Přihlásit

Jak vyzrát na kůrovce? (5plus2)

Kalamita se z lesů přesouvá i do měst. Kůrovec řádí zejména na Valašsku, náprava může trvat až dvacet let.
ZLÍNSKÝ KRAJ

Bezmála tři sta tisíc metrů krychlových dřeva. Lze si to těžko představit, ale tolik poškozeného dřeva letos zpracoval státní podnik Lesy ČR, který vlastní největší plochu lesů v regionu. Loni šlo o polovinu.
Rozsáhlá smrková území tu decimuje kůrovec. „Nejhorší je situace na severu regionu v okolí Valašského Meziříčí a Rožnova pod Radhoštěm. Výraznější poškození smrkových porostů však evidujeme také v okolí Zlína," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Největší nadějí je teď pořádná mrazivá zima. Právě mírné zimy z posledních let totiž kůrovci nahrály.
Problém se navíc už netýká pouze lesů, ale přemísťuje se i do měst – do ulic a parků. Naposledy na problém upozornili v Bystřici pod Hostýnem.

V nebezpečí jsou kromě smrků i další druhy

Město v Hostýnských vrších kůrovec začal letos sužovat ve větší míře. „Problémem jsou poslední suchá léta, výskyt kůrovcovitých brouků v okolních lesích i překladiště dřeva na vlakovém nádraží. Dosud byly dřeviny v mnohem lepším stavu než v okolí, ale zhoršuje se to," uvedl Tomáš Svačina z odboru životního prostředí bystřické radnice. Kvůli bezpečnosti a omezení šíření kůrovce muselo město nachystat kácení osmi smrků v parku Zahájené i dalších dřevin, například v ulici 6. května nebo parku Schwaigrovo náměstí.
„Vyzýváme také občany, aby zkontrolovali stromy na svých pozemcích a zajistili, aby se z nich kůrovec dál nešířil. Jakmile strom celý uschne, už je pozdě," upozornil Svačina.

Lidé si mohou všimnout projevů usychání nebo většího množství opadaného jehličí. Problémem je, že kůrovcem, který napadá především smrky ztepilé, začínají trpět i další druhy – například smrk stříbrný, douglasky nebo i borovice. Bystřice bude poražené dřeviny nahrazovat novou výsadbou, ale půjde především o listnaté stromy, které kůrovcem postiženy nebývají. „Bohužel to vede k tomu, že nám z města postupně jehličnany mizí, což může změnit charakter některých míst," dodal Svačina, který nevylučuje, že k dalšímu kácení může dojít na jaře.

Kůrovcová kalamita ve Zlínském kraji nejvíce postihla Beskydy. Na území bývalého okresu Vsetín loni vytěžili 150 tisíc kubíků kůrovcového dřeva. Nejhůř zasažené je okolí Rožnova pod Radhoštěm. „Jde o nejrozsáhlejší kalamitu v historii," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman při nedávné návštěvě Zlínského kraje. „Je potřeba říct, že její náprava může trvat patnáct i dvacet let," dodal.

Letošní rok se suchem a teplotami blíží kritickému roku 2015. Podmínky pro množení a šíření kůrovce byly ideální. Řešením stavu má být výsadba jiných dřevin, než je smrk. Odborníci doporučují zejména jedle, buky a duby. Lesníci se ale točí v začarovaném kruhu. Ačkoliv se snaží holiny vzniklé kácením kůrovcového dřeva rychle znovu osadit, nestíhají to. Půda pak rychle vysychá a nové stromky se z velké části neujmou. Velkým problémem je v současné době skládkování a odbyt kůrovcového dřeva. „Dosud byla sanována pouhá čtvrtina," podotkl Toman.

Vznikl proto katalog, v němž jsou popsaná jednotlivá místa, na kterých se dá takové dřevo skládkovat. Ve Zlínském kraji je těchto ploch 13, celkem na ploše necelých tří hektarů. Pojmou až 50 tisíc kubíků dřeva.
Toman zároveň přislíbil navýšení finančních příspěvků pro vlastníky malých lesních pozemků.

PETRA PROCHÁZKOVÁ, ONDŘEJ HOLUBEC

Komentáře   

-4 # Hroch 2018-12-14 23:55
Ministr, který si k řešení kůrovcové kalamity zve Hnutí DUHA, má být okamžitě odvolán!
A nejlépe - spolu s aktivisty poslán do vězení!
-3 # Vladimír Pelíšek 2018-12-15 21:22
Ano, protoze program ministra zemědělství bude určovat Hroch.
Byl bych opatrný s tim vězením, protoze pokud do něho někdo půjde, tak spíše ti, jejichž profesní chyby způsobují škody v radu miliard, nez ti, kteří na to upozorňuji.
Důkazu je dostatek a v teto chvíli uz je maji příslušné orgány k dispozici, takze vyčkejte dalšího vývoje.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Komerční zpráva

Šestnáctý ročník veletrhu WOODTEC, který se měl uskutečnit od 21. do 23. října 2020 na brněnském výstavišti, se v letošním roce konat nebude. Na zrušení...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Lesnictví

Je příliš pomalá proměna smrkových monokultur hlavním důvodem, proč stále bojujeme s kůrovcem? Hlavními hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce na toto téma...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby