Přihlásit

Japonští vědci vytvořili alkoholický nápoj ze dřeva (novinky.cz)

Tým japonských vědců zjistil, že lze ze dřeva vyrobit alkoholický nápoj. Prozatím se mu podařilo vytvořit drink ze dřeva třešně, cedru a břízy, už se ale těší, až vyzkouší další druhy stromů. Nápoj prozatím nebyl schválen ke konzumaci, vědci ale doufají, že by se mohl dostat do prodeje v rozmezí několika příštích let.

Dřevo mělo již odpradávna širokou škálu využití. Používalo se jako topivo, vyráběl se z něj papír či nábytek a nyní to vypadá, že stonky vyšších rostlin v budoucnu poslouží i k výrobě alkoholických nápojů.

Japonští vědci přitom na tento objev přišli náhodou po téměř desetiletém výzkumu, při němž se snažili přijít na ekologické způsoby zpracování dřeva na pohonné hmoty na bázi alkoholu.

„Původně jsme nad alkoholovým nápojem nepřemýšleli. Snažili jsme se vyvinout nový způsob rozkladu dřeva, když jsme zjistili, že se celý proces neobejde bez potravinářských přídatných látek," řekl agentuře Reuters výzkumník z japonského institutu Forestry and Forest Products Research Institute Yuichiro Otsuka.

Způsob výroby nevšedního alkoholického nápoje spočívá ve fermentaci drceného dřeva s vodou a kvasinkami. Za pouhých deset dní vznikne tekutina, která chuťově připomíná alkoholický nápoj zrající několik let v dřevěném barelu.

Chtějí vyzkoušet co nejvíce stromů

Týmu japonských vědců se zatím podařilo vytvořit drink ze dřeva třešně, cedru a břízy. Pro lepší představu, ze čtyř kilogramů cedru vyrobí 3,8 litru nápoje s 15 procenty alkoholu.

„Japonsko má více než 1200 druhů stromů a do té doby, než je všechny vyzkoušíme, nebudeme vědět, jakou chuť každý z nich má. Některé stromy mohou mít příchuť, která nás překvapí, takže jich chceme vyzkoušet tolik, kolik jen bude možné," netají své plány Otsuka.

Ačkoliv tato novinka prozatím nebyla oficiálně schválena ke konzumaci, vědci doufají, že by se mohla dostat do prodeje v rozmezí několika příštích let.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál

8°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 78%

Vítr: 46.67 km/h

  • 24 Zář 2018 14°C 7°C
  • 25 Zář 2018 12°C 5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby