Přihlásit

Jedna z nejstarších dubových alejí v Tovačově má za sebou obnovu (ČTK)

Přerov 9. června (ČTK) - Jedna z nejstarších dubových alejí na Moravě, alej u rybníka Kolečko v Tovačově na Přerovsku, má za sebou rozsáhlou obnovu. Odborníci při ní ošetřili 179 přestárlých stromů, část z nich ale museli kvůli jejich stavu pokácet. Práce byly zahájeny loni v září, projekt byl dokončen letos v v květnu. Náklady byly téměř tři miliony korun bez DPH, informovala ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

"Celkem 179 velmi starých stromů ošetřili arboristé. Vyřezaly se náletové dřeviny a vykácely nebezpečné stromy s malou vitalitou a krátkodobou perspektivou. Na místě je vysazeno 242 sazenic převážně dubu letního, ale také jilmu vazu a topolu černého," uvedl krajský ředitel podniku Lesy ČR Brno Dalibor Šafařík.

Zásah odborníků prodloužil životnost stromů a zvýšil také bezpečnost návštěvníků této vyhledávané lokality, kterou vede frekventovaná cyklostezka i turistická trasa. "I v dalších třech letech se budou vysazené stromy pravidelně zalévat, dosazovat sazenice a opravovat oplocení jednotlivých dřevin," doplnil Šafařík.

Cílem několikaměsíčního zásahu bylo podle Jouklové především ošetřit a zachovat v místě aleje co nejvíce letitých stromů. Nyní utvoří kostru porostu a zachovají tamější biotop se zvláště chráněnými živočichy i silně ohroženými druhy, jako je například brouk páchník hnědý, lesák rumělkový, kovařík a také devět druhů netopýrů.

Stromořadí staré více než čtyři sta let založil ve střední části Hornomoravského úvalu, zvaném Středomoravská Niva, rod Pernštejnů. Mnoho dřevin již však bylo přestárlých.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál
MZe reaguje na kritiku vyhlášky o zpracování OPRL a o vymezení HS

MZe reaguje na kritiku vyhlášky o zpracování OPRL a o vymezení HS

Lesnictví

Navrhovaná novela vyhlášky o lesích vzbudila rozruch. V médiích a na internetu se objevilo několik poplašných tvrzení například o tom, že určuje druhovou skladbu lesů...

Čti dál

29°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 36%

Vítr: 22.53 km/h

  • 21 Čer 2018 30°C 14°C
  • 22 Čer 2018 15°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby