logo Silvarium tisk

Tomáš Duda, Petr Březina

Protože se v poslední době na webu www.silvarium.cz objevují informace a hovoří se1 o trendu certifikací vzhledem k poptávce trhu, FSC ČR považuje za vhodné doplnit krátký přehled o vývoji za posledních pět let ve světě i v České republice2.  Až na výjimky čísla ukazují jednoznačný růst FSC jako v mnoha indikátorech celosvětově nejrozšířenější a dynamicky stále rostoucí certifikace lesního hospodaření a zpracovatelského řetězce.

Data3 vycházejí z výročních zpráv a veřejně dostupných dokumentů certifikačních systémů4.  Celosvětově má FSC zhruba třikrát více certifikátů zpracovatelského řetězce5 než druhá certifikace PEFC (zhruba 28 tisíc firem oproti 10 tisícům) ve 111 zemích (oproti 65 zemím). Za posledních pět let pak počet certifikátů FSC zpracovatelského řetězce narostl přibližně o 13 000, u druhé certifikace pak o 4000. V případě FSC pak jde o 80% nárůst! Lesní hospodaření FSC je ve světě rozšířeno v 80 zemích (oproti 29), rozlohu má však menší. Pokud se ale bavíme o celosvětovém trendu, počet certifikovaných milionů hektarů za posledních pět let u FSC narostl o 56 % (ze 118 na 184), u druhé certifikace pak o 14 % (z 224 na 255). Konkrétně v Evropě, která byla zmíněna, je pak vzestupný trend u obou certifikací přibližně stejný a certifikováno je podobné množství lesů (FSC má 81 mil. ha, PEFC 87 mil ha). V rámci zpracovatelského řetězce pak v Evropě FSC má asi 14,5 tisíce certifikátů, druhý systém zhruba 8,5 tisíce. Nárůst u FSC pak je za posledních pět let 96 %, v druhém případě asi 60 %.

To je u globálně propojeného trhu významný signál. Především počet a růst certifikátů FSC u zpracovatelského řetězce je zprávou, že spotřebitelé vysoce oceňují výrobky s logem FSC. To doložil i standardní kvantitativní výzkum FSC ČR reprezentativního vzorku české společnosti, který provedla u společnosti Focus: Marketing & Social Research6.  V něm se 83 % respondentů vyjádřilo, že FSC je dobrá myšlenka, kterou stojí za to podporovat.

Ani diskutovaná duální certifikace pak není zanedbatelná – celosvětově má oba certifikáty asi polovina zpracovatelských firem a třetina lesních majetků PEFC. Možnosti vzájemného uznávání jsou však v případě FSC záležitostí mezinárodního centra, nikoliv české pobočky7.

Z uvedených čísel opravdu nelze jakkoliv vyvozovat, že certifikace FSC je ojedinělá. Naopak, celosvětově je v mnoha indikátorech nejrozšířenějším a stále dynamicky rostoucím, důvěryhodným certifikačním systémem. FSC navíc podporují významné nevládní organizace, dbá na transparentnost (informace z auditů jsou veřejně přístupné, kontroluje se v terénu, je zde signifikantní zpětná vazba v rámci odebírání certifikátů), má podporu spotřebitelů a podporuje malé vlastníky lesa.

Pokud srovnáme certifikace v České republice dle posledních veřejných údajů jejich mezinárodních centrál ze stejného období, najdeme zde přibližně stejný počet certifikátů zpracovatelského řetězce8.  Ovšem nárůst FSC CoC certifikátu je v ČR v posledních pěti letech přes 300 %! Druhý systém v počtu certifikátů podle uvedených zdrojů v tomto období nárůst nevykazuje. Jediný negativní indikátor pro FSC je certifikovaná lesní plocha, která má v současnosti v ČR 2 % (oproti 70 % PEFC). Tento stav se však na rozdíl od trendů v jiných oblastech u obou certifikací mnoho let nemění a nemá dynamiku. O to více se pak ale v ČR ukazuje disproporce mezi počtem FSC certifikátů zpracovatelského řetězce a certifikovanou plochou. Uvedená čísla tak kromě srovnání certifikačních systémů ukazují na zvyšující se poptávku a potřebu lokální FSC suroviny.

FSC se úspěšně rozrůstá a čísla jasně ukazují, že se to daří a trh na to reaguje. Jediným ukazatelem, který zatím nevykazuje změnu, je rozšíření certifikované plochy lesů v České republice. A to přesto, že v některých lesních majetcích v ČR by pilotní certifikace FSC nebyla komplikovaná a významné zpracovatelské firmy jsou ochotny se na nadbytečných nákladech různým způsobem podílet. Naší snahou pak ve světle uvedených skutečností je otevřít diskuzi o těchto možnostech, bez bariér. Všímat si trendů a pomáhat dřevozpracovatelskému průmyslu, informovat spotřebitele. Budeme se i nadále podílet na aktivitách, které dále mohou zlepšit zdravotní stav lesů a životního prostředí v ČR a podpoří dřevozpracovatelský průmysl. Přes uvedená čísla, kterými reagujeme na hodnocení FSC jinými subjekty, však považujeme za výrazně důležitější a účelnější než vzájemné srovnávání, hlavní cíl všech certifikací – ochranu lesů a zlepšování hospodaření v nich.

O FSC ČR
Národní kancelář FSC ČR je neziskovou organizací již více než deset let prosazující environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření v České republice pomocí certifikace lesního hospodaření a dřevozpracovatelského řetězce. Celosvětově tak FSC napomáhá chránit ohrožené a devastované lesy a jejich obyvatele. Jedním z cílů FSC ČR je také informování a vzdělávání o odpovědné spotřebě a možnostech podpoření šetrného a přírodě blízkého hospodaření v lesích. Další informace na: www.czechfsc.cz a www.poznejdrevo.cz.



1 - http://www.silvarium.cz/zpravy-z-oboru-lesnictvi/stanovisko-sdp-cr-k-tiskove-zprave-fsc-cr-ze-dne-6-11-201 http://www.silvarium.cz/zpravy-z-oboru-lesnictvi/reakce-aldp-na-tiskovou-zpravu-fsc-cr-ze-dne-6-11-2014-tz-aldp
2 -  FSC však cíleně nekomentuje jiné certifikační systémy a nehodnotí jejich úroveň. Ať již jimi držitelé certifikátu deklarují dodržení legislativy či jdou vědomě nad její úroveň v rámci lesního hospodaření či zpracovatelského řetězce. Protože se však v poslední době objevuje, nikoliv od FSC, srovnání či hodnocení certifikačních systémů, FSC považuje za potřebné doplnit tato někdy nepřesná vyjádření o tom, „jak se vyvíjí jejich rozšíření a jaká je poptávka trhu.“
3 - Byť jejich metodika se může v rámci CoC certifikátů různit (podle toho zda zahrnujeme tzv. multisite certifikáty či nikoliv), proto jsme vybrali komparovatelné zdroje. Odlišná metodika však zásadně neovlivní a nemění zmíněné trendy vzhledem k uvedeným číslům.
4 - http://www.pefc.org/resources/brochures/organizational-documents/513-
http://www.czechfsc.cz/fsc-v-cislech---ke-dni-15-12-2009-.html
http://www.pefc.org/resources/webinar/747-pefc-global-certification-forest-management-chain-of-custody
https://ic.fsc.org/facts-figures.19.htm
Čísla se však mohou dle aktualizací drobně lišit – pro rok 2014 jsou porovnávány poslední dostupné údaje obou mezinárodních centrál z června 2014.
5 -  Nikoliv firem, tedy bez zahrnutí multisite.
6 - Z června roku 2010. Velikost výběrového souboru: N = 1039 respondentů. Cílová skupina: populace ČR starší 18 let. Způsob výběru vzorku: kvótní výběr na základě dat ČSÚ, 2004. Metodika sběru dat: přímé standardizované rozhovory s vyškolenými tazateli.
7 - Viz také: http://www.czechfsc.cz/valna-hromada-mezinarodni-organizace-fsc.html
8 - FSC má dle těchto údajů 161 certifikátů a PEFC 160 – zde se ale metodika může lišit a u obou certifikací čísla vzrostou, pokud by se započítaly tzv. multisite certifikáty.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě