Přihlásit

Jeden z nejstarších a největších smrků v národním parku České Švýcarsko vyvrátila vichřice (ČRo - sever.cz)

Jeden z nejstarších a největších smrků v národním parku České Švýcarsko padl za oběť vichřici z předminulého týdně. Objevili ho strážci, kteří se postupně dostávají přes spadané stromy do lesů uprostřed samotného parku. Odborníci ze správy parku teď chtějí přesně určit stáří stromu. Bude ve stovkách let.

Tento smrk měl 46 metrů a kousek, a byl to jeden z největších smrků, který v Labských pískovcích máme. Na německé straně nedaleko odtud je u Křinice smrk, který má výšku 53 metrů a stáří je téměř 400 let. Stáří tady toho stromu zatím odhadujeme na něco přes 200 let," říká strážce národního parku a fotograf Václav Sojka. „Obvod kmene má určitě přes 3 metry," doplňuje další míru mluvčí národního parku Tomáš Salov.

Na padlého velikána se v nejbližší době chystají dřevorubci s motorovými pilami i odborníci, kteří chtějí zjistit přesné stáří stromu. „Máme domluveno, že z toho uděláme výřezy, které pak použijeme pro naše výstavní účely. Tolik takhle zajímavých starých smrků tady nemáme," dodává Tomáš Salov. Národní park České Švýcarsko teď zvažuje vyhlášení zákazu vstupu do lesů. „Neměl by ale platit moc dlouho," uklidňuje Salov.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Myslivost

Od dnešního dne je v prodeji dotisk velmi úspěšné monografie o loveckém plemeni teriérů - jagdteriérovi, která vyšla v nakladatelství Lesnická práce v roce 2012.

Čti dál
Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Lesnictví

Aktualizováno - 22. 11. Polsko musí okamžitě přestat kácet v chráněném Bělověžském pralesu, nebo zaplatí každý den pokutu 100.000 eur (asi 2,5 milionu Kč). Rozhodl...

Čti dál
Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesnictví

Lesy ČR vypsaly lesnické tendry na období 2018 až 2021. Týkají se převážně územních jednotek, na nichž bude k 31. prosinci 2017 ukončen smluvní vztah...

Čti dál
Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Myslivost

V nakladatelství Lesnická práce právě vyšla reprezentativní kniha Ing. Zdeňka Auerswalda o významném českém malíři zvěře Stanislavu Lolkovi.

Čti dál

1°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 94%

Vítr: 11.27 km/h

  • 23 Lis 2017 8°C 1°C
  • 24 Lis 2017 9°C 3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC