Přihlásit

Jak vyzrát na sucho? (ČT 2)

Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha
--------------------
Tady na týdnech pro divočinu v šumavských rašeliništích se vlastně propojuje několik našich kampaní jednak v kampaň, ve které jsme usilovali o ochranu divočiny v národních parcích a ne jen v národních parcích i mimo národní parky. Je potřeba začít chránit bělověšskou rozmanitost i veškeré funkce krajiny včetně schopnosti zadržovat srážky a hospodařit s vodou v krajině jako celku. Změnit hospodářské způsoby jak v zemědělství tak v lesnictví. A k tomu směřuje kampaň Zachraňme lesy, kterou v tuto chvíli podpořilo už téměř 16 tisíc lidí. Budeme rádi, když jí podpoří ještě další desetitisíce lidí, abychom byli schopni vyjednat změny v zákonech, v lesním zákoně, v zákoně o myslivosti. V zákoně o ochraně přírody, v navazujících vyhláškách a dalších nástrojích, které má stát proto, aby zajistil, že krajina bude zdravá a bude fungovat.

redaktorka
--------------------
O drastickém vysychání krajiny slyšíme posledních několik let ze všech stran. Hnutí Duha o něm jen nemluví a neposlouchá, ale pokouší se neblahý stav zvrátit komplexní kampaní, jejichž součástí jsou brigády dobrovolníků v narušených biotopech po celé republice. My jsme se za nimi vydali na revitalizaci šumavských rašelinišť, s níž pomáhají správě národního parku.

Ivana BUFKOVÁ, správa NP Šumava
--------------------
Revitalizace rašelinišť a znovu zavodnění takových těch mokřadů a bažin, který dřív člověk odvodnil, protože mu nevyhovovali v tý krajině. Tak to je vlastně program, kterej už běží v Národním Parku Šumava už hrozně dlouho. Už konce 90. let a naší snahou, my jsme to objevili kdysi právě ke konci 90. let, jak velký podíl bude to i pro nás překvapení. Jak velký podíl těch mokřadů tady kdysi člověk odvodnil. O povrchovými kanály někde i prostě zahloubenými kanály pod povrchem a bylo evidentní, že se s tím prostě musí něco udělat. To jsou prostě místa zvlášť na těch rašeliništích, kde prostě není možný, aby se ta situace vrátila zpátky. Napřímený potoky do rovných kanálů a hozený na kraje louky k lesu. Vůbec ty meandry zmizely v některých místech úplně.

Pavel MAŠÍN, koordinátor dobrovolníků
--------------------
Doktorka Ivana Bufková vysvětlí, co si představuje jakoby které ty kanály máme vlastně zatěsnit, které hrázky vlastně opravit.

Roman DOBŘICHOVSKÝ, dobrovolník
--------------------
K tomuto jsem se dostal před 4 rokama přes kamarádku co dělá zase jakoby vlčí hlídky, tak ta mě poslala, jestli nechci chodit právě na takovýhle turnusy, o kterých jsem jinak nevěděl. Takže jsem začal v Národním parku Podyjí, kde jsme vysekávali třeba náletový dřeviny a takovýhle věci. Pak vlastně teda Šumava, což bylo taky včera stavění těch hrázích v rašeliništích, pak Bílý Karpaty, tam jsme dělali třeba studánku, oplocení zase kolem malých stromků a teď to zase tady na Šumavě opět zpátky. Jinak mě baví právě ornitologie, takže občas chodíme jako kroužkovat ptáky, monitorovat, takže mě to asi takhle postavený celý život.

Ivana BUFKOVÁ, správa NP Šumava
--------------------
My systematicky postupujeme přesně podle, máme koncepci, máme plán, co dělat dřív a co potom a postupujeme a vlastně až do teď revitalizujeme. Už jsme udělali asi přes 600 hektarů rašelinišť a mokřadů zavodnili znova, což mimochodem je nějakých 62 kilometrů odvodňovacích kanálů, což je cesta z Prahy do Příbrami. To už se teda povedlo a máme teďka v plánu během dalších 7 let dalších 2 tisíce hektarů udělat.

Pavel MAŠÍN, koordinátor dobrovolníků
--------------------
Rákosí se ještě může trhat někde tady, aby ta zemina se mohla dobře propojit vlastně s tou, s tou okolní, s tou okolní zeminou. Efektivnější jsou vlastně z hlediska konkrétní pomoci vlastně těm rašeliništím, tak jednoznačně ty týdny pro rašeliniště, kdy vlastně není potřeba tolik vysvětlování postupu práce a vlastně ty dobrovolníci pracují celý týden, pracuje jich vlastně větší skupinka, většinou tak kolem 12 až 15 a dá se říct, že vlastně jsme schopni udělat těch hrázek třeba nějakých 20 klidně za ten, za ten týden.

Jan JENČÍK, dobrovolník
--------------------
Pro mě je lepší, když dělám něco jakoby já, že to chci dělat a třeba se toho někdo chytne, že si toho všimne někdo třeba televize. Ale ne vážně, nepřijde mi, že je nutný fakt někoho nutit, ale že ty lidi prostě musí přijít sami nějakým způsobem, protože, když člověk lidi nutí, tak ty lidi to musí vzít za vlastní prostě.

osoba
--------------------
Když člověk vidí co všechno vlastně lidi způsobujou, tak něco prostě aspoň málo tý přírodě vrátit v tom dobrým slova smyslu, že někde aspoň můžu trochu pomoct.

Ivana BUFKOVÁ, správa NP Šumava
--------------------
Revitalizace jsou určitě nebo znovuzavodnění je určitě hrozně těžká práce. Prostě náročná na finance i prostě na ty úkony, protože si dělá v místech, který jsou nepřístupný. Je to hrozně těžký zase ty vodvodňovací kanály zrušit. A my teda velkou část nebo většinu těch projektů děláme subdodavatelsky, že prostě se snažíme ty kanály přehradit pomocí teda firem, kterým to zadáme, menším firmám, takovým skupinám, který to dělají, ale to není jedinej způsob a my opravdu dlouhodobě už to máme tradici, že spolupracujeme s dobrovolníkama a to je naprosto skvělá věc, protože jednak ti dobrovolníci udělají obrovskej kus práce, kterej se jednoduše žádná firma neudělá, protože to jsou takový ty jemný detaily, ty jemný niance, ty dodělávky třeba do těch přehrazenejch kanálů a zablokovanejch vkládají rašeliníky a oni pak ty kanály mnohem rychleji zarostou. Hrozně důležitej moment v tý revitalizaci a to právě dělají dobrovolníci nebo třeba odnesou materiál na místa, který jsou opravdu hrozně špatně dostupný. Nebo naopak tady dělají, jak třeba vidíme na Sumarským mostě. To je velký podíl Duhy, že se tady část těch kanálů přehradila, tak se dělají tyhle ty hráze, který už třeba v některých těch místech, který jsou v části zavodnělý, už sem nemůže technika, takže se dělají ručně.

osoba
--------------------
Zde vidíme loňskou přehrázku. Můžete si všimnout vlastně krásné zádrže vody i přes velké letošní sucho a současně dobře propojujících se drnů, které vlastně zpevňují, zpevňují hrázku.

Ivana BUFKOVÁ, správa NP Šumava
--------------------
Ono je to fajn i v tom, že ty lidi pomáhají zachránit ty vzácný biotopy a vzácný druhy a i sami si můžou na vlastní kůži pocítit, že je mnohem těžší, prostě napravit chyby, než ty chyby neudělat. Jak těžká je to práce tu vodu do krajiny vrátit a jak je to hrozně důležitý a my se snažíme vždycky i v rámci tady těch akcí ne jenom, že teda ti lidé pracují, ale potom mají možnost navštívit části Šumavy nebo tu šumavskou přírodu, která není zničená a můžou sami si udělat názor a vidět ten rozdíl a vidět ten rozdíl, když to rašeliniště je opravdu třeba zničený, vysušený tím odvodněním a jak vypadá, když je zvodnělý a když prostě na něm všechno jde jak má a je tam ta pestrost všech těch druhů a organismů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v lesích částkou...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední čtyři roky je...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby