logo Silvarium tisk

Jelenu evropskému se u nás v poslední době velmi daří a jeho populace, navzdory mysliveckým opatřením, neustále vzrůstá. Odborníci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) se pustili do zjišťování, jak je jelení populace početná v Krušných horách. A použili k tomu osvědčenou metodu, která nic nestojí a je velmi efektivní: sčítání hromádek trusu.

„Stanovení početnosti volně žijících druhů zvěře, zejména kopytníků, je značně obtížné. S vývojem moderních technologií jsou stále zkoušena nová řešení, jako například sčítání různých druhů zvěře pomocí termovizních přístrojů,"říkají Jan Cukor a František Havránek z VÚLHM.
"Metoda stanovení početnosti zvěře pomocí nalezeného počtu hromádek trusu je však stále jednou z nejpoužívanějších metod po celém světě. V porovnání s ostatními metodami má nesporné výhody. Je časově nenáročná, nepotřebujete technické vybavení a je levná. Sčítat můžete zvěř v průběhu celého roku," říkají Cukor a Havránek.
Metoda je prostá. Uvažuje se, že rozklad jedné hromádky trusu trvá rok. Dále se vychází z toho, že jelen evropský denně položí 25 hromádek trusu. A pak už jen stačí projít dané území a počítat hromádky.
Jak ukázaly výsledky sčítání v krušnohorských honitbách Blatenský Vrch a Zlatý Kopec v letech, počty jelena evropského několikanásobně překračují jarní kmenové stavy, tedy stavy zajišťující přirozenou reprodukci. Průměrný počet jelena evropského v honitbě Blatenský Vrch byl v roce 2015 9,6 ks/100 ha, v roce 2016 pak 9,7 ks/100 ha. Průměrné počty jelena evropského v honitbě Zlatý Kopec byly stanoveny v roce 2015 na 7,8 ks/100 ha, v roce 2016 pak na 6,1 ks/100. Takové počty podle výzkumníků mohou znamenat zvýšené riziko poškození lesních porostů.
Důvodů nárůstu populací kopytníků je více, například změny prostředí a absence přirozených predátorů. S tím úzce souvisejí škody na lesních porostech a na polních plodinách. Kvůli vysokým populacím kopytníků se v Evropě zvýšil odstřel ve většině zemí o desítky až stovky procent. Přesto se předpokládá, že populace zvěře rostou mnohem rychleji a lovem se nedaří pošty dostatečně redukovat.
Mezi nejvýraznější poškození patří loupání kůry, okus a ohryz. Pokud loupání překročí 90 % obvodu kmene, dochází k odumírání celého stromu. V případě poškození mohou do kmene pronikat houbové patogeny, které následně ovlivňují stabilitu porostů a kvalitu dřevní hmoty.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě