logo Silvarium tisk

Byla to romantická projížďka po portugalské silnici N-236-1 (Estrada National) lemované blahovičníky.
Nyní má přezdívku „silnice smrti" a podle mnohých za to může právě blahovičník.

V sobotu 17. června začal hořet les u obce Pedrógao Grande ve středním Portugalsku. A po Estrada National jako logické únikové cestě odtud auty prchaly stovky lidí. Skončilo to tragicky: poté, co se podařilo dostat požár pod kontrolu, bylo v ohořelých vracích aut nalezeno přes 30 uhořelých, dalších 17 pak v blízkosti vozů a ve zbytcích shořelého lesa.

Zatímco pokračuje vyšetřování hlavní příčiny požáru (podle dosavadních informací šlo o zásah blesku), hlavně ekologové ukázali na jiného viníka: blahovičník, známý u nás i pod jeho latinským názvem eukalyptus. Rodnou vlastí tohoto stromu je Austrálie. Do Portugalska byl dovezen až v 18. století nejdřív jako okrasná rostlina – a nadmíru se zde uchytil. Dnes pokrývá přes 900 hektarů neboli čtvrtinu veškeré zalesněné půdy v zemi a je zde nejrozšířenějším druhem stromu – vytlačil tak především původní duby a kaštany.

Jak se to stalo? Podobně jako v Česku akát byl blahovičník kvůli své nenáročnosti na vláhu brzo hojně vysazován hlavně na místech, která bylo potřeba ochránit před erozí půdy. Za jeho masové rozšíření v Portugalsku však může zejména průmysl – hlavně od druhé poloviny 20. století.

Blahovičník je totiž jedním z nejrychleji rostoucích stromů a je mimořádně vhodný pro výrobu papíru a celulózy.
Portugalsko je dnes vůbec největším evropským producentem celulózy z blahovičníku, a její vývoz je jednou z důležitých položek exportu (roční přínos je tři miliardy eur, což je zhruba pět procent zisku z vývozu). Jednou z podstatných slabin blahovičníku je to, že je mimořádně hořlavý.

Zóna rizika – opuštěný venkov

„Blahovičníky jsou o hodně hořlavější než jiné zdejší stromy," řekl listu Politico lesní inženýr Joao Branco, šéf sdružení na ochranu životního prostředí Quercus (slovo v latině znamená dub). „Listy a kůra hoří doslova jako papír a teplota jejich hoření je vyšší než u místních stromů. Navíc má při požáru kůra tendenci se odlupovat a vítr ji unáší až o sto metrů dál," dodal.
Přírodovědci rovněž podotýkají, že blahovičníky vysávají podzemní vodu, čímž dál vysušují místo svého výskytu a vytlačují tak místní rostliny.

Portugalsko je dnes jednou z nejzalesněnějších zemí Evropy a trpí lesními požáry více než ostatní země EU.
Portugalská vláda s tím hodlá bojovat – a v návrhu opatření, který zveřejnila na začátku jara, jsou i některé body týkající se blahovičníků. Jde hlavně o omezení jejich další výsadby. Proti sobě má však mocnou papírenskou lobby – a ta má silné argumenty.

„Zákaz vysazování nových plantáží mimo jiné připraví o práci tisíce lidí, hlavně v nejchudších oblastech," varovala organizace hájící zájmy papírenského průmyslu. Argumentuje i tím, že většina ničivých požárů se odehrává na půdě, která je opuštěná a nikdo ji nekultivuje. V posledním půlstoletí totiž velká část obyvatel venkova zamířila za prací do měst. Venkov tak, technicky řečeno, zarůstá hořlavým materiálem, u něhož často stačí ke katastrofě pověstná jiskra. Sami ekologové připouštějí, že součástí boje s požáry má být i vládní politika, která zastaví vylidňování venkova, a zlepšení lesního hospodářství. „Ale musí to doprovodit skutečně tvrdá omezení eukalyptů," dodávají. Navrhují například vytvářet přírodní „bezpečnostní pásy" stromů složené z dubů a kaštanů.

Konečné rozhodnutí je nyní v rukou kabinetu ovládaného socialisty. A po tragédii na silnici N-236-1 to vypadá, že s blahovičníkem se už tak „mazlit" nebude.

„Dovolili jsme nekontrolovatelnou invazi těchto stromů," řekl krátce po neštěstí Vital Moreira, jeden z významných politiků socialistů. „Musíme se jednou provždy vypořádat s tímto sudem prachu. Musíme si přiznat, že máme co do činění s lesem zabijákem," dodal.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě