Přihlásit

Japonští vědci vytvořili alkoholický nápoj ze dřeva (novinky.cz)

Tým japonských vědců zjistil, že lze ze dřeva vyrobit alkoholický nápoj. Prozatím se mu podařilo vytvořit drink ze dřeva třešně, cedru a břízy, už se ale těší, až vyzkouší další druhy stromů. Nápoj prozatím nebyl schválen ke konzumaci, vědci ale doufají, že by se mohl dostat do prodeje v rozmezí několika příštích let.

Dřevo mělo již odpradávna širokou škálu využití. Používalo se jako topivo, vyráběl se z něj papír či nábytek a nyní to vypadá, že stonky vyšších rostlin v budoucnu poslouží i k výrobě alkoholických nápojů.

Japonští vědci přitom na tento objev přišli náhodou po téměř desetiletém výzkumu, při němž se snažili přijít na ekologické způsoby zpracování dřeva na pohonné hmoty na bázi alkoholu.

„Původně jsme nad alkoholovým nápojem nepřemýšleli. Snažili jsme se vyvinout nový způsob rozkladu dřeva, když jsme zjistili, že se celý proces neobejde bez potravinářských přídatných látek," řekl agentuře Reuters výzkumník z japonského institutu Forestry and Forest Products Research Institute Yuichiro Otsuka.

Způsob výroby nevšedního alkoholického nápoje spočívá ve fermentaci drceného dřeva s vodou a kvasinkami. Za pouhých deset dní vznikne tekutina, která chuťově připomíná alkoholický nápoj zrající několik let v dřevěném barelu.

Chtějí vyzkoušet co nejvíce stromů

Týmu japonských vědců se zatím podařilo vytvořit drink ze dřeva třešně, cedru a břízy. Pro lepší představu, ze čtyř kilogramů cedru vyrobí 3,8 litru nápoje s 15 procenty alkoholu.

„Japonsko má více než 1200 druhů stromů a do té doby, než je všechny vyzkoušíme, nebudeme vědět, jakou chuť každý z nich má. Některé stromy mohou mít příchuť, která nás překvapí, takže jich chceme vyzkoušet tolik, kolik jen bude možné," netají své plány Otsuka.

Ačkoliv tato novinka prozatím nebyla oficiálně schválena ke konzumaci, vědci doufají, že by se mohla dostat do prodeje v rozmezí několika příštích let.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Read more
Část poslanců žádá navýšení podpory pro LH o 5,8 mld. Kč

Část poslanců žádá navýšení podpory pro LH o 5,8 mld. Kč

Lesnictví

Ve čtvrtek 5. prosince projednala Poslanecká sněmovna ve druhém čtení vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2019. Poslanec Stanislav Blaha předložil pozměňovací návrh...

Read more
Národní výstava myslivosti 2019 v Brně

Národní výstava myslivosti 2019 v Brně

Komerční zpráva

Po dvou letech proběhne 12.–15. 5. 2019 na brněnském výstavišti Národní výstava myslivosti. Ve stejném termínu bude probíhat také Mezinárodní veletrh pro živočišnou výrobu ANIMAL...

Read more
Školkaři: ročně můžeme vypěstovat 300 mil. sazenic lesních dřevin

Školkaři: ročně můžeme vypěstovat 300 mil. sazenic lesních dřevin

Lesnictví

Nová anketa! S nepříznivým vývojem kalamity v našich lesích stoupá i výměra holin což by v případě umělé obnovy lesa znamenalo i zvýšenou spotřebu sadebního...

Read more

3°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 86%

Vítr: 40.23 km/h

  • 10 Pro 2018 5°C 0°C
  • 11 Pro 2018 2°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby