Přihlásit

Japonští vědci vytvořili alkoholický nápoj ze dřeva (novinky.cz)

Tým japonských vědců zjistil, že lze ze dřeva vyrobit alkoholický nápoj. Prozatím se mu podařilo vytvořit drink ze dřeva třešně, cedru a břízy, už se ale těší, až vyzkouší další druhy stromů. Nápoj prozatím nebyl schválen ke konzumaci, vědci ale doufají, že by se mohl dostat do prodeje v rozmezí několika příštích let.

Dřevo mělo již odpradávna širokou škálu využití. Používalo se jako topivo, vyráběl se z něj papír či nábytek a nyní to vypadá, že stonky vyšších rostlin v budoucnu poslouží i k výrobě alkoholických nápojů.

Japonští vědci přitom na tento objev přišli náhodou po téměř desetiletém výzkumu, při němž se snažili přijít na ekologické způsoby zpracování dřeva na pohonné hmoty na bázi alkoholu.

„Původně jsme nad alkoholovým nápojem nepřemýšleli. Snažili jsme se vyvinout nový způsob rozkladu dřeva, když jsme zjistili, že se celý proces neobejde bez potravinářských přídatných látek," řekl agentuře Reuters výzkumník z japonského institutu Forestry and Forest Products Research Institute Yuichiro Otsuka.

Způsob výroby nevšedního alkoholického nápoje spočívá ve fermentaci drceného dřeva s vodou a kvasinkami. Za pouhých deset dní vznikne tekutina, která chuťově připomíná alkoholický nápoj zrající několik let v dřevěném barelu.

Chtějí vyzkoušet co nejvíce stromů

Týmu japonských vědců se zatím podařilo vytvořit drink ze dřeva třešně, cedru a břízy. Pro lepší představu, ze čtyř kilogramů cedru vyrobí 3,8 litru nápoje s 15 procenty alkoholu.

„Japonsko má více než 1200 druhů stromů a do té doby, než je všechny vyzkoušíme, nebudeme vědět, jakou chuť každý z nich má. Některé stromy mohou mít příchuť, která nás překvapí, takže jich chceme vyzkoušet tolik, kolik jen bude možné," netají své plány Otsuka.

Ačkoliv tato novinka prozatím nebyla oficiálně schválena ke konzumaci, vědci doufají, že by se mohla dostat do prodeje v rozmezí několika příštích let.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly...

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Aktualizováno 20. 3. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby