logo Silvarium tisk
Autor: ROSTISLAV HÁNYŠ
Rubrika: Střední Morava

SILNIČÁŘI A POLICIE VERSUS OCHRANÁŘI I roky trvá, než silničáři získají povolení kácet u cest stromy. Přitom nárazy do stromů jsou jednou z nejčastějších příčin tragických nehod. Cestáři a policie narážejí na nesouhlas ochranářů.

Střední Morava - Když silničáři nebojují se sněhem, kácejí stromy u silnic. Zdaleka ale nemohou pokácet všechny stromy, které jsou v blízkosti silnic a ohrožují bezpečnost silničního provozu. Nárazy do stromů jsou přitom jednou z nejčastějších příčin tragických nehod.

"V otázce stromů u silnic jsme zajedno s policií. Stromy by neměly být blíž než za hranou příkopu. Nejde přitom jen o bezpečnost provozu, ale také o zimní údržbu. Bohužel je řada míst, především na Šumpersku a Jesenicku, kde jsou stromy i v blízkosti silnic první třídy," uvedl ředitel Správy silnic Olomouckého kraje Drahomír Babnič.

O kácení v problémových úsecích svádějí boj s ochranáři. "Někdy je to velmi zdlouhavé. Například o kácení desítek stromů na Jesenicku jsme se dohadovali několik let. Přitom kořeny stromů ničily silnici a tvořily nebezpečné vlny. Při jízdě zvlášť na kluzkém povrchu jsou velmi nebezpečné," řekl Ladislav Petráš ze šumperské pobočky správy silnic.

Podle Petráše potrvá ještě roky, než se podaří na všech problémových místech stromy rostoucí v blízkosti silnic vykácet. Silničáři nyní připravují například kácení mezi Sudkovem a Lesnicí na Šumpersku, kde v blízkosti silnice roste několik desítek topolů. "Tady s povolením nebyl zásadní problém. Agentura ochrany přírody a krajiny stromy posoudila jako nemocné a proschlé, takže povolení se podařilo získat poměrně rychle," sdělil Petráš. Stromy se postupně kácejí i u silnice Zlaté Hory-Mikulovice nebo mezi Rejvízem a Dolním Údolím na Jesenicku, silničáři bojují s ochranáři také o kácení mezi Štíty a Cotkytlí a Jedlím a Štíty na Zábřežsku nebo Javorníkem a Travnou.

Obce, schvalující kácení na svých katastrech, se snaží silničářům vyjít vstříc, ale musí se zabývat námitkami ochranářů. Například mezi Žulovou a Vápennou jsou desítky stromů, které ohrožují bezpečnost. Kácení jde však velmi pomalu. "Jen definitivní povolení na vykácení části aleje lip ohrožujících provoz trvalo tři roky," říká starosta Vápenné na Jesenicku Leoš Hannig.

Silničáři musí místo pokácených stromů zajistit náhradní zeleň. "V problémových úsecích by bylo rozumné vysadit místo stromů keře. Bohužel ochranáři chtějí strom za strom," sdělil Babnič.

Policisté se se silničáři na nebezpečných úsecích shodnou. "Jednoznačně v blízkosti silnic první třídy by neměly stromy vůbec být. Určitě bychom uvítali, kdyby se v některých místech mohly místo stromů vysadit keře, jak chtějí silničáři. Náraz do keře nemůže mít tak devastující účinek jako náraz do vzrostlého stromu," říká šéf jesenického dopravního inspektorátu Josef Rábek. Nebezpečné jsou podle něj aleje, kde stromy přímo lemují krajnici. "Stromy opticky zužují silnici a řidiči uhýbají ke středu silnice. Potom může dojít k nehodě," vysvětluje Rábek.

Ochranáři jsou k odkazům na nebezpečnost stromů skeptičtí. "Viníkem takové nehody je vždy člověk, nikoli strom. Zeleň je potřeba chránit," řekl šéf spolku Přátelé JeseníkůSojka Aleš Kovář. Podobně se na stromy u silnic dívá i Dušan Duhonský ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. "Každé kácení v chráněné oblasti posuzujeme případ od případu. Jednoznačně jsme pro zachování alejí u méně frekventovaných silnic," uvedl Duhonský.

Jen na Jesenicku zemřelo po nárazu do stromu u silnice za poslední tři roky devět lidí, to je polovina všech jesenických obětí. A které silnice jsou na střední Moravě podle policistů kvůli stromům nejnebezpečnější? Policisté analyzovali nehody z let 2005 až 2007, při kterých vozidlo narazilo do stromu," řekla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková. Na "černý" seznam se dostaly cesty, kde od roku 2005 narazila do stromů více než tři auta na maximálně čtyřkilometrovém úseku. V kraji je to cesta mezi Bludovem a Kláštercem na Šumpersku a cesta v Horní Moštěnici na Přerovsku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě