Přihlásit

Jeden strom vykoná stejnou „práci“ jako pět klimatizací, říká přírodovědec (impuls.cz)

Rovnováhu mezi zelení a sluneční energií i vliv kácení lesů na globální oteplování zkoumá přírodovědec Jan Pokorný z Jindřichova Hradce. Podílel se na projektech v Africe i Austrálii, pomáhal s obnovou přírody v poničené krajině a přednášel na řadě univerzit.

Voda v přírodě mu učarovala. Narodil se do kraje plného rybníků a celý život se věnuje tomu, jak vegetace ovlivňuje zadržování vody a celosvětové klima.
Biolog, hydrolog a klimatolog Jan Pokorný z Jindřichova Hradce vidí za oteplováním Země především odlesňování a vysušování krajiny. Stromy dle něj dokážou ochladit městské ovzduší mnohem lépe než klimatizace a velká parkoviště fungují stejně jako poušť.

„Studoval jsem gymnázium v Českých Budějovicích a měli jsme výborné učitele, kterým jsem vděčný dodnes. Rozhodl jsem se pak pro přírodovědnou fakultu a vystudoval fyziologii rostlin. Po škole jsem pak měl jít učit na zemědělskou fakultu a říkal si, že nic neumím. Hledal jsem, kde bych se mohl něco přiučit, a ukázalo se, že v Třeboni je výborné pracoviště Botanického ústavu, kam mě vzali a opravdu hodně jsem se tam naučil. Ale pořád jsem cítil, že bych měl jít někam do zahraničí," vzpomíná 74letý Pokorný.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+10 # Rensa 2020-03-23 09:34
Vysýchání není způsobeno klimatickou změnou, ale klimatická změna je způsobena vysýcháním. Nikoliv CO2, ale zplundrovaná krajina je příčinou.
Všechny dosavadní civilizace zničilo extenzivní zemědělství.
-7 # Vladimír Pelíšek 2020-03-24 07:49
Tak to je naprostý nesmysl, co říkáte. Na klimatickou změnu má vliv podstatně více faktorů, než to, jestli ta nebo ona země odlesňuje nebo ne. Například v ČR vzrostl podíl půd s lesními porosty za posledních 200 let více než dvojnásobně. Stačí se podívat třeba na filmy ještě z 50.let, jak byla krajina až po hory rozryta různými políčky, jak neuvěřitelně musely takové půdy erodovat. Ti některými tak idealizovaní zodpovědní hospodáři hospodařili tak, že po kdejakém středně silném dešti byly řeky tmavě hnědé, takže už v 19. století byla eroze strašákem. Podíl půdy chráněné stromy u nás trvale roste a vzhledem k útlumu zemědělství oproti době před 30 a více lety se to tempo zrychluje. Největší prasárny tohoto typu se děly v 70. a 80. letech, kdy se bez pardonu rozorávaly zbylé meze, ničily remízky a pokud vám to vadilo, nebyl pro systém problém vás umlčet.
Navíc je tady aspekt meteorologický. Pokud se budou v létě neustále obnovovat tlakové výše, tak prostě nezaprší, kdekoliv, kde budou.
Je neskutečné, jak může dnes díky internetu šířit kdekdo neomezeně svá moudra stejně jako odborník, a vždy najde své bratrstvo kočičí pracky, které mu to olajkuje.
-6 # Vladimír Pelíšek 2020-03-24 08:46
Očekávám vyvrácení těch mých omylů, milí idi..ci neschopní protiargumentace, ale jen mínusování. Nebo vás ve škole učili jen mačkat tlačítka jak cvičenou opičku? Máte i základy psaní?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda schválila protikrizová opatření MZe kvůli koronaviru za šest mld. Kč

Vláda schválila protikrizová opatření MZe kvůli koronaviru za šest mld. Kč

Lesnictví

Více než miliardu korun pro vlastníky lesů, zvýšení rozpočtu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) o miliardu a 3,3 miliardy na doplňkové platby...

MZe: Další peníze pro vlastníky lesů bude muset odsouhlasit vláda

MZe: Další peníze pro vlastníky lesů bude muset odsouhlasit vláda

Lesnictví

Další 1,3 miliardy korun na kompenzace poklesu cen dříví budou k dispozici, až je schválí vláda. 23. 3. to v reakci na požadavek Sdružení vlastníků...

V čele Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova na Slovensku bude poprvé lesník

V čele Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova na Slovensku bude poprvé lesník

Lesnictví

V sobotu 21. března prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová jmenuje novou Vládu Slovenské republiky. Ministrem zemědělství a rozvoje venkova se stane poprvé lesník, Ing. Ján...

Koronavirus ohrožuje boj s kůrovcem v nestátních lesích

Koronavirus ohrožuje boj s kůrovcem v nestátních lesích

Lesnictví

Pro zajištění účinného boje lesníků s kůrovcem a zachování lesů pro další generace podle SVOL nelze přestat těžit, přibližovat a asanovat kůrovcem napadené dříví. Při...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby