logo Silvarium tisk

Babišovi ministři na výjezdu za kůrovcem

Čelíme největší kalamitě od Sámovy říše, tvrdí ministr životního prostředí.

Tohle je nakažený strom? To ani nejde poznat," diví se premiér Andrej Babiš. Ale lesník seřezává kůru a ujišťuje ho, že tam pod ní je.
Nepatrný brouk o délce necelého centimetru, který se však stal postrachem českých lesů. Jen letos kvůli kůrovci padne možná víc než 10 milionů stromů. Skoro dvakrát tolik, co loni.

A členové Babišova kabinetu se včera snažili ze všech sil dokázat, že o tomto problému vědí a řeší ho aktivněji než předchozí vlády. Na Vysočině, která je nejpostiženější oblastí v Česku vůbec, tak s premiérem Babišem dorazili hned čtyři další ministři – celkem třetina vlády. Teplota po nezvykle chladném květnovém ránu vystoupá jen pár stupňů nad nulu a průběžně poprchává. „Kéž by tohle krásné počasí vydrželo aspoň do poloviny června," přeje si ministr životního prostředí Richard Brabec. „Přesně tohle kůrovci nesvědčí. Na rozdíl od sucha a tepla," líčí Brabec. „Jsme ve válce s kůrovcem, čelíme největší kalamitě od dob Sámovy říše," pouští se do sugestivních vět a na dotaz, zda trochu nepřehání, tvrdí, že ani náhodou.

Kůrovec sice žije ve stromech přirozeně, ale nikdy v minulosti neměl tak příhodné podmínky jako teď. Teplejší počasí s menším počtem srážek v kombinaci s masovou výsadbou smrků v posledních staletích udělaly své.
„Zatímco v minulosti tady na Vysočině bylo možná deset procent smrků, teď je jich až 70 procent," popisuje Brabec příčinu.

Problémem smrku je, že má příliš mělké kořeny, zapouští je jen desítky centimetrů pod zem. A když je sucho, nemůže si tak „sáhnout" na podzemní vodu jako buk nebo dub, jejichž kořeny se dostanou mnohem hlouběji. Kvůli tomu je smrk oslabený a stává se ideální kořistí pro kůrovce.

Ondřej Leinert

Celý čánek najdete zv MF Dnes.

Komentáře  

+9 # Starý 2019-05-16 13:10
Máme to skvěle předloženo:
v lesích se hospodaří špatně, špatná skladba dřevin -smrk po dobu 300 let (řečeno našimi odpovědnými )
Sucha za tu dobu byla několikrát, ale kůrovec v takové míře nikdy...čím to?
Jednoduché, dnes lesáci, zejména ti profi láteří na sucho a zasahují.
Ale až dnes, co bylo před rokem? To již nikdo nezmíní a ta paměť se vytratila. To byl ten zlom.
Kdo z bývalých lesníků by si troufnul zasahovat proti kůrovcům s ročním zpožděním?
Vážení, nikdo, to by ho ukamenovali!!
Akorát v dnešní době je vše možné a to je ten stav kůrovců, který nenastal sám, jak nám vysvětlují, ale vznikl bezprecedentním pochybením a příroda si vybírá svou daň.
Tak prosím nemlžte a trochu sebekritiky.

"Sucho kůrovce neprodukuje"!!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě