logo Silvarium tisk

Novela zákona o ochraně přírody a krajiny je v Poslanecké sněmovně ve druhém čtení.
Šumava při jednáních jednoznačně dominuje diskusím. Ozývají se i místní obyvatelé. Hlavními tématy jsou prodeje pozemků, vymezení bezzásahovosti i samotné cíle ochrany přírody v Česku.

ŠUMAVA Ponechat národní parky přírodě? Jihočeský poslanec Jan Zahradník je proti. Zejména Šumava na to podle něj není připravena. Další poslanec Jiří Junek z Pardubického kraje si myslí opak. A chce přesně stanovit, kdy se bez zásahu člověka v národních parcích ponechá podstatná část území.
Schvalování novely zákona o ochraně přírody a krajiny provází ve druhém čtení řada podobných kontroverzí. Podle mnohých se to dalo čekat. Novela je nyní zhruba v polovině schvalovacího procesu.
Šumava je největší české chráněné území a její národní park už se v minulosti mohl dočkat i vlastního zákona. Ten ale poslanci nikdy neschválili. Od začátku května je ve druhém čtení Poslanecké sněmovny novela zákona ochrany přírody a krajiny, která nově vymezuje mimo jiné právě postavení národních parků a hospodaření v nich. K její podobě mají výhrady například starostové nebo ekologičtí aktivisté. Ti se teď snaží návrh pozměnit tak, aby lépe vyhovoval jejich cílům. Do debaty se pouštějí už i místní obyvatelé.
„Různá politická uskupení navrhovala zvláštní zákon o Šumavě od poloviny 90. let. Neslyšel jsem o tom, že by se něco podobného řešilo v ostatních národních parcích. Je celkem očekávatelné, že při novele zákona, který se týká mimo jiné i Šumavy, budou různí hráči chtít prosadit to, kvůli čemu chtěli zvláštní zákon," říká ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.
S pozměňovacími návrhy přišlo několik poslanců. Jihočech Jan Zahradník (ODS) chce prosadit například možnosti lidského zásahu v nejcennějších přírodních zónách. K těm se má přistupovat za mimořádných okolností, jako je ochrana lidských životů nebo majetku. „Myslím si, že v případě potřeby je nutné přírodě na Šumavě pomáhat. To, že se třeba nezasáhlo po orkánu Kyrill, vnímám jako nešťastné. Byl bych rád, kdyby bylo v budoucnu jasně dáno, jak je třeba jednat," zdůvodňuje Zahradník.
Jeho postup podporuje i Svaz šumavských obcí v čele s modravským starostou Antonínem Schubertem (NEZ). „Změny, které pan poslanec předkládá, zákon zlidšťují do té podoby, jakou slibuje ministr životního prostředí Brabec. Bez nich je to zákon o fundamentalistické ochraně přírody, ve které není místo pro člověka," tvrdí Schubert.
Návrhy Zahradníka naopak ostře kritizuje například Hnutí DUHA, které pro podporu divočiny v národních parcích sehnalo téměř 60 tisíc podpisů. Podle Jaromíra Bláhy změny popírají smysl existence národních parků. „Ze všech chráněných území je pohled upřený právě na Šumavu. Je to největší park, symbol ochrany přírody. Teď se jedná o to, jaká Šumavu čeká budoucnost. Zda se dá stop výstavbě, které je na tom území stejně už příliš, nebo volnost přírodě, která to území může zachránit," míní Bláha.
Ten pozitivně vnímá pozměňovací návrhy Jiřího Junka (KDU-ČSL) z Pardubického kraje, který se na rozdíl od Jana Zahradníka zasazuje o co největší prostor pro přírodu. „My lidé do této krajiny máme co nejméně zasahovat a jen se s pokorou a tiše dívat. Zároveň také vím, jak nechci, aby národní park vypadal. Nemá to být kulturní krajina plná sportovišť, rekreačních objektů a zábavních center," popisuje.
Junkovy vize podporuje i část obyvatel Šumavy. Svůj názor poslancům zaslali třeba prostřednictvím redakce Šumavských novin. Podle jejich šéfredaktora Radka Davida je třeba prosadit zákon, který ochranu přírody na cenných územích jasně upřednostní před jakoukoli lidskou činností. „Pokud se to nepodaří, je Šumava odsouzena k záhubě. Novela musí mluvit o ochraně veškeré naší přírody a každá specifika by měly upravovat vyhlášky," myslí si David.

***

Fakta Novela zákona Poslanci zatím podali devět pozměňovacích návrhů, Jan Zahradník a Jiří Junek po dvou. Jan Zahradník (ODS) – navrhuje jako přílohu zákona seznam všech současných cest v NP Šumava. Prostředí národních parků nevidí jako území, kde by měla být příroda ponechána samovolnému procesu. Upravuje také režim, který by se měl dodržovat v nejcennější přírodní zóně – člověk by tam měl smět zasahovat například v případě požáru. Zabývá se ochranou vodních zdrojů či šíření spárkaté zvěře. Zasazuje se také o omezení předkupního práva státu na pozemky v národních parcích – výjimku chce pro zastavěná i zastavitelná území. Jiří Junek (KDU-ČSL) – chce přímo v zákoně stanovit termíny převedení alespoň polovin území národních parků do přírodní zóny. Chce zakázat rozprodej veřejných pozemků na území národních parků. Výstavbu chce povolovat ve volné krajině jen na základě výjimek. Rozšiřování území obcí určených k zástavbě chce omezit na naléhavé případy jiného veřejného zájmu, než je ochrana přírody.

Komentáře  

0 # Tomassk 2016-05-23 11:49
Duha chce kompletně znárodnit Šumavu, Zeman chce znárodnit televizi, Šlechtová chce znárodnit kostely. Nezůstane jistě jen u toho, znárodňovači se nespokojí s malými sousty. Zmocnit se ve jménu státu něčího majetku, to je nezničitelný sen komunistů minulých současných i budoucích. A nemusejí to být držitelé červených knížek, stačí komunizmus v hlavě.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě