logo Silvarium tisk
LUCIE ROKOŠOVÁ

Když jdete do lesa, vezměte si VHODNÉ OBLEČENÍ a sbírejte jen ty houby, které opravdu dobře znáte z atlasu.

Být potichu, neodhazovat odpadky a sbírat opravdu jen houby, které bezpečně znáte. To jsou podle odborníků pravidla, která by měl dodržovat každý houbař.

 Na výpravu do lesa si oblečte dlouhé kalhoty, košili s rukávem a vysoké boty. To abyste si kromě hřibů nepřinesli domů i klíště.

Pokud s vámi do lesa půjde i pes, nezapomeňte si vzít vodítko. Volně pobíhající zvíře může postihnout neštěstí. V období honů, tedy na podzim, chodí do lesa myslivci a ti si s sebou berou vlastní psy.

„Obecně řečeno v lese je povoleno sbírat lesní plody včetně hub, ale pouze takovým způsobem, který nepoškozuje les,” upozorňuje mluvčí společnosti Lesy České republiky Radek Drahný. A upřesňuje, že není možné kopat do nejedlých hub, jen proto, že je nesbírám nebo se mi nelíbí.

Jak správně sbírat houby Sběr neznámých hub je nejvážnější chybou, které se Češi dopouštějí. Mnoho jedlých se velmi podobá těm jedovatým. Houbaři, kteří tedy vyrážejí do lesa jen párkrát do roka, by se měli zaměřit jen na houby, které sbírají mnoho let.

 „Aby houbař nepoškodil podzemní část houby, neměl by plodnici vyndat ze země. Nejlepší je houbu pouze odříznout těsně nad zemí,” říká předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

Jak dopravit bezpečně lesní plody domů? Použijte na jejich skladování proutěné koše. „Plodnice hub jsou totiž velmi choulostivé na přehřátí, zapaření a následné rychlé zplesnivění. Houby bychom také neměli dávat do koše v příliš mnoha vrstvách,” říká Landa.

 Známé houby a ty, u kterých si nejste jistí druhem, nedávejte do jednoho koše. „Snadno by se tak mohly dostat úlomky jedovatých mezi ty jedlé, později upravené k jídlu, a způsobit otravu,” vysvětluje Landa. Houbař by měl sebrat jen tolik hub, kolik jich dokáže zpracovat. Houby se totiž rychle kazí. A sbíráním velkého množství hub omezíte jejich rozmnožovací možnosti. Houby se totiž šíří výtrusy ze zralých plodnic, které mají ukryté v klobouku.

Mykologové vám poradí Pokud jste sebrali houbu, kterou neznáte, a je vám líto ji vyhodit, můžete se obrátit na mykologickou poradnu. Tady vám pomohou určit její druh a poradí, zda je jedlá.

Když odcházíte z lesa, odneste si své odpadky. Málokdo si uvědomuje, že obyčejná pohozená PET lahev se bude rozkládat více než padesát let.


***

Vzácné houby

Hřib královský Je to kriticky ohrožená houba. Pokud ji budete sbírat, zaplatíte pokutu až 50 000 korun.

Muchomůrka císařka Patří do skupiny jedlých muchomůrek. Má jasně červený klobouk. Je chráněná.

Lanýž letní U nás roste jen málo. Má rád teplo a jako jeho příbuzní lanýž bílý a černý roste pod zemí a má aromatickou chuť.

Jedlé houby

Ryzec pravý Velmi dobrá houba, která je pro svou křehkost vhodná na zaváření a pečení.

Kotrč kadeřavý Z kotrče kadeřavého si můžete připravit výbornou dršťkovou polévku bez použití masa.

Čirůvka fialová Jde o houbu s výraznou vůní a chutí. Je pevná a vytrvalá. Roste až do příchodu prvních mrazů.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě