Přihlásit

Japonští vědci vytvořili alkoholický nápoj ze dřeva (novinky.cz)

Tým japonských vědců zjistil, že lze ze dřeva vyrobit alkoholický nápoj. Prozatím se mu podařilo vytvořit drink ze dřeva třešně, cedru a břízy, už se ale těší, až vyzkouší další druhy stromů. Nápoj prozatím nebyl schválen ke konzumaci, vědci ale doufají, že by se mohl dostat do prodeje v rozmezí několika příštích let.

Dřevo mělo již odpradávna širokou škálu využití. Používalo se jako topivo, vyráběl se z něj papír či nábytek a nyní to vypadá, že stonky vyšších rostlin v budoucnu poslouží i k výrobě alkoholických nápojů.

Japonští vědci přitom na tento objev přišli náhodou po téměř desetiletém výzkumu, při němž se snažili přijít na ekologické způsoby zpracování dřeva na pohonné hmoty na bázi alkoholu.

„Původně jsme nad alkoholovým nápojem nepřemýšleli. Snažili jsme se vyvinout nový způsob rozkladu dřeva, když jsme zjistili, že se celý proces neobejde bez potravinářských přídatných látek," řekl agentuře Reuters výzkumník z japonského institutu Forestry and Forest Products Research Institute Yuichiro Otsuka.

Způsob výroby nevšedního alkoholického nápoje spočívá ve fermentaci drceného dřeva s vodou a kvasinkami. Za pouhých deset dní vznikne tekutina, která chuťově připomíná alkoholický nápoj zrající několik let v dřevěném barelu.

Chtějí vyzkoušet co nejvíce stromů

Týmu japonských vědců se zatím podařilo vytvořit drink ze dřeva třešně, cedru a břízy. Pro lepší představu, ze čtyř kilogramů cedru vyrobí 3,8 litru nápoje s 15 procenty alkoholu.

„Japonsko má více než 1200 druhů stromů a do té doby, než je všechny vyzkoušíme, nebudeme vědět, jakou chuť každý z nich má. Některé stromy mohou mít příchuť, která nás překvapí, takže jich chceme vyzkoušet tolik, kolik jen bude možné," netají své plány Otsuka.

Ačkoliv tato novinka prozatím nebyla oficiálně schválena ke konzumaci, vědci doufají, že by se mohla dostat do prodeje v rozmezí několika příštích let.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

Lesnictví

V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby pro rychlejší komunikaci s obcemi s rozšířenou působností. Půjde o Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský...

Čti dál
Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál

13°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 74%

Vítr: 28.97 km/h

  • 24 Čer 2018 16°C 10°C
  • 25 Čer 2018 20°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby