláště chráněnými živočichy i silně ohroženými druhy, jako je například brouk páchník hnědý, lesák rumělkový, kovařík a také devět druhů netopýrů.

Stromořadí staré více než čtyři sta let založil ve střední části Hornomoravského úvalu, zvaném Středomoravská Niva, rod Pernštejnů. Mnoho dřevin již však bylo přestárlých.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Lesnictví

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje asi nejrychleji v Česku, i kvůli vysokému zastoupení smrků. Oslabené stromy se nedokážou bránit kůrovci, který je...

Čti dál
Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Lesnictví

Aktualizováno 14. 8. Novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR se od 1. září 2018 stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef...

Čti dál
Čína má zájem o další české dřevo

Čína má zájem o další české dřevo

Lesnictví

Lesy České republiky jednají se zástupci Číny o dalších kontraktech spojených s prodejem dříví. Přebytek dříví na středoevropském trhu a nejistota odbytu vedly zástupce podniku Lesy...

Čti dál
SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

Lesnictví

Současným stavem kůrovcové kalamity a možnostmi jejího řešení u nestátních vlastníků lesů se zabýval na svém pravidelném jednání republikový výbor SVOL. Konstatoval, že nečinnost státní...

Čti dál

23°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 52%

Vítr: 6.44 km/h

  • 19 Srp 2018 31°C 16°C
  • 20 Srp 2018 32°C 17°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby